Skóra naczynkowa - jak poprawić jej kondycję? Poznaj najważniejsze zasady kompleksowej pielęgnacji

Skóra naczynkowa to problem, który może dotknąć każdego - występuje w różnym wieku, tak u kobiet, jak i mężczyzn. Stanowi wyzwanie, nie tylko kosmetologiczne, ale i medyczne. Chociaż współczesna dermatologia proponuje wiele rozwiązań tego problemu, warto zacząć od nieinwazyjnych, ale skutecznych sposobów. Odpowiednia pielęgnacja może przynieść niesamowite rezultaty, wpływając na zdrowie i estetyczny wygląd skóry. Jak dbać o cerę naczynkową?

Skóra naczynkowa - charakterystyka

Skóra naczynkowa charakteryzuje się obecnością drobnych, pajączkowatych naczyń krwionośnych, która wynika z ich dużej nadreaktywności. Dermatoza dotyczy przede wszystkim osób o suchej, delikatnej cerze i jasnej karnacji. Choć problem dotyka obu płci, częściej występuje u kobiet, co jest skutkiem naturalnego stężenia estrogenów we krwi - działają rozkurczowo na naczynia krwionośne, powodując ich nadmierne rozszerzanie. Skóra naczynkowa pojawia się najczęściej między 30. a 50. rokiem życia, nie jest to jednak regułą. 

Jak powstają zmiany? U osób z naczyniowym typem cery mięśniówka - czyli błona tworząca ściany naczyń krwionośnych, jest słaba, wiotka i szybko traci zdolność do obkurczania. W naczyniach krwionośnych zaczyna zalegać krew - jest pozbawiona tlenu, a to powoduje przebarwienia i miejscowe stany zapalne. 

Zmiany nie znikają samoistnie, a z czasem tworzą większe grupy. Mają również tendencję do nasilania - z drobnych różowo - czerwonych przebarwień zmieniają się w sino - fioletowe krwiaki. 

Na podłożu zmian dotyczących skóry naczynkowej może rozwinąć się jedna z powszechniej występujących i nawracających dermatoz - trądzik różowaty. 

Skóra naczynkowa - przyczyny

Skóra o profilu naczyniowym to zazwyczaj rezultat wielu czynników. Eksperci bardzo często wymieniają nieprawidłowości w napięciu ścian naczyń krwionośnych, a te niestety mogą występować z różnych przyczyn (np. zaburzenia działania lub zwiększenie aktywności włókien współczulnych czy rozluźnienie mięśni gładkich naczyń krwionośnych)

Duża rolę pełnią też czynniki endogenne (czyli genetyczne), do których zalicza się:

 • reaktywność naczyń krwionośnych
 • zaburzenia krążenia (np. nadciśnienie tętnicze)
 • zaburzenia strukturalne tkanki łącznej
 • układ hormonalny i jego równowagę
 • choroby endokrynologiczne

Na stan (i reakcje) skóry wpływ mają także odczyny nieimmunologiczne, które wynikają z osłabienia funkcji ochronnych naskórka, jak kontaktowe podrażnienia skóry oraz kontaktowe alergiczne zapalenie skóry. 

Skóra naczynkowa - jak rozpoznać problem?

Skóra naczynkowa charakteryzuje się występowaniem zjawiska teleangiektazji (trwałe lub przejściowe zmiany rumieniowe). Objaw może pojawić się już w okresie dojrzewania, a około 20 roku życia zazwyczaj się utrwala. Pojedyncze teleangiektazje zalewają się pod skórą, tworząc jeden, większy rumień. Dokładny mechanizm powstawania niedoskonałości, choć znany, nie jest do końca wyjaśniony. 

Skóra naczynkowa wykazuje skłonność do zaczerwieniania pod wpływem wybranych czynników - pochodzenia endogennego, ale i zewnętrznego, na które cera każdego innego typu zareagowałaby prawidłowo - nie dając żadnych objawów. 

Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa, często pojawia się nietolerancja związana z bodźcami fizycznymi lub chemicznymi (jak np. składniki kosmetyków).  

Skóra naczynkowa - objawy

Objawy towarzyszące skórze naczynkowej są subiektywne i występują zmiennie. Dermatolodzy najczęściej wymieniają kilka z nich:

 • uczucie pieczenia
 • nieprzyjemne ściągnięcie
 • nadmierne rozgrzanie
 • świąd
 • zaczerwienienie
 • szorstkość

Co nasila objawy?

Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą nasilić objawy zmian naczyniowych i pogorszyć stan skóry. Które z nich są najpoważniejsze?

 • promieniowanie ultrafioletowe
 • ekspozycja na bardzo niskie/wysokie temperatury
 • stres
 • spożywanie alkoholu
 • choroby skóry przebiegające z atrofią
 • środki farmakologiczne (zawierające np. histaminę, wazopresynę czy trombinę) 
 • infekcje skóry
 • choroby neurologiczne

Skóra naczynkowa na twarzy - co robić?

Pękające naczynka pojawiają się najczęściej w obrębie twarzy, szyi i dekoltu, a nieestetyczne zmiany mają duży wpływ na samoocenę i wiele aspektów życia codziennego. Dobra kondycja skóry to główny czynnik, który warunkuje zdrowy wygląd. 

Dla delikatnej skóry naczynkowej bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja, ponieważ problem może się szybko nasilić i utrwalić. Eksperci odradzają stosowanie mechanicznych peelingów, proponują za to złuszczanie bez podrażnień - peelingi enzymatyczne. Doskonałym środkiem do oczyszczania cery naczynkowej jest glinka czerwona, która posiada liczne mikro i makroelementy (jak selen, cynk, magnez, krzem, fosfor, wapń czy żelazo) wspierające naczynia krwionośne. 

Wśród odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych znajdują się też odżywcze maski nawilżająco - kojące. Świadomy wybór produktów jest istotny dla poprawy stanu skóry i złagodzenia występujących objawów. Z pewnością warto zwrócić uwagę na preparaty specjalistyczne. 

Skóra naczynkowa - jaki krem wybrać?

Jednym z ważniejszych etapów pielęgnacji skóry naczynkowej jest wybór odpowiedniego kremu - to jasne, ma przecież najdłuższy kontakt ze skórą. Dobry produkt powinien zawierać substancje aktywne oraz surowce podstawowe, które nie powodują podrażnień i spełniają kilka ważnych funkcji: 

 • wzmocnienie naczyń krwionośnych
 • nawilżenie
 • regeneracja naskórka
 • ochrona przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych 

Skóra naczynkowa na nogach

Zdarza się, że pękające naczynka pojawiają się także na nogach. Eliminacja wszystkich czynników nasilających dolegliwość jest niemożliwa. Najlepszą formą terapii jest więc stosowanie odpowiednich kosmetyków. Ze względu na wysoką wrażliwość naskórka podstawę składu powinny stanowić substancje naturalne, np. saponiny, fitosterole, flawonoidy oraz witaminy.

Konserwanty (jak barwniki i substancje zapachowe) muszą być ograniczone do minimum. A to nie zawsze takie oczywiste - jak pokazały badania przeprowadzone w 2016 roku, wśród 100 losowo wybranych preparatów dedykowanych skórze naczyniowej, aż 14% zawierało substancje podlegające ograniczeniom ze względu na ich działanie uczulające lub drażniące. Spośród wszystkich produktów tylko 2 wolne były od szkodliwych substancji.

Potwierdza to tylko znaczenie wyboru odpowiednich kosmetyków, najlepiej o naturalnym składzie. 

Skóra naczynkowa - co stosować?

W trosce o kondycję skóry naczyniowej warto (możliwie) ograniczyć czynniki drażniące i stosować odpowiednie preparaty - kremy, tonizujące mgiełki czy delikatne peelingi. Efekt wzmocnią też dedykowane suplementy diety i wyciągi z ziół. 

Wśród substancji, które wykazują skuteczność wobec problemów skóry naczynkowej znajduje się kilka surowców pochodzenia roślinnego: 

 • ekstrakt z nasion kasztanowca zwyczajnego
 • wyciąg z ruszczyka kolczastego
 • rutozyd (pozyskiwany z ziela gryki i perełkowca japońskiego)
 • wyciąg z kwiatów arniki
 • ekstrakt z miąższu i pestek owoców cytrusowych
 • oczar wirginijski
 • oleje (np. konopny, z awokado)

Odpowiednie preparaty uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń włosowatych, hamują enzym hialuronizady, działają przeciwzapalnie i zwalczają wolne rodniki. A to nie wszystko, dermatolodzy podkreślają też dużą rolę witamin:

 • witamina A - wpływa na regenerację naskórka
 • witamina C - wzmacnia naczynia krwionośne i wykazuje działanie antyoksydacyjne
 • witamina K - wspomaga proces krzepnięcia krwi
 • witamina E - chroni przed działaniem wolnych rodników i promieniowaniem UV
 • witamina B5 (właściwie D-pantenol) - posiada właściwości łagodzące i przeciwzapalne

Skóra naczynkowa stanowi prawdziwe wyzwanie, a wszelkie błędy w pielęgnacji szybko wpływają na pogorszenie jej stanu. Kluczową rolę pełnią dedykowane kosmetyki i suplementy o dobrym składzie, które nie tylko zapobiegają powstawaniu nowych, ale i zatrzymują proces powiększania się istniejących zmian. Efekt może zaskoczyć, bo obejmuje nie tylko poprawę kondycji cery, ale też pewności siebie i samopoczucia. 

Bibliografia

"Przegląd dostępnych na polskim rynku dermokosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczyniowej" - E. Szczepańska, K. Adamczyk, A. Garncarczyk, Katedra i Zakład Kosmetologii, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

"Analiza deklarowanego składu preparatów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczyniowej pod kątem występowania substancji o znanym potencjale uczulającym lub drażniącym" - I. Skóra, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

"Oczyszczanie cery w warunkach domowych" - M. Wojciechowska, K. Węt, J. Bąkowska - Janiszewska, Katedra Zdrowia Publicznego, Zakład Polityki Zdrowotnej i Zabezpieczenia Społecznego, Collegium Medicum im. L. Rydgiera w Bydgoszczy, Uniwersytet M. Kopernika w Toruniu, Torunksa Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości,

"Problemy cery naczyniowej - charakterystyka i niwelowanie zmian" - I. Krysiak - Zielonka, O. Kałżna, Katedra Kosmetologii, Wydział Fizjoterapii, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu 

"Zastosowanie związków nieorganicznych w kosmetykach" - A. Mazurek, A. Kozioł, Wydział Profilaktyki i Zdrowia, Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu, Zakład Chemii Bioorganicznej, Wydział Chemiczny, Politechnika Wrocławska

"Fitoterapia chorób dermatologicznych" - T. Wolski, A. Najda, B. Kędzia, K. Wolska - Gawron, Katedra i Zakład Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych, Katedra i klinika Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Katedra Warzywnictwa i Roślin Leczniczych, Uniwersytet przyrodniczy w Lublinie, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych