Witamina D dla noworodka - od kiedy podawać i jaką wybrać?

W zdecydowanej większości przypadków witamina D powinna być podawana dziecku już od pierwszych dni jego życia. Wiele przeprowadzonych dotychczas badań pokazuje, że jest to działanie konieczne dla dobra dziecka. Nie powinno więc zaskoczyć nas to, że maluch otrzyma ją już w pierwszej dobie życia, kiedy to jeszcze będzie przebywał w szpitalu. W szczególności ma to duże znaczenie w przypadku noworodków karmionych piersią, gdyż ta witamina nie jest dostarczana dziecku wraz z mlekiem matki. Inaczej może wyglądać sytuacja w przypadku dzieci, które są karmione mlekiem modyfikowanym- wśród składników odpowiednio dobranych i zbilansowanych w ramach mieszanki może się znaleźć witamina D, a wówczas warto skonsultować jej dodatkową suplementację, chociaż za pewne lekarz i tak zaleci jej przyjmowanie w formie dodatkowego preparatu. Jednakże, za pewne wiele rodziców zastanawia się skąd potrzeba podawania takiej witaminy u tak małych dzieci- z pewnością warto to sprawdzić i dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej. Standardowo witaminę D podaje się maluchowi codziennie robiąc to w godzinach porannych. Warto więc, aby to działanie stało się naszą codzienną rutyną. 

Witamina D dla noworodka dlaczego jest ważna? 

Witamina ta jest ważna z wielu względów, ale to, że konieczne jest jej suplementowanie wynika z faktu, że dziecko nie ma skąd jej otrzymać w naturalny sposób, gdyż najprawdopodobniej nie otrzyma go wraz z pokarmem. Witaminę D bardzo często nazywa się witaminą słońca, gdyż syntezuje się ona w ludzkim organizmie w momencie większej ekspozycji na słońce. Ten sposób także nie zapewni jej maluchowi w odpowiedniej ilości, gdyż może się ono urodzić w miesiącach zimowych, a dodatkowo wystawianie go na rażące słońce nie jest wskazane, przynajmniej do ukończenia przez niego roku życia. Z tego też względu najprawdopodobniej nie zostanie ona wytworzona w odpowiedniej ilości, takiej, która jest organizmowi niezbędna. 

Skoro więc już jesteśmy pewni, co do tego, że witaminę tą trzeba suplementować, gdyż dziecko nie będzie miało skąd jej pozyskać samodzielnie- warto też uświadomić sobie, dlaczego tak naprawdę jest ona tak ważna. W sposób bardzo ogólny można powiedzieć, że wspomaga ona rozwój dziecka, a dokładniej, że wpływa na jego prawidłowy wzrost, a także rozwijanie się kości. Dzięki jej obecności w organizmie lepiej wchłaniane są takie pierwiastki jak wapń i fosfor, a to pozwala skutecznie przeciwdziałać krzywicy kości. Dodatkowo pozwala ona zadbać o mocne zęby, a także wspomaga odporność organizmu na różnego rodzaju infekcje, co także jest bardzo istotne zarówno dla dziecka jak i dla jego rodziców w pierwszych miesiącach życia, ale i w późniejszym okresie. 

Witamina D dla noworodka jaką wybrać? 

Bardzo szybko zorientujemy się, że różnego rodzaju producentów, którzy mają w swojej ofercie witaminę D jest bardzo wielu. Kiedy już ustalimy, jaką dawkę mamy dawać maluchowi, możemy zastanowić się nad jej formą. Do najpopularniejszych suplementów, które dedykowane są dzieciom już od okresu noworodkowego są witaminy w formie kapsułek do wyciskania typu twist-off, które podaje się bezpośrednio na język dziecka lub też można ją zmieszać z mlekiem. Dostępna jest też w postaci kropel oraz tabletek dla starszych dzieci. Sugerowaną dawką jest 400 IU dziennie dla niemowląt, a więc dzieci do 1 roku życia oraz od 600 do 1000 IU dziennie dla dzieci powyżej roku życia. Większe dawki zalecane są u dzieci otyłych. Chcąc podawać dziecku naprawdę dobry wyrób medyczny można korzystać z suplementów o naturalnym składzie, gdzie składniki wykorzystane do jej produkcji pochodzą z BIO upraw. Najczęściej, jednym z głównych składników takiego preparatu jest olej pochodzenia roślinnego, może to być olej słonecznikowy albo też olej pozyskiwany z mikroalg. 

Witamina D dla noworodka do kiedy podawać? 

Wielu rodziców zastanawia się, jak długo będzie konieczne podawanie tej witaminy maluchowi. Najczęściej to lekarz pediatra wskazuje, jaka dawka jest potrzebna dziecku i jak długo ma być przyjmowana, gdyż zarówno jej niedobór jak i jej nadmiar może być bardzo szkodliwy i powodować dotkliwe konsekwencje. Warto też zauważyć, że dzięki stopniowo rozszerzanej diecie malucha z czasem może on zacząć przyjmować tę witaminę wraz z żywnością, a jest ona obecna w zwykłym mleku, maśle, jajkach, a także rybach. Dawne opracowania często zawierały informacje, co do tego, aby zakończyć suplementację witaminą D w momencie, kiedy dziecko kończy rok życia. Obecnie zaleca się jednak jej kontynuowanie także i po tym okresie czasu, tym bardziej, że niejednokrotnie nawet osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie witaminy D w formie suplementu. W szczególności ma to znaczenie w tych miesiącach, kiedy faktycznie słońca jest mało, czyli w okresie od października do kwietnia. Zawsze można też pokusić się o sprawdzenie, czy u dziecka nie występuje niedobór tej witaminy podczas zwykłego badania laboratoryjnego, co jest w szczególności zalecane w sytuacji, kiedy zauważymy u malucha jakieś niepokojące objawy. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...