Siarka organiczna (MSM) - co to jest, własciwości, stosowanie

Siarka organiczna to suplement, o którym słyszą przede wszyscy sportowcy oraz osoby starsze. Ci drudzy zresztą bardzo często spotykają się z nią jako kuracjusze w sanatoriach. Związek ten pomaga przede wszystkim na stawy, jednak na tym nie kończą się jego prozdrowotne właściwości.

Co to jest siarka organiczna

Siarka organiczna znana jest również jako MSM, czyli inaczej metylosulfonylometan lub po prostu metylosiarczan. Jest to organiczny związek siarki w postaci czystego, naturalnego, stabilnego, białego proszku krystalicznego, pozbawionego nieprzyjemnego zapachu o nieco gorzkim smaku. Jest bezwonny, nie powoduje przykrego zapachu ciała czy też nie odpowiada za wytwarzanie gazów. Innymi słowy, posiada wszystkie właściwości siarki z punktu widzenia jej dobroczynnego wpływu na organizm, ale przy tym nie ma wad tego pierwiastka.

Gdzie występuje siarka organiczna

Wiele osób cierpi na niedobór MSM, chociaż mogłoby się wydawać, że dieta większości osób powinna być w niego bogata. Siarka organiczna występuje bowiem w świeżych owocach, warzywach, herbacie, produktach zbożowych, a także w świeżym krowim mleku. Niedobory wynikają jednak z tego, że MSM jest bardzo delikatny, a gotowanie czy pasteryzacja szybko go niszczą. Traci się go również w wyniku zamrażania i naświetlania, co sprawia, że większość owoców i warzyw jest niemal zupełnie pozbawionych siarki organicznej. Podobnie pasteryzacja czy sztuczne karmienie krów powoduje bardzo duży ubytek MSM, a tym samym niedobór w diecie tego związku.

Siarka organiczna na twarz

Siarka stanowi jeden z kluczowych pierwiastków, które wpływają na kondycję paznokci, włosów oraz przede wszystkim skóry. Właśnie dlatego tak często wchodzi w skład preparatów leczniczych i pielęgnacyjnych, których zadaniem jest wyeliminowanie różnego typu schorzeń dermatologicznych. Siarka działa oczyszczająco, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako środek na łuszczycę, grzybicę, łojotok, trądzik i inne dolegliwości tego typu. Pierwiastek ten jest pomocny również w przypadku chęci zminimalizowania oznak starzenia skóry twarzy, czyli wiotkości, ziemistości i szarości cery czy zmarszczek. Ponieważ siarka jest ważnym składnikiem kolagenu i keratyny, które budują tkanki skórne, regularne przyjmowanie MSM przyczynia się do szybkiej regeneracji i poprawy ogólnego stanu skóry. 

Siarka organiczna na stawy

Siarka wykorzystywana jest przez ludzki organizm między innymi do produkcji kolagenu i tkanki łącznej, stąd jej niezwykle istotne znaczenie w kontekście zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszych stawów, chrząstek, mięśni i powięzi. O suplementacji MSM powinny pomyśleć zatem przede wszystkim osoby, które zmagają się z bólami kręgosłupa, przeciążeniami i stanami zapalnymi aparatów ruchowych czy artretyzmem. Siarka zadziała w tym przypadku nie tylko regenerująco i przeciwzapalnie, ale również przeciwbólowo. Standardowo MSM zaczyna działać na korzyść organizmu po około 24 godzinach od rozpoczęcia suplementacji, jednak w przypadku stanów zapalnych związanych z układem stawowo-mięśniowym wsparcie ustroju możemy odczuć mniej więcej po 2 tygodniach stosowania preparatu. 

Siarka organiczna - właściwości

Siarka organiczna na stawy to przede wszystkim leczenie i profilaktyka stawów. MSM nie tylko redukuje stan zapalny, ale także zmniejsza ból, sztywność i obrzęki będące wynikiem zapalenia stawów oraz innych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Z tego powodu siarka organiczna często znajduje się w suplementach dla sportowców i osób starszych. Wynika to również ze zdolności MSM do szybszej regeneracji układu ruchu, w tym oczywiście stawów i chrząstek.

MSM ceniony jest również za względu na swój wpływ na skórę. Hamuje twardnienie kolagenu i jego zanikanie, co ma bezpośredni wpływ na miękkość skóry, a także jej jędrność. Siarka organiczna tym samym powstrzymuje powstawanie zmarszczek oraz przywraca młodszy wygląd starzejącej się skórze. Co więcej, wspomaga naprawę uszkodzonej skóry i chroni przed powstawaniem tkanki bliznowej w wyniku pękania tkanek skóry.

Siarka organiczna wykazuje także pozytywny wpływ na włosy, a szczególnie na ich sprężystość. Odpowiedzialne za to są aminokwasy siarkowe, czyli jeden z materiałów budujących białka (szczególnie keratynę) występujących we włosach. Podobnie działa na paznokcie, które również budowane są z keratyny, dlatego MSM może wpłynąć na poprawę sztywności paznokci i zapobiegać ich łamaniu się.

Mówi się również o właściwościach odtruwających, detoksykujących, anabolicznych i odbudowujących siarki organicznej. Wspiera nie tylko w bólach stawów, mięśni czy pleców, ale pomaga również na stany zapalne układu moczowego, przyspiesza gojenie ran, oparzeń i owrzodzeń oraz wspomaga łagodzenie skutków alergii czy leczy trądzik.

Jak stosować siarkę organiczną

Siarka organiczna dostępna jest w dwóch postaciach, mianowicie w kapsułkach i w proszku. Siarka organiczna w proszku powinna być przyjmowana w ilości ok. 1500 mg dziennie, jednak w wyjątkowych sytuacjach można zwiększyć dawkę nawet do 3 g dziennie. W formie kapsułek natomiast należy kierować się instrukcjami dostępnymi na opakowaniu suplementu.

Zasadniczo MSM uważa się za suplement bezpieczny, jednak w określonych sytuacjach można zaobserwować działania niepożądane. Dotyczą one osób z mutacją genu CBS, a mogą przejawiać się w formie niestrawności, bólu żołądka czy biegunki. Działanie niepożądane występują jednak na tyle rzadko, że MSM można uznać za suplement bezpieczny dla zdrowia. Mając na uwadze jego ogromny pozytywny wpływ na organizm, z pewnością jest to produkt wart zainteresowania dla osób mierzących się z problemami ze skórą, paznokciami, włosami czy z układem ruchowym.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych