Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat ostropestu plamistego i jego zastosowań

Ostropest plamisty to popularne zioło występujące naturalnie w klimacie śródziemnomorskim. Swoje właściwości zawdzięcza zawartości kompleksu flawonolignanów - sylimaryny, a także olejków eterycznych, oleju, witaminy E oraz steroli i aminów. Jak działa ostropest plamisty i w jaki sposób możemy go stosować?

Ostropest plamisty na co?

Ostropest działa korzystnie przede wszystkim na wątrobę. Wspomaga regenerację jej komórek i zapobiega odkładaniu się w nich kolagenu, czym hamuje zmiany martwicze. Co więcej, uszczelnia błony komórkowe i zapobiega przenikaniu do ich wnętrza toksyn. Ostropest działa także żółciopędnie. Zawarte w roślinie substancje regulują również proces trawienia poprzez zwiększenie ilości wydzielanych soków trawiennych. Ostropest bywa stosowany wspomagająco podczas leczenia kamicy nerkowej oraz w celu łagodzenia bólów głowy i objawów choroby lokomocyjnej. Polecany jest także kobietom cierpiącym na endometriozę, gdyż reguluje czas krwawienia menstruacyjnego. 

Ostropest plamisty zastosowanie

Ostropest plamisty działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i zmniejsza syntezę cholesterolu, dzięki czemu zapobiega zmianom miażdżycowym oraz rozwojowi takich chorób, jak przewlekłe zapalenie wątroby. Regularnie stosowany zwiększa również zdolność regeneracji nerek i chroni przed zapaleniem dróg żółciowych oraz woreczka żółciowego. Roślina jest wskazana osobom cierpiącym na wrzody żołądka i nadkwasotę, a także tym nadużywającym alkoholu i stosującym w sposób długotrwały wyniszczające organizm antybiotyki. Ostropest zapobiega również rozwojowi osteoporozy. 

Ostropest plamisty który wybrać?

Ostropest jest dostępny w wielu przystępnych do spożycia formach, między innymi w proszku, w tabletkach, pod postacią herbatki, soku, nalewki, granulek czy kropli. Jak stosować ostropest plamisty mielony? Przede wszystkim w odpowiedniej ilości, czyli po 1 - 2 łyżeczki dziennie, samodzielnie lub jako dodatek do dań, na przykład pieczywa. Z kolei ostropest plamisty do picia w formie herbatki przygotowujemy do spożycia poprzez zalanie sproszkowanego lub świeżo zmielonego zioła wrzącą wodą. Napar jest gotowy do wypicia, kiedy lekko wystygnie. Należy przyjmować go małymi łykami. Osoby, które pragną mieć pewność, co do jakości ostropestu mogą zdecydować się także na zakup ziaren rośliny, które zmielą samodzielnie za pomocą zwykłego młynka. Najwygodniejszą metodą wprowadzenia ostropestu do codziennej diety jest natomiast sięganie po gotowe suplementy w formie kapsułek czy tabletek.

Ostropest plamisty olej

Olej z ostropestu to forma rośliny, którą można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Doustnie olej pomoże przy schorzeniach wątroby oraz obniży zbyt wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi. Poza tym polecany jest także jako środek łagodzący stany zapalne dziąseł, krtani oraz gardła. Olej z ostropestu plamistego podnosi odporność organizmu, wzmacnia łaknienie, łagodzi wzdęcia i migreny oraz wspiera leczenie nadmiernego krwawienia z dróg rodnych kobiet. Najszersze zastosowanie znajduje jednak w pielęgnacji skóry. Olej używany jest w celu zwalczania oparzeń, trudno gojących się ran oraz objawów stanów alergicznych skóry. Przyspiesza regenerację komórek, zmniejsza widoczność przebarwień i działa leczniczo w przebiegu łuszczycy. Wspaniale wpływa również na kondycję włosów i skóry głowy poprzez ich nawilżenie i odżywienie. Można wcierać go w skalp i na całą długość kosmyków, a także wzbogacać nim gotowe kosmetyki lub tworzyć domowe na jego bazie. 

Ostropest plamisty z karczochem

Ostropest często łączony jest z innymi roślinami, które wspierają lub uzupełniają jego dobroczynne działanie. Jedną z nich są karczochy, które podobnie jak ostropest plamisty, pobudzają wydzielanie żółci, a tym samym usprawniają procesy trawienne. Duet w postaci ostropestu i karczocha poleca się w szczególności w okresie świątecznym, kiedy nasza wątroba narażona jest na niekorzystne skutki spożywania zbyt obfitych posiłków oraz na stałe osobom, które lubią tłuste, ciężkostrawne potrawy. Inną mieszanką, która działa na wątrobę równie korzystnie, lecz poprzez oczyszczenie jej z toksyn jest ostropest plamisty z siemieniem lnianym, które oddziałuje pozytywnie na cały układ pokarmowy człowieka.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...