Piperyna - jej właściwości i zastosowanie

Piperyna jest substancją, która naturalnie występuje w pieprzu, nadającą mu charakterystyczny smak. Okazuje się jednak, że posiada ona również szerokie zastosowanie w medycynie, stanowiąc suplement diety. Trudno jednak dostrzec jej działanie przy spożywaniu pieprzu, gdyż jako przyprawę, używa się go zwykle w niewielkich ilościach. Dlatego z pomocą przychodzą preparaty, które cechują się silną koncentracją tej substancji, na przykład dostępna na rynku piperyna forte. Z tego też powodu, warto lepiej przyjrzeć się właściwościom piperyny i wskazaniom dla suplementacji tą naturalną substancją.

Piperyna - właściwości

Piperyna posiada szereg właściwości, które mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Najczęściej wskazuje się na jej działanie odchudzające, które pozwala na przyśpieszenie spalania tłuszczu. Piperyna cechuje się właściwościami termogenicznymi, co oznacza, że wytwarzane jest ciepło, które dodatkowo podkręca spalanie kalorii, a tym samym wpływa na pozbywanie się zbędnej tkanki tłuszczowej. Piperyna na odchudzanie może działać także w inny sposób. Uznaje się, że substancja ta nie tylko wspomaga spalanie tłuszczu, ale także skutecznie blokuje powstawanie komórek tłuszczowych. Jednocześnie sprzyja przyswajaniu białka, co pozwala na poprawę jakości składu ciała. 

Piperyna poprawia również trawienie poprzez podniesienie kwasowości soku żołądkowego. Wzmaga także ukrwienie żołądka, co z kolei korzystnie wpływa na wchłanianie niektórych substancji odżywczych przez organizm, takich jak: ekstrakty, witaminy czy minerały. Wykazano, że połączenie piperyny z kurkuminą (substancją obecną w kurkumie) posiada właściwości antyrakowe. Suplementacja piperyną może także korzystnie wpłynąć na ogólne samopoczucie, polepszenie koncentracji i pamięci. W ten sposób zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera. Znane są także właściwości antybakteryjne tej substancji, korzystnie wpływające na odporność organizmu. 

Piperyna - zastosowanie

Preparaty z piperyną doskonale sprawdzą się u osób, które posiadają tendencje do gromadzenia nadmiernej tkanki tłuszczowej. Odpowiednia kuracja znacząco może wpłynąć na utratę zbędnych kilogramów. Jednocześnie wskazane są także dla osób aktywnych fizycznie i będących na diecie odchudzającej, gdyż znacząco poprawia metabolizm i sprzyja przyswajaniu białka, które stanowi budulec masy mięśniowej. Stąd też, aby zauważyć efekty odchudzające piperyny, warto jest połączyć suplementację z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. Dobre efekty może przynieść także tym, którzy prowadzą siedzący tryb życia, są przemęczeni i mają problemy z koncentracją. 

Piperyna - tabletki

Suplementacja piperyną najczęściej przybiera formę tabletek, które zawierają silną koncentrację tej substancji. Niekiedy zdarza się, że preparat zawiera kombinację także innych substancji, które na przykład mają właściwości wspomagające odchudzanie. Najlepiej jednak sięgać po preparaty, które zawierają jak największą koncentrację piperyny, najczęściej powyżej 90%.

Piperyna - dawkowanie

Sięgając po piperynę w tabletkach, najczęściej wskazywana dawka to od jednej do dwóch tabletek dziennie. Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto jest stosować dłuższą kurację, najczęściej przez 2-3 miesiące. Po tym okresie należy zrobić minimalnie miesięczną przerwę, a następnie wznowić stosowanie piperyny. Szczegółowe informacje dotyczące koncentracji piperyny i dawkowania zawarte są w opisach konkretnych preparatów z tą substancją. 

Piperyna - przeciwwskazania

Piperyna jest substancją naturalną, stąd nie przynosi sama w sobie skutków ubocznych. Zdarza się jednak, tak jak w przypadku innych suplementów diety, że może powodować nadwrażliwość. W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, należy skonsultować z lekarzem możliwość przyjmowania piperyny. Warto również pamiętać, że piperyna stanowi jedynie uzupełnienie zróżnicowanej diety, nie zaś jej podstawę. 

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...