Ugryzienie komara - dlaczego swędzi, czy jest niebezpieczne i jak sobie z nim radzić?

Pojawiają się, gdy tylko na zewnątrz robi się cieplej i znacząco zmniejszają komfort przebywania na zewnątrz w okresie letnim. Mowa oczywiście o komarach, które dokuczają nam nie tylko nieprzyjemnym dla ucha brzęczeniem, ale również kąsaniem, które wiąże się z uczuciem uporczywego swędzenia i pieczenia. Czy ugryzienia komarów powinny budzić niepokój i czy można złagodzić ich objawy naturalnymi sposobami?

Ugryzienie komara u dziecka, ugryzienie komara u niemowlaka - czy może być niebezpieczne?

Rodzice często starają się chronić dzieci przed ukąszeniami owadów. Ugryzienie często stanowi bowiem źródło dyskomfortu, który powoduje rozdrażnienie i utrudnia zasypianie. W niektórych przypadkach ukąszenie przez komara może mieć jednak poważniejsze konsekwencje. Problem pojawia się, kiedy dziecko okazuje się uczulone na wydzielinę, którą owad pozostawia po sobie w miejscu ugryzienia. Zawarte w niej substancje mogą doprowadzić do objawów, takich jak świąd czy obrzęk. Niewykluczona jest także uogólniona reakcja alergiczna. Jeśli zatem rodzic wie, że maluch może być uczulony, a w miejscu ukąszenia pojawia się nie mały bąbel, lecz duża opuchlizna, należy zareagować jak najszybciej, smarując skórę żelem antyhistaminowym lub maścią sterydową. Ugryzienia komarów mogą sprzyjać również rozwojowi infekcji skórnych, zwłaszcza jeżeli nie zadbamy odpowiednio o powstałą ranę i wda się w nią infekcja bakteryjna. Warto zatem wiedzieć, jak traktować miejsca po ukąszeniach i w jaki sposób zabezpieczać je przed rozdrapywaniem. Najgroźniejszym, choć równocześnie najrzadszym w naszym klimacie skutkiem ugryzień komarów jest przenoszenie chorób pasożytniczych, takich jak na przykład dirofilarioza. 

Ukąszenie komara dlaczego swędzi?

Kąsające człowieka komary to tak naprawdę komarzyce, które muszą posilić się przed złożeniem jaj. Po wkłuciu owad wstrzykuje w ranę kropelkę śliny, której zadaniem jest między innymi zapobieganie krzepnięciu krwi w trakcie posiłku. Komarza ślina zawiera jednak kilkadziesiąt różnych białek, z których część to popularne alergeny. To w kontakcie z nimi organizm zaczyna wydzielać histaminę i doprowadza do reakcji alergicznej, objawiającej się uciążliwym swędzeniem i zaczerwienieniem. Za proces odpowiadają przeciwciała AMA, czyli anti-mosquito antibodies.

Ugryzienie komara co zrobić żeby nie swędziało?

Ugryzienie komara nie musi swędzieć. Jeśli zadbamy o to odpowiednio wcześnie, uchronimy się przed ryzykiem rozdrapania rany oraz jej zainfekowaniem. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które nie mają jeszcze takiej samokontroli, jak osoby dorosłe. Co należy zatem zrobić w pierwszej kolejności? Najlepiej schłodzić miejsce ukąszenie przy pomocy kompresu, a następnie zaaplikować na nie żel antyhistaminowy lub ziołowy preparat o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli dziecko mimo wszystko zacznie rozdrapywać ranę, należy odpowiednio zabezpieczyć ją przed wnikaniem zanieczyszczeń i drobnoustrojów, na przykład przy pomocy plasterka. 

Ugryzienie komara co pomaga?

Obrzęk i świąd po ukąszeniu komara można redukować przy pomocy kompresów z produktów dostępnych pod ręką. Doskonale sprawdza się w tej roli pasta ze zmiksowanej natki pietruszki lub kawałek świeżego liścia białej kapusty. Do bąbla można przykładać także roztwór soli, przygotowany z łyżeczki proszku oraz 250 ml wody. Płynem namaczamy wacik, który następnie kładziemy na skórze. Inne metody zakładają także obkładanie ugryzień plastrami surowej cebuli lub ziemniaka - najlepiej schłodzonymi. Swędzenie i zaczerwienienie ustąpią szybciej również wtedy, kiedy zaaplikujemy na nie węgiel aktywny rozpuszczony w wodzie. Taką mieszankę przykrywamy gazą i pozostawiamy na zmienionym chorobowo miejscu nawet na kilka godzin.

Jak ugryzie komar czym smarować?

Jeśli pragniemy zmniejszyć obrzęk i ograniczyć uczucie swędzenia bez obkładania skóry kompresami, możemy zdecydować się na gotowe żele i spraye chłodząco-łagodzące lub zastosować jedną z domowych metod. Skórę po ukąszeniu warto smarować sokiem z cytryny, która łagodzi stany zapalne. Na zmiany tego typu polecany jest także olejek eukaliptusowy, który chłodzi, działa przeciwzapalnie i łagodzi pieczenie. Podobny, choć bardziej krótkotrwały efekt zapewni również zwykła pasta do zębów z mentolem. Pozostałe substancje, które można wypróbować po ukąszeniu to także ocet, spirytus salicylowy, płyn po goleniu czy perfumy. Przy stosowaniu metody smarowania lub przemywania skóry należy pamiętać jednak o regularności - produkty aplikujemy przynajmniej kilka razy dziennie.

Ugryzienie komara w zimie - czy jest możliwe?

Ukąszenie komara w zimie jest bardzo nieprawdopodobne, jednak za powstałym na skórze swędzącym i zaczerwienionym bąblem może stać inny owad - pluskwa. Pluskwy żerują w domach niezależnie od pory roku, temperatury czy warunków sanitarnych. Bardzo łatwo przynieść je do mieszkania wraz z meblami lub na odzieży, z miejsca często uczęszczanego przez ludzi lub zwyczajnie zaniedbanego. Ugryzienie pluskwy jest samo w sobie bezbolesne, lecz powstały w jego skutek bąbel może swędzieć i piec nawet kilka razy mocniej niż ukąszenie komara.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.