Węgiel aktywny z kokosa
Węgiel aktywny kokosowy to szczególny rodzaj węgla aktywnego, pozyskiwany ze zwęglonych łupin orzecha kokosowego. Produkt ten wybierają przede wszystkim osoby, które cenią sobie zdrowy styl życia i sięgają po najbardziej naturalne metody oczyszczania organizmu. Węgiel z kokosa sprawdza się jako dodatek do koktajli oraz zamiennik dla syntetycznych środków wybielających zęby. Bardzo często stosowany jest także w lodziarniach i restauracjach jako barwnik spożywczy - naturalny, bezzapachowy i nie zmieniający smaku potraw, a jednocześnie podnoszący ich walory zdrowotne.
Węgiel aktywny - działanie
Zastosowań węgla leczniczego jest bardzo wiele. Współcześnie używa się go głównie jako środka na biegunkę i zatrucia, jednak dawniej doceniano go również w przypadku innych dolegliwości. Już Hipokrates i jego uczniowie zalecali sproszkowany węgiel drzewny na zakażone rany. Miało to powstrzymywać nieprzyjemny zapach, a także przyspieszać gojenie się ran. Afrykanie i Aborygeni natomiast po dzień dzisiejszy używają węgla drzewnego jako okładu wyciągającego truciznę z ran, które zadały jadowite zwierzęta, w tym pająki, węża, skorpiony i inne. Indianie z kolei węglem leczą poparzenia przez trujący bluszcz.
Węgiel leczniczy jest skutecznym środkiem przeciwbiegunkowym przede wszystkim dzięki właściwościom adsorbującym, czyli wiążącym inne substancje. Mowa m.in. o bakteriach czy toksynach odpowiedzialnych za wystąpienie biegunki. Co więcej węgiel aktywny tworzy na błonie śluzowej przewodu pokarmowego warstwę chroniącą przed działaniem szkodliwych substancji. Nie można jednak zapominać, że z tego samego powodu długotrwałe stosowane węgla aktywnego jest szkodliwe dla zdrowia.
Mniej znaną właściwością węgla leczniczego jest stosowanie go jako odtrutki w przypadku przedawkowania leków. Działa jedynie wspomagająco i, co ważne, należy podać go do godziny po przyjęciu leku już po płukaniu żołądka czy sprowokowaniu wymiotów. Można również podać go bez innych metod oczyszczających, jednak jego ilość musi być dziesięciokrotnie większa od ilości przyjętej trucizny. Co więcej, nie w każdym zatruciu węgiel aktywny będzie skuteczny. Należy najpierw sprawdzić, czy wykazuje zdolność do wiązania danej substancji.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Nie dla każdej osoby węgiel leczniczy będzie dobrą alternatywą. Absolutnie nie należy przyjmować go w przypadku rozstroju żołądka, ostrego bólu brzucha, podejrzenia niedrożności jelit czy wrzodziejącego zapalenia okrężnicy. Podobnie nie jest to substancja odpowiednia dla niemowląt czy osób, które mają zaburzenia świadomości. W takiej sytuacji należy skorzystać z innych metod odtruwania.
W przypadku, gdy istnieje zwiększone ryzyko aspiracji zawartości żołądka do dróg oddechowych (przy zatruciach węglowodorami) węgiel aktywny może bardziej zaszkodzić niż pomoc. Podobnie nie jest wskazane podawanie go równocześnie z doustnie podawanymi odtrutkami (np. na zatrucie paracetamolem).
W przypadku stosowania węgla aktywnego należy pamiętać, że pokarm osłabia jego działanie, dlatego nie należy przyjmować go w czasie posiłków.
Chociaż węgiel leczniczy uważany jest za bezpieczny środek, również w przypadku stosowania go mogą wystąpić skutki uboczne. Do tych najmniej szkodliwych, chociaż nieco uciążliwych, należy fakt barwienia kału na czarno. Większe ryzyko natomiast wiąże się z możliwością powstania zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Może również powodować zaparcia, a czasem stać się przyczyną wymiotów, szczególnie natomiast u dzieci. Długotrwałe przyjmowanie go upośledza również pochłanianie enzymów trawiennych i witamin.
Prawidłowo stosowany, czyli z umiarem i w zasadnych sytuacjach, węgiel aktywny może być dobrym wsparciem dla zatrutego organizmu.
Komentarze (1)
Nowy komentarz