Sprawdzone sposoby na krety - jakie kroki podjąć, aby się ich pozbyć?

Sprawdzone sposoby na krety - jakie kroki podjąć, aby się ich pozbyć?

Krety potrafią w każdym ogrodzie wyrządzić bardzo wiele szkód. Pozornie nieszkodliwe kopce psują estetykę zadbanego trawnika, a pułapki, jakie pod ziemią zostawiają te stworzenia jednocześnie mogą narażać korzenie zasadzonych roślin. Tym samym naruszają one i podkopują korzenie krzewów ozdobnych, które nasadzamy na działce po to, aby cieszyły nasze oczy. Kret, czyli niewielkie zwierzątko futerkowe, doskonale porusza się pod ziemią dzięki czujnemu wychwytywaniu nawet najmniejszych drgań. Nie potrzebuje do tego narządu wzroku. Jest to gryzoń jak każdy inny, ale w szczególnych przypadkach jest on pod ochroną. Jednakże, przepis co do ochrony kreta nie obowiązuje na działkach prywatnych, co warto mieć na uwadze. Rozpoczynając walkę z tymże gryzoniem warto zacząć od delikatnych metod odstraszających, aby w razie ich niedostatecznego działania mieć w zanadrzu środki bardziej specjalistyczne.

Metoda, którą można zastosować podczas aranżacji ogrodu - rozłożenie specjalnej siatki

Siatkę wkopujemy na głębokość około 10 cm tak, aby kret nie mógł się przez nią przebić, ale też, aby możliwe było posadzenie różnego rodzaju roślin. Siatka powinna być wykonana z tworzywa sztucznego i powinna mieć strukturę niewielkich oczek. Jest to bardzo skuteczny sposób zapobiegania pojawianiu się kopców oraz sytuacji, kiedy polujące gryzonie naruszają korzenie roślin ozdobnych. Niestety, siatkę najlepiej zastosować tam, gdzie jeszcze nic nie rośnie i nic nie jest zaaranżowane. W istniejącym już ogrodzie rozwiązanie to zazwyczaj jest zbyt czasochłonne do zastosowania i wymaga wiele trudu i ciężkiej pracy, a niejednokrotnie wręcz nie można go przeprowadzić ze względu na już istniejącą nasadę. 

Zapachy, które odstraszają krety

Problem z kretem może się zacząć już wczesną wiosną i nieprzerwanie towarzyszyć nam aż do zakończenia sezonu. Wydrążone korytarze jednego, dorosłego osobnika mogą sobie liczyć nawet kilometr długości, można więc sobie wyobrazić, jak pracowite jest to stworzenie. Tak, jak każde zwierze, także i kret ma swoje preferencje oraz zapachy, które szczególnie lubi oraz takie, które omija szerokim łukiem. Do takich drugich zapachów należą cytrusy oraz czosnek, a także zapach nafty lub też oleju napędowego. W przypadku czosnku i cytryny można przygotować specjalny roztwór lub też stężony oprysk po to, aby zaznaczyć nim teren szczególnie dla nas ważny. W przypadku nafty czy oleju napędowego, można w danym miejscu zostawić nasączony kawałek materiału, który będzie wydzielał intensywną woń. W krecie korytarze można natomiast wkładać liście czarnego bzu lub też intensywnie pachnącą bazylię. Te naturalne metody sprawdzają się w przypadku sporadycznych incydentów z pojawiającymi się kopcami na niewielkiej połaci terenu.

Wiatraki, które wywołują lekkie drgania podłoża

Krety zazwyczaj bardzo szybko opuszczają miejsca, w których wyczuwają nieprzyjemne drgania. Takie drgania można wywołać poprzez umieszczenie w ziemi wbitych, niewielkich rozmiarów wiatraczków, które będą poruszać się w wietrzne dni. Wiatraki mogą też być pewną ozdobą miejsc, w których zostaną umieszczone, chociaż z pewnością ta metoda nie sprawdzi się na naprawdę dużych połaciach odkrytego terenu, gdzie konieczne byłoby ich umieszczenie w bardzo wielu miejscach, co byłoby kłopotliwe w kontekście dbania o dobrą kondycję trawnika. Jest to więc rozwiązanie doraźne. 

Zastosowanie profesjonalnych preparatów odstraszających

Po takie preparaty warto sięgnąć w momencie, kiedy wszystko inne zawiedzie, a wielkość strat spowodowanych przez gryzonie jest naprawdę bardzo duża. Jednym z takich preparatów może być specjalny płyn na krety, który wlewa się bezpośrednio do kopca lub do wydrążonego przez kreta korytarza. Płyn zawiera w sobie substancje odstraszające, które mają zniechęcić gryzonia do tego, aby powtórnie w dane miejsce powrócił. Podobne działanie ma również preparat odstraszający w formie specjalnego granulatu. Specjalnie dobrane substancje sprawiają, że efekt można uzyskać od razu po zastosowaniu danego środka i może on utrzymywać się nawet do dwóch miesięcy czasu, kiedy to warto zabieg powtórzyć.

W przypadku kretów mogą się też sprawdzić specjalne urządzenia ultradźwiękowe, które wysyłają określone fale odstraszające oraz wibracje, które nie są dla tych gryzoni przyjemne. Taki ultradźwiękowy odstraszacz najlepiej wbić w ziemię. Co ciekawe, można zdecydować się na urządzenie ze specjalnym panelem solarnym, dzięki czemu jest ono ładowane przez energię słoneczną. Kolejnym produktem wartym naszej uwagi są specjalne świece na krety. Należy taką świece umieścić w krecim korytarzu, a następnie ją zapalić tak, aby opary, jakie się z niej będą wydobywać mogły dostać się do systemu krecich korytarzy. W ten sposób można skutecznie wypędzić krety z zajętych przez nich ścieżek podziemnych na dłuższy okres czasu. Rozwiązanie to sprawdza się w szczególności na dużych połaciach trawnika czy też na boiskach sportowych. Jak widać- istnieje wiele różnych sposobów na pozbycie się niszczycielskiej działalności kreta. Sami możemy je przetestować, aby przekonać się, który sposób okaże się najskuteczniejszy w naszym przypadku.

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz