Witamina urody w trosce o skórę, włosy i paznokcie. Biotyna i jej właściwości

Biotyna znana jest powszechnie jako witamina urody, choć jej działanie obejmuje zdecydowanie więcej - nazwa w języku greckim oznacza \"życiodajna\", co z pewnością oddaje charakter substancji. Utrzymuje organizm w dobrej kondycji, a przy regularnym stosowaniu może wspierać zdrowie skóry, włosów i paznokci. Wzmacnia, dodaje blasku, odżywia i stanowi świetny dodatek do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jak działa biotyna?

Biotyna - co to jest?

Biotyna (witamina H, witamina B7) to organiczny związek chemiczny, jedna z ośmiu witamin należących do grupy B. Występuje naturalnie w tkankach roślinnych i zwierzęcych. Zaliczana jest do niezbędnych składników odżywczych, kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania. Biotyna rozpuszcza się w wodzie, wchłaniana jest w jelicie cienkim, ale organizm jej nie magazynuje - poza niewielką ilością w wątrobie. Nadmiar wydalany jest na bieżąco wraz z moczem, więc poziom substancji musi być stale uzupełniany. 

Biotyna jest syntetyzowana przez florę bakteryjną jelit, znajduje się też w pożywieniu - choć zawartość związku w produktach spożywczych jest zazwyczaj bardzo mała. Dodatkowo, na ilość witaminy wpływa wiele czynników - od tych związanych z procesami uprawy i produkcji, po różne techniki przetwarzania. 

Biotyna dostarczana zewnętrznie w postaci suplementów diety wchłaniana jest w 100%. 

Biotyna - skład

W skład biotyny wchodzą dwie ważne substancje inozytol i kwas pantotenowy. Co to oznacza?

  • Inozytol to organiczny związek chemiczny, bywa określany jako witamina B8, jest prekursorem przekaźników wielu hormonów
  • Kwas pantotenowy to organiczny związek chemiczny niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz syntezy niektórych hormonów

Biotyna - działanie i rola w organizmie

Biotyna pomaga przekształcać węglowodany w glukozę - czyli żywność w energię. Metabolizuje tłuszcze, a białka rozkłada na aminokwasy, które wykorzystywane są do budowy mięśni i naprawy tkanek. Ma jednak kilka innych, równie ważnych funkcji w organizmie.

Witamina H bierze udział w tworzeniu protrombiny (niezbędnej dla prawidłowego krzepnięcia krwi) i kwasów tłuszczowych. Wspiera też pracę tarczycy, wspomagając jej naturalne funkcje i pomaga zachować układ nerwowy w dobrej kondycji. Biotyna odgrywa kluczową rolę w modyfikacjach histonów, regulacji genów (poprzez wpływ na aktywność czynników transkrypcyjnych) i sygnalizacji komórkowej. 

Podobnie jak inne witaminy z grupy B, biotyna wykazuje ścisły związek z budową i funkcjami skóry, włosów i paznokci. Jak działa?

Biotyna na skórę, włosy i paznokcie

Biotyna jest zaangażowana w proces tworzenia keratyny - białka, które stanowi materiał budulcowy znajdujący się w skórze, włosach i paznokciach - istnieje więc bezpośrednia korelacja pomiędzy witaminą H a zdrowym wyglądem i dobrym samopoczuciem. 

Jeśli chodzi o korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie biotyna jest jedną z lepiej poznanych witamin. W większości przeprowadzonych badań i testów, regularne stosowanie związku wykazało poprawę kliniczną zgłaszanych problemów. 

Wpływ biotyny na skórę

Biotyna przyczynia się do zwiększenia grubości i elastyczności wytworów naskórka, wpływa też na jego wzrost i kondycję. Związek wspomaga produkcję kwasów tłuszczowych, które biorą udział w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych, co ma ogromne znaczenie dla stanu odżywienia skóry. Witamina B7 nadaje blasku, elastyczności i zdrowego kolorytu, może też złagodzić różne dolegliwości związane ze stanami zapalnymi skóry. 

Biotyna a włosy i paznokcie

Biotyna wykazuje doskonały wpływ na włosy. Odżywia od wewnątrz - nadaje miękkości, połysku i zwiększa objętość. Zalecana jest w przypadku zniszczonych, osłabionych pasm, które mają tendencję do wypadania - stosowana regularnie stymuluje wzrost i zagęszcza, a jednocześnie sprawia, że włosy zyskują zdrowy wygląd. 

Związek sprawdzi się również w przypadku kruchych, łamliwych paznokci. Istnieją badania, które wykazały, że regularna suplementacja może zwiększyć grubość płytki i zmniejszyć stopień rozdwajania. Poprawa wytrzymałości ma duże znaczenie dla szybszego, bo niezakłóconego wzrostu. 

Suplementacja biotyną przyniesie najlepsze efekty w przypadku niedoborów witaminy w organizmie. Na efekty trzeba jednak zaczekać - widoczne zmiany mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po rozpoczęciu suplementacji. 

Biotyna a badania

Okazuje się, że regularne przyjmowanie suplementów diety zawierających biotynę może wpływać na wyniki testów diagnostycznych. Nie chodzi jednak o realne zaburzenia parametrów, a jedynie kwestie związane z metodami laboratoryjnymi - związek jest składnikiem wielu odczynników stosowanych w badaniach. 

Biotyna fałszywie zmniejsza stężenie poszczególnych hormonów (jak TSH, FSH, LH) i zwiększa poziom aktywnych metabolitów witaminy D - powoduje interferencje wielu różnych testów (w tym kwasu foliowego, markerów nowotworowych czy witaminy B12). Niemiarodajne wyniki mogą prowadzić do nieprawidłowego rozpoznania choroby, a więc i błędnego sposobu leczenia. Co robić w tej sytuacji?

Na kilka dni przed planowanymi badaniami laboratoryjnymi należy odstawić suplementację biotyną, a w razie wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem. 

Niedobór biotyny - objawy

Biotyna stanowi niezbędny koenzym wielu złożonych procesów zachodzących w organizmie, a jej niedobór może nieść poważne konsekwencje. Objawy pojawiają się zwykle stopniowo i nasilają się wraz z upływem czasu. Co wskazuje na niski poziom biotyny?

  • problemy skórne (podrażnienia, przesuszenie, zmiany łojotokowe)
  • wzmożona utrata włosów (czasem tez brwi i rzęs)
  • zaburzenia wzrostu paznokci
  • senność, apatia
  • problemy z koncentracją
  • rozdrażnienie
  • ból i mrowienie mięśni
  • nadwrażliwość czuciowa
  • zapalenie spojówek

Długotrwałe niedobory prowadzą do poważnych zaburzeń przemiany tłuszczów, zmian neurologicznych, kwasicy ketonowej i nawracających stanów zapalnych. Skutkują też widocznym pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci.  

Kto narażony jest na niedobór?

Na niedobór biotyny narażone są osoby przyjmujące antykoncepcję hormonalną, cierpiące na wrodzony niedobór biotynidazy, chorobę alkoholową, nieswoiste zapalenie jelit, a także inne schorzenia, które w istotny sposób zakłócają równowagę bakterii jelitowych. Istotną przyczyną niskiego poziomu związku może być też długotrwała farmakoterapia - istnieje wiele leków, które zaburzają wchłanianie biotyny, należą do nich beta-blokery, retinoidy, preparaty rozrzedzające krew i produkty przeciwdrgawkowe. 

Suplementacja biotyną nie dosyć, że skuteczna, jest też całkowicie bezpieczna. Nie istnieją dowody na toksyczność substancji, nawet przy większych dawkach - organizm nie gromadzi dużych rezerw witaminy,  skutecznie eliminując nadmiar. Wsparcie dietetyczne, które oferuje jest niezaprzeczalne - szczególnie dla osób, które narażone są na niedobory. 

Biotyna to substancja niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale ma też duże znaczenie w kwestii urody, a więc i samopoczucia. Nie bez powodu wskazywana jest jako wsparcie dla skóry, włosów i paznokci - pełni istotna rolę w ich budowie, zapewniając zdrowie i dobrą kondycję. Pierwsze oznaki niedoborów zauważalne są gołym okiem i tylko odpowiednia reakcja może uchronić przed nieuniknionymi konsekwencjami. 

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...