Węgiel leczniczy (aktywowany) - właściwości i zastosowanie

W przypadku zatruć wszelkiego typu trudno szukać skutecznej metody umożliwiającej oczyszczenie organizmu. Bardzo często problemem jest fakt, że obciążony już i tak żołądek nie poradzi sobie z dodatkowymi lekarstwami. Rozwiązaniem pozostaje oczywiście płukanie żołądka, jednak jest to metoda bardzo inwazyjna i możliwa do przeprowadzenia wyłącznie w placówce klinicznej. istnieje jednak równie skuteczna, a przez niektórych uważana za nawet skuteczniejszą kuracja na zatrucia. Mowa o łatwo dostępnym węglu aktywnym.

Węgiel aktywny - co to jest

Węgiel leczniczy, inaczej nazywany również aktywnym i aktywowanym, dostępny jest w formie czarnych tabletek, w które można zaopatrzyć się bez recepty w każdej aptece i nie tylko. Na jego niewątpliwy plus wpływa m.in. występowanie w każdym miejscu na Ziemi. Wytwarzany jest z miazgi drzewnej w temperaturze ok. 900 stopni C, a następnie aktywuje się pod działaniem pary wodnej bądź też silnych kwasów, które mają pomóc w uzyskaniu maksymalnej powierzchni adsorpcyjnej. Nieco w innej postaci występuje w plemionach pierwotnych w Australii, w plemionach afrykańskich, u Indian w obu Amerykach, a także u Eskimosów na Grenlandii. Ci pozyskują węgiel ze spalonych kości zwierząt.

Węgiel lecznicy właściwości wykazuje przede wszystkim w zakresie absorbowania szkodliwych substancji  wnętrza organizmu. 1 g węgla leczniczego może mieć powierzchnię aż 1000 m2, a nawet większą, co sprawia, że jest jednym z najlepszych naturalnych i łatwo dostępnych środków oczyszczających, a przy tym nie przeczyszczających.

Węgiel aktywny z bambusa

Węgiel aktywny może być pozyskiwany z odnawialnego źródła, jakim są pędy bambusa. Bambus do produkcji węgla aktywnego ścinany jest co 5 lat, a następnie spalany w temperaturze 1000 stopni Celsjusza i rozdrabiany. Ponieważ bambus to jedna z najszybciej rosnących roślin na świecie, a w momencie jej ścinania korzenie wypuszczają nowe pędy, to produkcja węgla bambusowego należy do najbardziej przyjaznych środowisku procesów wytwórczych. Czym jeszcze wyróżnia się ten czarny proszek? Węgiel bambusowy nie rozpuszcza się w wodzie, a dodany do kosmetyków tworzy w nich zawiesinę, dlatego najszersze zastosowanie znalazł w mydłach, żelach i maseczkach. Ze względu na swoje właściwości otrzymał nawet nazwę "czarne złoto", gdyż potrafi zdziałać cuda w przypadku cery trądzikowej i nadmiernie przetłuszczającej się. Dodatkowo, drobinki węgla przyciągają zanieczyszczenia i wchłaniają toksyny, które możemy później bez trudu usunąć poprzez zmycie kosmetyku z powierzchni skóry.

Węgiel aktywny z kokosa

Węgiel aktywny kokosowy to szczególny rodzaj węgla aktywnego, pozyskiwany ze zwęglonych łupin orzecha kokosowego. Produkt ten wybierają przede wszystkim osoby, które cenią sobie zdrowy styl życia i sięgają po najbardziej naturalne metody oczyszczania organizmu. Węgiel z kokosa sprawdza się jako dodatek do koktajli oraz zamiennik dla syntetycznych środków wybielających zęby. Bardzo często stosowany jest także w lodziarniach i restauracjach jako barwnik spożywczy - naturalny, bezzapachowy i nie zmieniający smaku potraw, a jednocześnie podnoszący ich walory zdrowotne. 

Węgiel aktywny - działanie

Zastosowań węgla leczniczego jest bardzo wiele. Współcześnie używa się go głównie jako środka na biegunkę i zatrucia, jednak dawniej doceniano go również w przypadku innych dolegliwości. Już Hipokrates i jego uczniowie zalecali sproszkowany węgiel drzewny na zakażone rany. Miało to powstrzymywać nieprzyjemny zapach, a także przyspieszać gojenie się ran. Afrykanie i Aborygeni natomiast po dzień dzisiejszy używają węgla drzewnego jako okładu wyciągającego truciznę z ran, które zadały jadowite zwierzęta, w tym pająki, węża, skorpiony i inne. Indianie z kolei węglem leczą poparzenia przez trujący bluszcz.

Węgiel leczniczy jest skutecznym środkiem przeciwbiegunkowym przede wszystkim dzięki właściwościom adsorbującym, czyli wiążącym inne substancje. Mowa m.in. o bakteriach czy toksynach odpowiedzialnych za wystąpienie biegunki. Co więcej węgiel aktywny tworzy na błonie śluzowej przewodu pokarmowego warstwę chroniącą przed działaniem szkodliwych substancji. Nie można jednak zapominać, że z tego samego powodu długotrwałe stosowane węgla aktywnego jest szkodliwe dla zdrowia.

Mniej znaną właściwością węgla leczniczego jest stosowanie go jako odtrutki w przypadku przedawkowania leków. Działa jedynie wspomagająco i, co ważne, należy podać go do godziny po przyjęciu leku już po płukaniu żołądka czy sprowokowaniu wymiotów. Można również podać go bez innych metod oczyszczających, jednak jego ilość musi być dziesięciokrotnie większa od ilości przyjętej trucizny. Co więcej, nie w każdym zatruciu węgiel aktywny będzie skuteczny. Należy najpierw sprawdzić, czy wykazuje zdolność do wiązania danej substancji.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Nie dla każdej osoby węgiel leczniczy będzie dobrą alternatywą. Absolutnie nie należy przyjmować go w przypadku rozstroju żołądka, ostrego bólu brzucha, podejrzenia niedrożności jelit czy wrzodziejącego zapalenia okrężnicy. Podobnie nie jest to substancja odpowiednia dla niemowląt czy osób, które mają zaburzenia świadomości. W takiej sytuacji należy skorzystać z innych metod odtruwania.

W przypadku, gdy istnieje zwiększone ryzyko aspiracji zawartości żołądka do dróg oddechowych (przy zatruciach węglowodorami) węgiel aktywny może bardziej zaszkodzić niż pomoc. Podobnie nie jest wskazane podawanie go równocześnie z doustnie podawanymi odtrutkami (np. na zatrucie paracetamolem).

W przypadku stosowania węgla aktywnego należy pamiętać, że pokarm osłabia jego działanie, dlatego nie należy przyjmować go w czasie posiłków.

Chociaż węgiel leczniczy uważany jest za bezpieczny środek, również w przypadku stosowania go mogą wystąpić skutki uboczne. Do tych najmniej szkodliwych, chociaż nieco uciążliwych, należy fakt barwienia kału na czarno. Większe ryzyko natomiast wiąże się z możliwością powstania zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Może również powodować zaparcia, a czasem stać się przyczyną wymiotów, szczególnie natomiast u dzieci. Długotrwałe przyjmowanie go upośledza również pochłanianie enzymów trawiennych i witamin.

Prawidłowo stosowany, czyli z umiarem i w zasadnych sytuacjach, węgiel aktywny może być dobrym wsparciem dla zatrutego organizmu.

Komentarze (1)

    • 2022-02-16 16:34:06
    Zauwazylem ,że używa się mylnych pojęć z zakresu budowy drewna jako całości. Miazga ,jest ta część drewna ,które odpowiada za kolejne przyrosty komórek po stronie pnia i kory i ma grubość jednokomórkową. W pniu można poza przyrostami rocznymi rozróżnić w slojach przyrosty wczesne i późnego. Dokładnie ta błona jednokomórkową nazywa się muszą twórczą.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych