Woreczki wielorazowe - pierwszy krok w kierunku życia Zero Waste

Rosnące zanieczyszczenie środowiska to problem, od którego nie powinniśmy się odwracać. Mimo wysokiej świadomości nowoczesny człowiek często lekceważy jednak ekologię, przedkładając nad nią własny komfort i wygodę. Taki stan rzeczy stał się przyczyną zrodzenia ruchu, zwanego stylem życia Zero Waste. Co stoi za tym nurtem etycznym i jak w łatwy sposób do niego dołączyć?

Życie w stylu Zero Waste - co to znaczy?

Styl życia określany mianem Zero Waste polega na dążeniu do tego, aby w codziennym życiu generować jak najmniejszą ilość odpadów, co pozwoli jednocześnie zmniejszyć stopnień ogólnego zanieczyszczenia środowiska. Zero Waste, czyli z angielskiego "brak marnowania" lub "brak śmieci" to naśladowanie naturalnych cykli przyrody poprzez tworzenie zamkniętych obiegów, w których stale korzysta się z tych samych zasobów, zamiast produkować kolejne odpady. Jest to działanie ekologiczne i ekonomiczne, oparte na ponownym wykorzystywaniu wielu różnych produktów, materiałów i opakowań, bez nasycania nimi wody, ziemi i powietrza. Styl życia według Zero Waste opiera się na tak zwanych 5 R, czyli angielskich słów:

- refuse - odmawiaj - mów "nie" ulotkom reklamowym, jednorazowym opakowaniom, reklamówkom i wszelkim innym zbędnym zanieczyszczeniom,

- reduce - ograniczaj - kupuj wyłącznie to, czego naprawdę potrzebujesz i z czego rzeczywiście będziesz korzystać,

- reuse - używaj ponownie - dąż do stosowania rozwiązań, które nie są jednorazowe, czyli wybieraj opakowania wielokrotnego użytku, takie jak słoiki, naczynia czy torby, a także nadawaj nowe życie zużytym już przedmiotom i wybieraj urządzenia, wyposażone w wymienne końcówki, 

- recycle - przetwarzaj - segreguj śmieci, aby można było przetworzyć je w coś pożytecznego lub samodzielnie twórz nowe przedmioty z tych już nieużywanych,

- rot - kompostuj - odkładaj odpadki organiczne i kompostuj je, aby otrzymać z nich naturalny nawóz, a także wybieraj jak najwięcej przedmiotów codziennego użytku, wyprodukowanych z materiałów biodegradowalnych. 

Do podstawowych zasad życia według Zero Waste często dodaje się także dwie dodatkowe reguły - repair, czyli naprawiaj oraz remember, czyli pamiętaj. Pierwsza dotyczy naprawiania przedmiotów, zamiast wymieniania ich na nowe, druga zaś przypomina, że każdy wybór, zwłaszcza ten konsumencki, ma ogromny wpływ na środowisko, dlatego nigdy nie wolno go lekceważyć. 

Nurt Zero Waste - dlaczego powstał?

Współczesny człowiek nie wyobraża sobie komfortowego życia bez generowania odpadów. Naprawianie, samodzielne przetwarzanie, hodowanie czy nawet segregowanie odpadów wydaje się trudne i uciążliwe. Nie pamiętamy, aby zabrać ze sobą własną torbę na zakupy i znacznie wygodniej jest nam kupić coś w sklepie, niż zadbać o to, aby nadać starym rzeczom nowe życie. Działamy szybko, dążymy do korzystania z najprostszych i najbardziej komfortowych dla nas rozwiązań, bez zastanawiania się, jakie konsekwencje może mieć dla środowiska zakup kolejnej jednorazowej reklamówki. Ruch Zero Waste powstał po to, aby pokazać ludziom, jak ogromne znaczenie mają ich codzienne wybory i jak, wbrew pozorom, łatwo jest zadbać o to, aby nie zwiększać stosów odpadów na wysypiskach śmieci, nie potęgować zanieczyszczenia wód i nie pogarszać stanu powietrza, którym wszyscy oddychamy. Proste kroki, zmiana przyzwyczajeń, korzystanie z przemyślanych rozwiązań - to wszystko, co musimy zrobić, aby odpadów i zanieczyszczeń było znacznie mniej. 

Wielorazowe woreczki na warzywa i owoce - symbol życia Zero Waste

Osoby, które martwi los zwierząt, żyjących w wodzie, a także los nas samych, żyjących w coraz bardziej zanieczyszczonym świecie, mogą wykonać prosty krok ku życiu zgodnie z nurtem etycznym Zero Waste. Foliowe reklamówki, do których państwo zniechęca nas opłatą recyklingową, a które zabijają miliony zwierząt rocznie, można bez trudu i wyrzeczeń zamienić na bardzo funkcjonalne wielorazowe woreczki i torby, które posłużą nam latami i w żadnym stopniu nie zwiększą zanieczyszczenia środowiska. Klasyczne duże torby, które powinniśmy zabierać ze sobą na każde zakupy to nie wszystko. Znacznie więcej siatek foliowych zużywa się bowiem na pakowanie pieczywa, owoców i warzyw, tymczasem są one nie tylko nieekologiczne, ale również niefunkcjonalne, gdyż znacząco przyspieszają pleśnienie i gnicie przechowywanych w nich produktów spożywczych. Wielorazowe woreczki produkowane są natomiast z organicznej bawełny, bezpiecznej w kontakcie z żywnością i znacząco przedłużającej jej przydatność do spożycia. Dzięki przezroczystej strukturze można bez obaw korzystać z nich w sklepach, nawet przy kasach samoobsługowych, a ich oznaczenie wagowe pozwoli z łatwością odjąć tarę od odmierzonej wagi, a tym samym uniknąć przepłacania. Woreczki są bardzo wytrzymałe, pojemne i praktyczne, a dzięki zawiązywanym sznureczkom można mieć pewność, że zakupy nie rozsypią się w torbie ani w samochodzie. 

Bawełniane woreczki wielokrotnego użytku to prosty krok w stronę ekologicznego, odpowiedzialnego życia, przynoszącego nam tak wiele korzyści. Uniwersalne worki na zakupy, worki na owoce i warzywa oraz worki na pieczywo są nie tylko przyjazne naturze, ale także bardzo funkcjonalne, gdyż stwarzają dla produktów spożywczych idealne warunki do przechowywania, przedłużając ich świeżość i trwałość. Zero Waste jest zatem stylem życia, który przynosi obopólne korzyści, tak samo człowiekowi, jak i środowisku. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...