Świeca sojowa z olejkami eterycznymi — terapia zapachem

Świeca sojowa to ekologiczna alternatywa dla produktów wykonanych z parafiny. Podczas spalania zdrowszych zamienników nie występuje ryzyko uwolnienia się szkodliwych substancji. Ich użytkowanie pozwala na doświadczenie pełnego relaksu wynikającego z przyjemnego aromatu świecy, bez narażenia własnego zdrowia. Co więcej, wegańskie odpowiedniki nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Jak stworzyć własną świecę sojową o wymarzonym zapachu?

Świeca sojowa — co to jest?

Przez lata ogromną popularnością cieszyły się świece wykonane z parafiny. Swoją rozpoznawalność zawdzięczały przede wszystkim niskiej cenie. Materiały do jej stworzenia były łatwo dostępne i tanie, dzięki czemu klienci mogli pozyskać je za relatywnie niewielkie pieniądze.

Wraz ze zwiększeniem świadomości społeczeństwa, wiele osób postanowiło wybierać zdrowe alternatywy dla codziennych przedmiotów. Pozwoliło to na rozpowszechnienie świec sojowych, które są pozbawione szkodliwych substancji. Ich spalanie nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych, które mogłyby oddziaływać na organizm. Są zatem bezpieczniejszą i bardziej ekologiczną wersją klasycznych świec. 

Z czego powstają świece sojowe?

Każda świeca musi posiadać wosk. Jeśli więc zrezygnujemy z parafiny, konieczne jest zastosowanie innego środka wypełniającego. Świece sojowe zapachowe powstają najczęściej poprzez wykorzystanie oleju sojowego, który następnie jest zamieniany w wosk. To nieinwazyjne rozwiązanie, które nie zagraża zdrowiu.

Ze względu na to, iż świeca sojowa posiada wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, jest ona polecana dla wegan. Proces jej tworzenia nie zanieczyszcza środowiska w taki sposób, jak tradycyjne odpowiedniki, a jej niesamowity zapach nie powoduje szkód w otoczeniu. Spalanie się tak stworzonego produktu uwalnia jedynie przyjemny aromat, bez niebezpiecznych substancji.

Świeca sojowa z olejkami eterycznymi

Podstawową zaletą świecy jest jej zapach. To on nadaje jej niepowtarzalnego charakteru, który sprawia, że chętnie po nie sięgamy. O odpowiedni aromat produktu zadbają olejki eteryczne. Zróżnicowane aromaty pozwolą na dobranie woni, która będzie nas przyciągać i nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Świeca sojowa z olejkami eterycznymi to także sposób na złagodzenie niektórych dolegliwości zdrowotnych i poprawę samopoczucia. W zależności od wybranego preparatu mogą one wywołać takie efekty jak, wyciszenie, ukojenie nerwów, zminimalizowanie częstotliwości migren czy nawet zwiększenie koncentracji. 

Świeca sojowa — ile olejku dodać?

Odpowiednia ilość ekstraktu zapewni wyczuwalny zapach i przyniesie pożądane rezultaty. Podczas wlewania olejku eterycznego należy jednak zachować ostrożność. Zbyt małe stężenie wpłynie na efektywność produktu, zbyt wysokie zaś może spowodować problemy z tężeniem wosku i przytłaczać aromatem. W przypadku klasycznego 200 ml pojemnika, optymalna ilość olejku mieści się w granicach 10-15ml. 

Świeca sojowa DIY — jak ją zrobić?

Świeca sojowa to jeden z tych przedmiotów, które możemy przygotować samodzielnie w domowym zaciszu. Do jej wykonania musimy zaopatrzyć się w:

  • wosk sojowy (w przypadku standardowego naczynia 200 ml zużyjemy ok. 160 g wosku)
  • knot drewniany lub bawełniany
  • szklany pojemnik do podgrzania świecy
  • drewniany patyczek
  • słoiczek do przechowywania świecy
  • olejek eteryczny

Wszystkie składniki są łatwe do zdobycia, dlatego ich zakup nie powinien sprawiać problemu. Są to także relatywnie tanie produkty, a część z nich (tak jak wosk) wystarczy na kilka kolejnych użyć. Po zgromadzeniu przyborów nadchodzi pytanie — jak zrobić świecę sojową? Oto instrukcja krok po kroku.

  1. Precyzyjnie odmierzoną ilość wosku umieszczamy w szklanym pojemniku.
  2. Zebrany wosk należy rozpuścić za pomocą kąpieli wodnej lub w mikrofalówce, do momentu, gdy się upłynni.
  3. Kiedy wosk będzie w postaci płynnej, dodajemy ulubiony olejek eteryczny lub mieszankę wybranych preparatów.
  4. Knot maczamy delikatnie w wosku i przyklejamy do dna słoiczka, w którym umieścimy świecę.
  5. Ostrożnie przelewamy wosk do słoiczka. Należy pamiętać, by jego temperatura nie przekraczała 55 stopni Celsjusza — zbyt gorąca ciecz spowoduje odklejenie się knota.
  6. Po przelaniu usztywniamy knot (jeśli użyliśmy bawełnianej wersji) za pomocą drewnianego patyczka, tak, by nie uległ on przechyleniu.
  7. Po pełnym ostygnięciu możemy dociąć knot do pożądanej wielkości i cieszyć się świecą sojową.

 Jaki olejek eteryczny dodać do świecy sojowej?

To, jaki olejek eteryczny znajdzie się w świecy sojowej, zależy wyłącznie od użytkownika. Podczas wyboru warto kierować się nie tylko własnym zmysłem zapachowym, ale także właściwościami, jakimi charakteryzuje się dany produkt. Jednym z trudniejszych preparatów do umieszczenia w świecy może jednak okazać się olejek waniliowy. Jej zapach bywa skomplikowany do wydobycia, dlatego zaleca się stosowanie ekstraktów o wyrazistym aromacie. Do najpopularniejszych wyborów należą:

  • olejek lawendowy — przyjemna woń kwiatów przywodzi na myśl wiosenną pogodę. Oddychanie powietrzem wypełnionym tym zapachem przynosi ulgę przy uciążliwych bólach głowy, a dodatkowo zmniejsza nerwowość i wycisza organizm.
  • olejek pomarańczowy — świeży, cytrusowy aromat jest polecany w szczególności osobom, które poszukują sposobu na poprawę humoru. Jego zapach działa pobudzająco i pozwala pozbyć się negatywnych emocji, dlatego bywa wykorzystywany jako wsparcie przy terapii depresji.
  • olejek paczuli — po tą niepowtarzalną woń warto sięgnąć, gdy zmagamy się z nadmiernym stresem. Wykazuje działanie rozluźniające i relaksujące, dzięki czemu wpływa pozytywnie na samopoczucie i umożliwia odcięcie się od natrętnych myśli.

Zastosowanie świecy sojowej

Świeca sojowa zapachowa do wnętrza

Najczęstszym przeznaczeniem świecy sojowej jest umieszczenie jej w pomieszczeniu i czerpanie korzyści z jej przyjemnego aromatu. Regularne wdychanie cennych olejków eterycznych pozwala odprężyć ciało oraz umysł, a także przynosi ulgę w niektórych dolegliwościach zdrowotnych. Samodzielnie przygotowana świeca starcza na dziesiątki użyć, podczas których zapach nadal będzie oddziaływał na nasz organizm.

Świeca sojowa do masażu

Relaksujące właściwości świecy sojowej mogą być wykorzystane także w trakcie masażu. Wystarczy, że gotowy, zaschnięty wosk wymieszamy z płynnym olejem (ok. 20 ml w przypadku 200 ml pojemnika na świecę). Gotowy produkt spotęguje doznania w trakcie masażu, a uwalniający się zapach olejków eterycznych dodatkowo pobudzi zmysły i pozwoli na maksymalny odpoczynek. 

Świeca sojowa — jak palić?

Prawidłowy sposób palenia świecy sojowej zapachowej zapewnia jej długą żywotność. Najważniejsze jest pierwsze palenie — w jego trakcie koniecznie zaczekajmy, aż wosk ulegnie całkowitemu roztopieniu. Procedurę tę należy powtarzać przy każdym użyciu, jednak to właśnie początkowe zastosowanie decyduje o skuteczności całej świecy. 

Warto pamiętać także o czasie palenia. Jednorazowe wykorzystanie produktu nie powinno trwać dłużej niż 4 godziny. Zbyt długie przetrzymywanie może doprowadzić do wytracenia właściwości zapachowych. Gdy nie używamy świecy, powinna się ona znajdować w temperaturze pokojowej, gdzie nie oddziałuje na nią promieniowanie słoneczne. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...