Szczotkowanie na sucho — jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

Szczotkowanie na sucho to zabieg, który każdy może przeprowadzić w zaciszu domowym. Masaż z wykorzystaniem przeznaczonej do tego szczotki pozwala na ujędrnienie skóry i zlikwidowanie cellulitu oraz rozstępów. Co więcej, to gwarancja dodatkowej energii każdego dnia i niezastąpiony sposób na relaks. Jak prawidłowo szczotkować ciało i jakich efektów można oczekiwać? 

Jak wykonywać szczotkowanie na sucho?

Prawidłowa metoda szczotkowania ciała to już połowa sukcesu w drodze po piękną skórę. Ruchy szczotką w okolicach nóg powinny być długie i posuwiste, zawsze wykonywane w kierunku sercu. Takie działanie usprawnia przepływ limfy w organizmie. Siła nacisku, jaką wykorzystujemy, powinna być dopasowana do naszych odczuć. Jeśli uważamy, że procedura stała się bolesna, koniecznie przejdźmy na delikatniejsze ruchy.

Gdy dotrzemy do powierzchni brzucha, zmieniamy ruchy na okrężne, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Ze względu na wrażliwą skórę w tej okolicy, warto powstrzymać się od nadmiernego przyciskania szczotki do ciała. W pozostałych miejscach, takich jak ręce czy plecy, ponownie powracamy do posuwistych, długich ruchów. 

Szczotkowanie na sucho — efekty, które można uzyskać

Tak jak każdy rytuał pielęgnacyjny, szczotkowanie na sucho przynosi wymierne efekty, które nieustannie zachęcają kolejne osoby do wypróbowania tej metody. Wśród najważniejszych rezultatów znajdują się:

  • działanie antycellulitowe — szczotkowanie pozwala zredukować cellulit w okolicach pośladków, ud oraz brzucha. Masaż z użyciem włosia poprawia elastyczność i sprężystość skóry, czyniąc ją bardziej gładką i pozbawioną nieestetycznych skupisk wody. 
  • ulga przy rozstępach — to powód, dla którego po szczotkowanie na sucho często sięgają kobiety po ciąży. Pobudza ono przepływ krwi w skórze, dzięki czemu możemy pozbyć się powstałych już rozstępów i zapobiec tworzeniu się nowych. 
  • likwidacja wrastających włosków — z efektów zabiegu skorzystają osoby regularnie sięgające po maszynkę do golenia. Powstałe po depilacji wrastające włoski powodują dyskomfort i przyczyniają się do występowania krępujących, czerwonych krostek na ciele. Masaż z użyciem szczotki do cellulitu pomaga w rozwiązaniu problemu i przywraca skórze gładki wygląd. 
  • złuszczanie martwego naskórka — procedura szczotkowania przypomina nieco peeling. Podobnie jak on, ściąga martwy naskórek i pozostawia ciało odświeżone oraz miękkie. To także sprawdzony sposób na polepszenie wchłanialności i skuteczności kosmetyków, które nakładamy na skórę. 
  • wyrównanie kolorytu skóry — regularne masowanie ciała z użyciem szczotki umożliwia zrównanie koloru skóry do jednego odcienia.
  • zmniejszenie stresu — relaksujące szczotkowanie może stać się naszym rytuałem, w trakcie którego pozwalamy sobie na odpoczynek i pełne odprężenie. Co więcej, delikatne ruchy wspomagają uwalnianie stresu, dlatego zabieg ten warto powtarzać każdego wieczora. 
  • usprawnienie przepływu limfy — prawidłowy przepływ limfy jest niezbędny do oczyszczenia organizmu z nadmiaru toksyn. To również świetny sposób na zwiększenie odporności naszego układu immunologicznego.

Szczotkowanie z olejkiem — czy warto?

Szczotkowanie to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale także niepowtarzalny moment relaksu. Warto zatem spotęgować przyjemne doznania i zastosować olejki eteryczne. Rozcieńczone w oleju bazowym poprawią efektywność całej procedury, a ich zapach pozwoli nam zapomnieć o wszystkich stresujących wydarzeniach.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się preparaty o aromacie kwiatowym i roślinnym. Po ciężkim dniu dobrym rozwiązaniem będzie szczotkowanie z olejkiem lawendowym. Delikatna woń produktu ukoi nerwy i umożliwi odprężenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Jeśli wykonujemy zabieg w godzinach porannych, możemy zagwarantować sobie dodatkową dawkę energii. Tu z pomocą przyjdą olejki pomarańczowe, grejpfrutowe i cytrynowe, których rześki zapach natychmiastowo postawi nas na nogi. Poszukując produktów zwiększających rezultaty szczotkowania, warto pokusić się o olejek cedrowy, który działa przeciwzmarszczkowo i nawilżająco. 

Szczotkowanie brzucha w ciąży — czy to bezpieczne?

Szczotkowanie na sucho to zabieg nieinwazyjny, który może być przeprowadzony niemalże przez każdego. Mogą sięgać po niego kobiety w bezpiecznej, niezagrożonej ciąży. Jeśli napotykają nas komplikacje zdrowotne w tym szczególnym stanie, przed rozpoczęciem szczotkowania najlepiej skonsultujmy zabieg z lekarzem prowadzącym. 

Stosowanie niektórych olejków eterycznych również może być niewskazane w trakcie ciąży. Jeśli chcemy pozbyć się zebranych rozstępów oraz cellulitu, możemy zdecydować się na szczotkowanie brzucha po porodzie. Gdy nasz maluch będzie już na świecie, nic nie stoi na przeszkodzie, by jego mama zatroszczyła się o swoje ciało. Pamiętajmy jedynie, by w pierwszych kilku tygodniach stosować delikatne ruchy w okolicach brzucha. 

Szczotka do cellulitu — jaki model wybrać?

Szczotki do masażu na sucho najczęściej wyglądają podobnie, a różnice w ich działaniu są niewielkie. Z pewnością należy zwrócić uwagę na gęstość osadzonego włosia — im go więcej, tym lepsze rezultaty możemy uzyskać. Popularnością cieszy się przede wszystkim włosie naturalne, które wyróżnia się niską szansą na reakcję alergiczną. Dobrym wyborem będzie również włosie dzika, którego szorstkość doskonale radzi sobie z wrastającymi włoskami. 

Jeśli szczotka antycellulitowa ma nam służyć głównie w okolicach nóg, pośladków oraz brzucha, możemy zaopatrzyć się w krótki, poręczny model. Wystarczy on do codziennej pielęgnacji i nie przysporzy problemów w trakcie użytkowania. Co więcej, kompaktowe wersje nadają się do podróży, dzięki czemu wyjazd nie przeszkodzi nam w kontynuowaniu zabiegów. 

Osoby decydujące się na masaż pleców, powinny rozważyć szczotki z dłuższą rączką. Tak stworzone modele umożliwiają dotarcie do wszelkich zakamarków ciała bez zbędnego wysiłku. 

Szczotkowanie na sucho — ile czasu wykonywać zabieg?

Czas trwania szczotkowania na sucho zależy przede wszystkim od obszaru, którym się zajmujemy. Jeśli planujemy zaopiekować się całym ciałem, zabieg powinien zająć nam ok. 15 minut. Nie warto przyspieszać procedury, gdyż zbytni pośpiech odbierze nam przyjemność i relaks. Nie należy również przedłużać całego procesu — kilka dokładnych ruchów na każdej części ciała w zupełności wystarczy, by dostrzec pozytywne efekty naszej pracy. 

Szczotkowanie na sucho — ile razy w tygodniu?

Uzyskanie najlepszych rezultatów nie jest możliwe bez regularności i systematyczności. Zaleca się, aby wprowadzić szczotkowanie do codziennej rutyny. Powtarzany zabieg pobudzi skórę do sprawnej pracy i zagwarantuje nam spektakularne efekty. Nieco bardziej zmotywowanym osobom poleca się szczotkowanie na sucho dwa razy dziennie — rano oraz wieczorem. Poranny zastrzyk energii zapewni produktywny dzień, zaś wieczorny relaks przygotuje nas do snu. 

Codzienne szczotkowanie przynosi widoczne rezultaty już po ok. 2-3 tygodniach od rozpoczęcia. Warto zatem zachować precyzyjność i regularność, by móc cieszyć się pięknym ciałem. 

Przeciwwskazania do szczotkowania na sucho

Szczotkowanie na sucho to bezpieczny zabieg, którego powinna unikać tylko niewielka garstka osób. Powstrzymać powinni się ci, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi skóry. Ciało nie może posiadać ranek, podrażnień oraz skaleczeń. Wykluczające są także choroby skóry, m.in. trądzik, AZS, łuszczyca. Procedura nie jest polecana również kobietom w zagrożonej ciąży. 

Polecane produkty

Komentarze (1)

    • Olifka Cz
    • 2022-09-15 22:12:54
    Jestem zadowolona ze szczotki. Kupiłam ją z polecenia dziewczyn na grupach na fejsie i raz, drugi, trzeci, piąty, dziesiąty, aż jakoś minął miesiąc i stan nóg się zrobił niewyobrażalnie lepszy. Skóra jest niesamowicie wizualnie w lepszym stanie. Poza tym? Cellulit jest mniej widoczny tyle, że do tego jeszcze smaruje się nolicell i robię peelingi oraz zimne prysznice. Pięknie się sprawdza to wszystko. Na wyjazd wakajkowy do Grecji zdążyłam zrobić nogi hahaha.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...