Woda alkaliczna - poznaj jej prozdrowotne działanie.

Pewnie większość nigdy nie spotkała się z określeniem woda alkaliczna. Nazywana jest także wodą zjonizowaną lub żywą wodą. Brzmi dość tajemniczo, jednak w rzeczywistości naukowcy odkryli już jej działanie. A więc czym jest ta tajemnicza substancja? Jakie ma właściwości i czym się wyróżnia? Czy ma dobry wpływ na zdrowie? 

Kilka słów o historii

Czym jest woda alkaliczna? Z pewnością nie jednym z tych specyfików, które są znane i używane od wieków. Zaczęto ją stosować w latach 70. A wszystko zaczęło się od tego, że rosyjski profesor S. Aliochin otrzymał zlecenie - stworzenie substancji, która będzie wykorzystywana w odwiertach górniczo-naftowych. Zaprojektował więc urządzenie, jakim jest jonizator wody. Zadaniem tego sprzętu miało być poddawanie wody procesowi elektrolizy. Gdy górnicy zaczęli stosować ten rodzaj wody, zauważono pewną ciekawą właściwość. Wszelkie rany, zadrapania lub innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne skóry, jak na przykład poparzenia słoneczne, dużo szybciej goiły się, kiedy robotnicy umyli się właśnie wodą zjonizowaną. Stąd między innymi wzięła się nazwa - woda żywa, ponieważ uleczała skaleczenia i wiele innych obrażeń. Jednak w procesie jonizacji powstawał także inny rodzaj wody - kwaśna, którą to z kolei nazwano wodą martwą. Wykazywała właściwości bakteriobójcze. 

Proces

By lepiej zrozumieć działanie żywej wody na pewno warto sobie nieco przybliżyć sam moment jej powstawania. W jonizatorze zachodzi reakcja elektrolizy, która polega na przepuszczaniu przez wodę prądu elektrycznego. To z kolei powoduje, że sama woda oraz wszystkie rozpuszczone w niej sole rozpadają się na dwie części: alkaliczną i kwaśną. W pierwszej przeważają jony ujemne, tak zwane hydroksylowe, w drugiej - dodatnie, czyli wodorowe. Co do soli - dzielą się na dodatnie jony metali (sodu, potasu, wapnia i jodu) oraz na ujemne reszty kwasowe (w których skład wchodzi siarka, chlor i fosfor).

Charakterystyka

W procesie elektrolizy powstają dwa rodzaje wody:

  • Woda zjonizowana - łatwo można ją poznać, ponieważ ma lekko biały, nieprzejrzysty kolor. Posiada odczyn zasadowy i służy do picia
  • Woda kwaśna - jej kolor jest zdecydowanie inny, niż poprzedniczki, bo żółty. Ma ostry, drażniący zapach i kwasowy odczyn. Jest żrąca. Może być wykorzystywana do nakładania na skórę

Po co tak wysokie pH w wodzie alkalicznej? 

O tej właściwości trzeba wspomnieć, bo właśnie wysoki poziom pH tej wody najkorzystniej wpływa na zdrowie człowieka. Jego zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu kwasowo-zasadowego w organizmie. Z kolei bilans wspomaga prawidłowe działanie np. układu pokarmowego, czy mięśni. Ma również wpływ na samopoczucie i energię. 

W codziennej diecie u większości ludzi zawarta jest duża ilość mięsa, produktów mlecznych, roślin strączkowych, czy też niezdrowego jedzenia, np. fast-foodów. Jedzenie tego typu produktów bardzo zakwasza ciało od środka i przez to organizm gorzej funkcjonuje. Naturalna równowaga kwasowo-zasadowa zostaje bardzo mocno zachwiana. Jednak dzięki regularnemu piciu wody żywej, bilans zostaje przywrócony na odpowiednio zdrowe tory.

Jakie ma właściwości?

Należy pamiętać, że woda alkaliczna nie jest cudownym lekiem, który nagle usunie z organizmu wszystkie choroby. Nie jest tak, ponieważ jej działanie opiera się zwyczajnie na odpowiedniej obróbce, dzięki czemu zachodzą przyjazne dla człowieka procesy chemiczne. Jednak woda zjonizowana wykazuje naprawdę sporo zdrowotnych właściwości, dla których warto ją stosować. Co więc leczy woda alkaliczna?

  • Oczyszcza organizm z toksyn
  • Zawiera antyoksydanty
  • Dodaje witalności
  • Poprawia utlenienie krwi
  • Pomaga lepiej wchłaniać się różnym składnikom odżywczym
  • Dużo efektywniej nawadnia komórki w porównaniu do zwykłej wody
  • Wspiera odporność i chroni organizm przed atakiem chorób
  • Poprawia pracę serca i całego układu krążenia
  • Przeciwdziała zaparciom
  • Wspiera leczenie różnego rodzaju alergii oraz astmy
  • Pomaga w procesie odchudzania
  • Utrzymuje skórę bardziej nawilżoną, nie pozwala jej przesuszać się
  • Opóźnia proces powstawania zmarszczek
  • Pobudza
  • Leczy ból głowy oraz dolegliwości związane z uszami
  • Zmniejsza ryzyko próchnicy zębowej.

Jak działa woda alkaliczna?

Podsumowując: woda żywa zwalcza wolne rodniki, działa przeciw-starzeniowo, nawilżająco, pobudzająco i, co najważniejsze, odkwaszająco. Dodatkowo dostarcza organizmowi więcej tlenu, dzięki czemu lepiej funkcjonuje. Woda zjonizowana nie wykazuje żadnych szkodliwych działań, jest prozdrowotna i warto przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Czy można ją zrobić samodzielnie?

Odpowiedź brzmi: tak, można. Oczywiście bez większego problemu można kupić ją stacjonarnie w sklepach lub zamówić online, jednak dlaczego by nie spróbować samemu w domu? Oto dwie najpopularniejsze metody na zrobienie wody alkalicznej w warunkach domowych:

  • Przefiltrować dwa litry wody. Dodać jedną łyżkę soli himalajskiej oraz jedną całą cytrynę pokrojoną w plasterki. Odstawić na 12-24 godziny. Następnie wypić.
  • Przygotować pół litra wody i 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej. Po wymieszaniu obu tych składników, wypić. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...