Prostata — jak o nią zadbać i uniknąć dolegliwości zdrowotnych?

Problemy z prostatą mogą dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Najczęściej jednak zmagają się z nimi starsi panowie — w okolicach 45 roku życia gruczoł ten często ulega powiększeniu i przynosi dyskomfort. Przerost prostaty zwykle objawia się trudnościami z oddawaniem moczu i towarzyszącym temu bólem. By uporać się z dolegliwościami, warto sięgnąć po naturalne sposoby, takie jak zioła na prostatę. Jak one działają i jakie wybrać, by uzyskać najlepsze efekty?

Prostata — co to jest?

Prostata to gruczoł, który posiada każdy mężczyzna. Jest to pojęcie, które bywa błędnie mylone z przerostem prostaty, powodującym dyskomfort. Wraz z wiekiem stercz ulega stopniowemu powiększaniu, uciskając cewkę moczową. To z kolei prowadzi do trudności z oddawaniem moczu i bólem w trakcie tej czynności. W skrajnych sytuacjach może dojść również do niemożności wydalania moczu. 

Kłopoty z prostatą najczęściej dotykają mężczyzn w średnim wieku. Mimo to niecodzienne objawy powinny skłonić także młodych panów do wizyty u lekarza. Lekceważenie dolegliwości jedynie pogorszy problem, a w niektórych przypadkach może też przekształcić się w znacznie gorszą chorobę. Powiększony gruczoł krokowy może oznaczać również nowotwór tej części ciała, dlatego ocena specjalisty jest w tym zakresie niezbędna. 

Prostata — objawy, które powinny zaniepokoić

Nadmierny rozrost gruczołu krokowego najczęściej jest łatwo rozpoznawalny, dzięki czemu mężczyźni mogą szybko wdrożyć stosowne leczenie. Wśród objawów znajdują się:

 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
 • częste oddawanie moczu,
 • nagłe i gwałtowne parcie na pęcherz,
 • zmniejszony strumień moczu,
 • uczucie niecałkowicie opróżnionego pęcherza,
 • konieczność odczekania kilku chwil przed oddaniem moczu.

Warto nadmienić, że nie wszystkie objawy muszą występować w jednym czasie. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej zasięgnąć rady specjalisty, kiedy tylko dostrzeżemy niepokojące symptomy. 

Prostata — leczenie. Do jakiego lekarza się udać?

Gdy zauważymy pierwsze objawy, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Choć choroba może przebiegać łagodnie, a leczenie farmakologiczne nie będzie wymagane, lepiej skonsultować się ze specjalistą. Mężczyźni, którzy podejrzewają u siebie przerost prostaty, powinni umówić się do urologa. Profesjonalista oceni stadium dolegliwości i zdecyduje o dalszych krokach. 

Naturalne metody na prostatę

Trudności powstałe w wyniku przerostu prostaty mogą spotkać każdego pana. Aby opóźnić lub całkowicie zahamować ten proces, warto sięgnąć po naturalne sposoby jeszcze przed wystąpieniem problemów. Ze względu na swoje pochodzenie, takie środki rzadko wywołują reakcje alergiczne i są bezpieczne dla większości osób. Jeśli chcemy zadbać o gruczoł krokowy bez obciążania organizmu, możemy sięgnąć po zioła na prostatę. 

Odpowiednio dobrana mieszanka roślin wspiera organizm i zwiększa odporność na choroby. Niektóre z ziół mogą być stosowane w profilaktyce przerostu gruczołu krokowego. Ponadto poprawiają pracę układu moczowego, który najbardziej cierpi podczas kłopotów z prostatą. 

Wprowadzenie ziół do codziennej rutyny przynosi efekty również wtedy, gdy dolegliwości zdrowotne już wystąpiły. Mogą łagodzić objawy i przyspieszać proces leczenia, pozwalając na szybki powrót do pełnej sprawności. Warto pamiętać, że w przypadku naturalnych metod pierwsze efekty mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania. Sumienne i precyzyjne dawkowanie ziół przynosi jednak ulgę i widoczną poprawę w funkcjonowaniu prostaty. 

Zioła na prostatę — które sprawdzą się najlepiej?

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, konieczne jest prawidłowe dobranie ziół do problemu, z którym się zmagamy. Po nieco inne preparaty sięgniemy, gdy chcemy jedynie zabezpieczyć się przed przerostem gruczołu krokowego. Z kolei produkty o odmiennym składzie powinny pojawić się w naszej diecie, gdy pragniemy pozbyć się uciążliwych objawów choroby. 

 • palma sabałowa — substancje obecne w palmie sabałowej pomagają mężczyznom zmagającym się z przerostem prostaty oraz łysieniem androgenowym. Dobrze sprawdza się przy łagodnym przebiegu choroby i minimalizuje odczuwane objawy. Wprowadzenie jej do codziennej rutyny pozwala ograniczyć częstomocz oraz parcie na pęcherz. 
 • korzeń maca — oprócz cennego wpływu na libido, roślina ta jest znana również ze swoich właściwości zmniejszających rozmiar prostaty. Jest zatem wykorzystywana w profilaktyce chorób związanych z jej przerostem.

 • tribulus — testosteron w organizmie mężczyzny może przekształcać się w DHT, które wykazuje działanie androgenne. Podobnie jak plama sabałowa, tribulus zapobiega zbyt wysokiemu poziomowi tej substancji. W ten sposób chroni panów przed negatywnym wpływem DHT na organizm. Dzięki temu zmniejsza ryzyko przerostu prostaty, a gdy dolegliwości już wystąpiły, minimalizuje ich intensywność i łagodzi objawy. 

 • kozieradka — to roślina, która kompleksowo oddziałuje na cały organizm. Jej pozytywny wpływ na układ moczowy i gruczoł krokowy sprawił, że chętnie sięgają po nią mężczyźni w każdym wieku. Co więcej, podnosi ona poziom testosteronu, zwiększając libido oraz wydajność na siłowni. Preparaty z kozieradką dobrze sprawdzą się w profilaktyce przerostu prostaty. 

 • pestki dyni — obecne w pestkach dyni fitosterole wpływają na rozmiar gruczołu krokowego i zapobiegają jego nadmiernemu rozrostowi. Są pomocne również przy spowalnianiu procesu przemiany testosteronu w DHT. Wprowadzenie do diety suplementów z pestkami dyni okaże się przydatne zarówno w profilaktyce chorób prostaty, jak i przy łagodzeniu objawów.

 • catuaba — roślina od lat zajmuje istotne miejsce w tradycyjnej medycynie brazylijskiej. Jej właściwości pomagają przeciwdziałać schorzeniom prostaty i zapobiegać jej rozrostowi. Wspiera także układ moczowy i usprawnia jego pracę, dzięki czemu może minimalizować uciążliwe symptomy przerostu gruczołu krokowego. 

 • pokrzywa — to naturalny środek, który jest znany ze swojego moczopędnego działania. Oddziałuje na układ moczowy, dba o jego prawidłowe funkcjonowanie i minimalizuje ryzyko chorób. Pomaga w złagodzeniu objawów zbyt dużej prostaty i przyspiesza powrót do zdrowia. 

Dobrym rozwiązaniem są także mieszanki ziół na prostatę. Zgromadzone w jednym suplemencie diety najważniejsze składniki oddziałują na organizm wielotorowo. Ich prawidłowe połączenie pozwala na minimalizowanie ryzyka wystąpienia przerostu gruczołu krokowego. Dodatkowo usprawniają one funkcjonowanie układu moczowego i łagodzą objawy chorobowe. 

Jak stosować zioła na prostatę?

Naturalne zioła na prostatę mogą być przyjmowane w formie naparów. Takie rozwiązanie jest wygodne jednak jedynie przy stosowaniu jednego rodzaju roślin. Dla ułatwienia suplementacji możemy sięgnąć po gotowe preparaty z mieszanką najważniejszych składników. Zamknięte w kapsułkach, tabletkach lub proszkach są proste do spożycia i dobrze wchłaniają się do organizmu.

Dawkowanie ziół powinno zawsze odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Kluczem do sukcesu jest tu regularność i systematyczność. Sumienne przyjmowanie preparatów pozwala zauważyć pierwsze efekty już po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych