Przedwczesny wytrysk jako powszechna definicja seksualna. Jak rozwiązać problem?

Przedwczesny wytrysk to jedna z najczęściej występujących dysfunkcji seksualnych. Stanowi obawę, ale też realny problem wielu mężczyzn - dotyka nawet 30% populacji. Istota zjawiska jest złożona, więc aby dokładnie zrozumieć przyczynę, należy zgłębić zagadnienie. Rozwój wiedzy na temat epidemiologii i patofizjologii przedwczesnego wytrysku rzucił nowe światło na możliwości rozwiązania problemu - w tym dedykowane suplementy diety. Co warto o nich wiedzieć?

Na czym polega przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk może być definiowany na kilka sposobów. Najczęściej stosowane, zaproponowane przez WHO (World Health Organization) i ISSM (International Society for Sexual Medicine) stanowią, że to skrócenie czasu wewnątrzpochwowej latencji ejakulacji. Co to oznacza? Czas liczony od momentu umieszczenia członka w pochwie do wytrysku jest krótszy, niż ten oczekiwany przez mężczyznę (lub jego partnera seksualnego). Do definicji dołącza się również brak kontroli nad wytryskiem oraz wynikające z tego negatywne następstwa psychiczne - niezadowolenie, cierpienie i frustrację. 

Jak pokazują badania Waldingera i McMahona, u większości mężczyzn dotkniętych problemem przedwczesnego wytrysku (a mowa nawet o 90%) do ejakulacji dochodzi przed upływem 1 minuty od rozpoczęcia stosunku. Zgodnie z innymi testami, które przeprowadzono w pięciu różnych krajach Europy, u 56% badanych czas ten wynosi mniej niż 2 minuty, a u 76% mniej niż 4 minuty.

Warto nadmienić, że za optymalną długość stosunku uważa się 7-13 minut.

Przedwczesny wytrysk - w jakim wieku?

Przedwczesny wytrysk to najczęściej zgłaszana dysfunkcja seksualna wśród mężczyzn poniżej 30 roku życia. Statystyki pokazują jednak, że może pojawić się w każdym wieku, choć zazwyczaj z różnych przyczyn.

  • 20 - 29 lat - ma zazwyczaj podłoże psychogenne, wiąże się z obawami dotyczącymi umiejętności seksualnych, może być też konsekwencją nieodpowiedniego stylu życia 
  • 30 - 39 lat - stres i choroby cywilizacyjne (depresja, nerwica, zaburzenia snu)
  • 40 - 49 lat - przemęczenie i choroby przewlekłe (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, problemy z krążeniem)
  • 50+ - problemy ze zdrowiem (choroba wieńcowa, nadciśnienie, dolegliwości ze strony dróg moczowych), starzenie tkanek prącia oraz obniżenie syntezy tlenku azotu

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń - nawet 56% polskich mężczyzn w wieku 20 - 59 lat przynajmniej raz napotkało przeszkody, które utrudniały im odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Połowa to nie tak źle? Zgodnie z danymi GUS może być to nawet 10 500 000 osób.

O czym świadczy przedwczesny wytrysk? Przyczyny problemu

Przedwczesny wytrysk to zjawisko złożone. Stanowi nie tylko dyskomfort w sferze psychicznej, może być też objawem choroby. Specjaliści rozpatrują etiologię problemu na dwóch płaszczyznach - biologicznej i psychogennej. 

Do czynników biologicznych zalicza się:

  • wysoką nadwrażliwość członka na symulację
  • nadmierną aktywność naturalnego odruchu ejakulacji
  • pobudliwość seksualną
  • endokrynopatie (np. hiperkalcemia, hipoglikemia, policytemia, zespół Cushinga)
  • predyspozycje genetyczne
  • zaburzenia urologiczne (szczególnie dotyczące przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego)

Do czynników psychogennych należą przede wszystkim:

  • lęk, stres, przemęczenie, depresja
  • problemy ze snem
  • wczesne doświadczenia seksualne
  • negatywne doznania związane z inicjacją seksualną
  • mała ilość stosunków
  • czynniki rozwojowe

Wśród starszych mężczyzn przyczyny problemu mogą stanowić także zaburzenia organiczne, które są skutkiem przewlekłych chorób.

Inne ujęcie znanego problemu

Naukowcy (na czele z R. J. Waldingerem) proponują także podział problemu przedwczesnego wytrysku na cztery różne kategorie:

  • wrodzony (o podłożu neurologicznym)
  • nabyty (o podłożu psychologicznym)
  • naturalnie zmienny (dotyczący mężczyzn, którzy problemów z przedwczesnym wytryskiem doświadczają jedynie okazjonalnie)
  • zaburzenia przypominające przedwczesny wytrysk (dotyczy mężczyzn, którzy pomimo wytrysku w prawidłowym czasie, uskarżają się na zbyt krótki czas trwania stosunku)

W badaniach klinicznych najczęściej spotyka się dwie ostatnie pozycje. Co to oznacza? Problem można zwalczyć naturalnymi metodami. 

Przedwczesny wytrysk a problemy z erekcją

Przedwczesny wytrysk przejawia się jako niezdolność do kontrolowania ejakulacji, ale dysfunkcji bardzo często towarzyszą także zaburzenia potencji. Według specjalistów z dziedziny seksuologii pojęcia łączą się bardzo ściśle. Dlaczego się tak dzieje?

Przedwczesny wytrysk prawie zawsze powoduje negatywne odczucia psychiczne, takie jak stres, dyskomfort czy nawet trauma psychiczna. A to bardzo często prowadzi w konsekwencji do problemów z erekcją i unikania zbliżeń seksualnych, co ostatecznie tylko pogłębia problem. 

Jak pokazują badania zaburzenia erekcji dotykają mężczyzn w każdym wieku:

  • 25 - 29 lat - 5% badanych zgłasza problem z erekcją
  • 30 - 49 lat - 4% badanych zgłasza problem z erekcją 
  • 50 - 59 lat - 11% badanych zgłasza problem z erekcją

Tabletki bez recepty na przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk leczony jest często za pomocą środków, które zmniejszają wrażliwość członka na stymulację seksualną. Stosowanie kremów nastręcza pewnych niedogodności - środek znieczulający zawarty w preparacie (np. benzokaina lub lidokaina) może zadziałać także na partnera.

Alternatywą są tabletki bez recepty. Wśród farmaceutyków można wyróżnić dwie grupy - środki, które powodują opóźnienie wytrysku i preparaty pomocne w przypadku zaburzeń erekcji. Najczęściej są to jednak leki dedykowane obu problemom naraz. W ich skład wchodzi zazwyczaj sildenafil lub chlorowodorek L-argininy (które rozkurczają naczynia krwionośne prącia), a także prasteron (zwiększa produkcję testosteronu).

Większość leków wydawana jest jednak na zlecenie lekarza. Należą do nich przede wszystkim inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane w leczeniu depresji (substancje z grupy SSRI - jak dapoksetyna czy sertralina).

Niestety, stosowanie tabletek (szczególnie długotrwale) wiąże się ze skutkami bocznymi. Wśród najczęściej występujących wymienia się ból głowy, nudności, uderzenia gorąca i zawroty głowy. Czy istnieje lepsze rozwiązanie?

Suplementy diety na wydłużenie stosunku

Suplementy diety opóźniające wytrysk cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są to kompleksowe preparaty o starannie dobranym składzie, którego podstawę stanowią ekstrakty roślinne, witaminy i minerały. Do najpopularniejszych substancji należą:

  • lucerna siwena (zawiera cynk, który wspiera utrzymanie właściwego poziomu testosteronu)
  • bukwica zwyczajna (łagodzi zaburzenia urologiczne)
  • orzech kola (poprawia mikrokrążenie i ukrwienie tkanek, wzmacnia potencję)
  • lukrecja (wspomaga walkę ze stresem)
  • selen (pomaga zachować prawidłowy przebieg spermatogenezy)
  • żeń-szeń (wspomaga rozkurcz naczyń krwionośnych)

Odpowiednie suplementy skutecznie wydłużą czas i poprawią jakość stosunku. Zwiększą libido, wspomogą wydolność seksualną, wpłyną korzystnie na układ krwionośny i regulację pracy organizmu. To doskonałe wsparcie w przejściowych problemach, ale też rozwiązanie na dłuższy okres.

W odróżnieniu od leków, nie wykazują poważnych skutków ubocznych - o ile stosowane są zgodnie z zaleceniami producenta. Warto jednak pamiętać, że naturalne suplementy diety na wydłużenie stosunku nie zadziałają od razu - na efekty trzeba będzie zaczekać. 

Problem z przedwczesnym wytryskiem, choć do niedawna uchodził za wstydliwy, dziś jest głośno omawiany. Sfera seksualna jest bardzo istotną składową ogólnej jakości życia człowieka. Wszelkie dysfunkcje mogą mieć poważne konsekwencje, które wychodzą poza odczucie chwilowego dyskomfortu. Wśród wielu rozwiązań coraz częściej podaje się suplementy diety na wydłużenie stosunku - naturalne, bezpieczne, ale i skuteczne. Skoro istnieje alternatywa, dlaczego z niej nie skorzystać?

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...