Orzechy nerkowca - wyjątkowe pochodzenie, skład i właściwości

Orzechy nerkowca uznawane są za najsmaczniejsze orzechy na świecie. Mają kremową konsystencję i bardzo delikatny smak. Niestety wyróżnia je także dosyć wysoka cena, która mimo wszystko nie jest proporcjonalna do wysiłku wkładanego w ich pozyskiwanie. Co zawierają nerkowce, czym wyróżniają się spośród innych rodzajów orzechów i dlaczego warto włączyć je do codziennej diety?

Orzechy nerkowca jak rosną?

Nerkowce rosną na drzewach tropikalnych - nadnerczach zachodnich. Rośliny te występują przede wszystkim na terenie Ameryki Południowej, Indii oraz Wietnamu. Drzewa wyrastają nawet do 12 - 15 metrów wysokości. Rodzą jabłka, wykorzystywane do produkcji soków czy konfitur. To właśnie do nich niejako \"doczepione\" są orzechy nerkowca, zamknięte w twardej skorupce. Proces ich pozyskiwania jest niezwykle trudny, co przekłada się na wysoką cenę nerkowców. Orzech wyjmowany jest z łupiny ręcznie, przy użyciu ochronnych rękawic oraz specjalnych narzędzi, ponieważ ze skorupki wydobywa się w tym czasie niebezpieczny, gryzący olej. Później nerkowce są prażone i gotowane, dopiero po tym procesie mogą zostać zapakowane i przeznaczone do sprzedaży. 

Orzechy nerkowca co zawierają?

Nerkowce to przede wszystkim doskonałe źródło energii. Orzechy zawierają dużą ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczy - nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych. Dostarczają także błonnika oraz wielu cennych witamin i minerałów. Najważniejsze z nich to witamina B6, odpowiedzialna za zmniejszenie uczucia zmęczenia, poprawne działanie układu odpornościowego, produkcję czerwonych krwinek, funkcjonowanie układu nerwowego oraz utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego. Nerkowce są także dobrym źródłem potasu i magnezu - minerałów istotnych dla układu nerwowego, fosforu dbającego o zdrowe kości i zęby oraz cynku - niezbędnego dla zachowania pięknych i zdrowych włosów, skóry czy paznokci. 

Orzechy nerkowca wartości odżywcze

W 100 g orzechów nerkowca znajduje się około 18 g białka, 44 g tłuszczu oraz 30 g węglowodanów. Ich kaloryczność szacuje się na 533 kcal. Orzechy dostarczają także błonnika oraz witamin i soli mineralnych. Nerkowce uzupełniają dietę w witaminę C, witaminę B6, niacynę, ryboflawinę, tiaminę, kwas foliowy, witaminę E oraz witaminę K. Zawierają też wapń, fosfor, potas, magnez oraz w mniejszej ilości żelazo, sód i cynk. Stanowią także źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim omega 3. 

Orzechy nerkowca właściwości

Jak większość orzechów, nerkowce działają pozytywnie przede wszystkim na układ nerwowy człowieka. Wspomagają pamięć i koncentrację, zapobiegają depresji, zwalczają skutki stresu, a także regulują cykl snu. Dzięki temu, że oddziałują pozytywnie na zachowanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, zapobiegają gromadzeniu się wody w organizmie, a tym samym chronią przed cellulitem i opuchlizną. Nerkowce dostarczają przeciwutleniającej witaminy E oraz cynku - substancji niezbędnych dla zachowania zdrowej skóry. Powinny sięgać po nie przede wszystkim osoby walczące z problemami takimi jak trądzik czy nadmierne przetłuszczanie cery. Regularnie spożywane orzechy nerkowca zapobiegają również anemii i osteoporozie. Chronią przed zbyt wysokim poziomem cholesterolu oraz wspomagają krzepliwość krwi. 

Orzechy nerkowca w diecie

Pomimo swojej kaloryczności orzechy nerkowca są wskazane nawet w diecie osób odchudzających się. Wykazują bowiem właściwości minimalizujące względem uczucia głodu, a także wspierają spalanie tłuszczu w okolicach brzucha. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż spożywanie nerkowców podnosi poziom serotoniny, poprawia nastrój i zapewnia organizmowi odpowiednią podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych, które sprzyjają utracie wagi. Na jaką ilość orzechów możemy pozwolić sobie w trakcie stosowania diety? Spożywanie garści nerkowców kilka razy w tygodniu z pewnością nie odbije się negatywnie na naszej wadze. Co więcej, dodatkowe kalorie w takiej postaci przyniosą organizmowi znacznie więcej korzyści niż słodkie batoniki czy słone przekąski. 

Orzechy nerkowca do czego dodawać?

Orzechy nerkowca można jeść samodzielnie jako zdrową, naturalną przekąskę. Dobrze smakują również po uprażeniu i doprawieniu, zwłaszcza na ostro. Dzieciom można podać je na przykład w polewie czekoladowej. Nerkowce często dodaje się także do sałatek warzywnych i owocowych, do deserów, owsianek, muesli oraz dań typu curry. Można zestawiać je nawet z mięsem, zwłaszcza z delikatnym kurczakiem. Z orzechów tego typu przygotujemy także kremowe, bardzo zdrowe masło orzechowe oraz wegański napój mleczny. Nerkowce sprawdzą się też jako baza do niektórych dań włoskich, na przykład pesto. 

Orzechy nerkowca w ciąży

Po orzechy nerkowca mogą bez obaw sięgać kobiety w ciąży. Nerkowce dostarczają bowiem wielu wartościowych dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka składników odżywczych, w tym przede wszystkim kwasów tłuszczowych, witaminy B6, kwasu foliowego oraz cennych minerałów. Orzechy lepiej spożywać jednak w ciągu dnia, gdyż zjedzone na noc mogą okazać się dla ciężarnej zbyt ciężkostrawne. 

Komentarze (1)

    • Olek
    • 2024-03-19 19:17:49
    No proszę! Bardzo lubię nerkowce, a ten artykuł jeszcze mocniej mnie do nich przekonał :D

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...