Rutyna - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Rutyna to ciekawy składnik. Występuje w bardzo wielu lekach, kosmetykach i suplementach diety, a jednak mało kto jest świadom jej istnienia. To błąd, ponieważ wybierając np. kosmetyki do cery naczynkowej, w pierwszej kolejności należy szukać w ich składzie właśnie rutyny. Tymczasem o ile wiele osób jest świadomych pozytywnego wpływu witaminy C na uszczelnianie żył, o tyle zazwyczaj ignoruje się właściwości rutyny.

Co to jest rutyna

Rutyna to flawonoid pochodzenia roślinnego. Może być pozyskiwany z roślin, które nieczęsto goszczą w codziennej diecie. Należą do nich pąki perełkowca japońskiego, ziela gryki, berberysu pospolitego, ruty, mięty pieprzowej, dziurawca zwyczajnego czy czarnego bzu. Nie są to tym samym rośliny obecne w diecie. Trudno również wymagać dodawania ich do codziennych posiłków. Tymczasem można tego żałować, ponieważ rutyna to również silny antyoksydant, chroniący przed działaniem wolnych rodników. Na tym nie kończą się jej właściwości.

Występowanie rutyny

Rutyna to nie tylko flawonoid pozyskiwany z bardzo egzotycznych roślin, chociaż dla celów farmaceutycznych i kosmetycznych sięga się głównie po nie. W codziennej diecie również można zadbać o obecność tego związku. W rutynę bogate są warzywa dostępne bez większego problemu w każdym sklepie, mianowicie cebula, słodkie ziemniaki, marchewka, pomidory. Obecna jest także w owcach takich jak jagody, limonki, cytryny, pomarańcze i winogrona. W zależności od produktu, z jakiego organizm pozyskuje rutynę, zmienia się szybkość jej przyswajania.

Rutyna - działanie i właściwości

Rutyna to składnik zarówno leków czy suplementów diety, jak i wielu kosmetyków, szczególnie natomiast tych, które są przeznaczone do pielęgnacji cery naczynkowej lub likwidowania rozstępów. Leki z rutyną to zazwyczaj środki stosowane podczas sezonowych przeziębień i w grypie. Sama substancja natomiast w połączeniu z witaminą C, cynkiem, wapniem i selenem wpływa na zmniejszenie kataru i zwiększenie odporności organizmu, głównie dzięki uszczelnianiu naczyń krwionośnych. Rutyna spowalnia utlenianie witaminy C, co ma bezpośredni wpływ na dłuższego działanie tej witaminy.

Rutyna to także środek, który najczęściej występuje w preparatach wzmacniających naczynia żylne, a zatem zapobiegającym żylakom i opuchnięciom. Dzięki właściwościom uszczelniającym flawanoid ten stosowany jest również jako wsparcie w retinopatii cukrzycowej, zaburzeniach krążenia żylnego i miażdżycy naczyń. Uszczelnianie to pomaga w zapobieganiu powstawania pajączków, a nawet może prowadzić do ich zmniejszenia. Zwiększenie elastyczności ścian naczyń krwionośnych natomiast zapobiega obrzękom i opuchnięciom, ze szczególnym uwzględnieniem obrębu nóg.

Rutyna to flawanoid, co oznacza, że wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Zwalcza wolne rodniki i ich wpływ na organizm, chroniąc nie tylko naczynia, ale również wszystkie komórki w ciele człowieka.

Kolejną cenną właściwością rutyny jest zmniejszenie toksycznego działania utlenionego cholesterolu. Prowadzi to do obniżenia ryzyka chorób serca i miażdżycy. Rutyna może również być stosowana zapobiegawczo u osób narażonych na udary czy ataki serca.

Skutki uboczne rutyny

Chociaż rutyna występuje w bardzo wielu lekach, suplementach diety i kosmetykach nie należy traktować jej jako substancji zupełnie obojętnej dla organizmu. Długotrwałe stosowanie rutyny może nasilać działanie leków przeciwkrzepliwych. Co więcej, rutyna najczęściej występuje wraz z witaminą C, co może zmniejszyć skuteczność leków przeciwdepresyjnych, a także zwiększyć wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Przyjmowanie rutyny może także prowadzić do wytrącania się w moczu kryształków różnych związków. Jej długotrwałe stosowanie natomiast może nasilać działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Rutyna to substancja przynosząca organizmowi wiele korzyści. Przede wszystkim dzięki wzmacnianiu naczyń krwionośnych przyczynia się do lepszego ukrwienia ciała, a także wzmocnienia go zarówno z punktu widzenia ewentualnych infekcji, jak i pękających naczyń krwionośnych. To natomiast sprawia, że rutyna sprawdzi się nie tylko w okresie jesiennym czy w czasie zwiększonej ilości zachorowań.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...