Zamiast zielonej herbaty - ciekawy odpowiednik kawy

Rozpoczęcie dnia od filiżanki kawy to dla wielu osób rytuał, bez którego nie potrafią sobie wyobrazić życia. Gdyby filiżanka ograniczała się wyłącznie do ciemnego wywaru, nie byłoby to ciosem dla utrzymania dobrej sylwetki, jednak kawie bardzo często towarzyszą cukier i śmietanka lub mleko. One natomiast dostarczają organizmowi niepotrzebnych kalorii. Jest ich znacznie więcej, bo mało kto ogranicza się do jednej kawy dziennie. Aby uniknąć skutku nadmiernego spożycia kawy, a przy tym zachować jej pobudzające właściwości, dobrym rozwiązaniem jest skosztowanie zielonej kawy.

Kawa zamiast zielonej herbaty

Zielona kawa to ziarna, które nie zostały poddane obróbce termicznej ani fermentacji, dzięki czemu zachowały swój oryginalny kolor i wygląd. Oznacza to, że proces ich modyfikacji został zatrzymany stosunkowo wcześnie, co umożliwiło zachowanie wielu pożądanych właściwości ziaren. Nie mają one intensywnego zapachu ani ciemnej barwy, a ich smak porównuje się do zielonej herbaty. Sprawia to, że nie tylko wielbiciele kawy zainteresują się zieloną kawą, ale również fani herbaty odnajdą pobudzenie o znajomym smaku. Przeszkadzać może jedynie specyficzny zapach zielonej kawy, do którego jednak szybko można się przyzwyczaić. W smaku kawa zielona jest łagodniejsza, o mniejszej goryczy, natomiast większej kwaskowości.

Zielona kawa - właściwości i działanie

Zielona kawa właściwości ma naprawdę wiele, jednak do głównej z nich należy równie silne pobudzenie, co w przypadku jej palonego odpowiednika. Zawartość kofeiny w niepalonych ziarnach jest taka sama, jeśli nie większa od ziaren po obróbce termicznej. Dzięki temu nawet osoba uzależniona od kofeiny będzie zadowolona z efektów zielonej kawy i dostarczy organizmowi taki poziom pobudzenia, jakiego oczekuje.

Zielona kawa działanie opiera głównie na kwasie chlorogenowym, który ma silne właściwości antyoksydacyjne. Zapobiega zatem procesowi starzenia się organizmu i rozwojowi komórek rakowych. Zielona kawa to aż trzykrotnie silniejsze działania przeciwutleniające niż zielona herbata. Kwas cholorogenowy wpływa również na obniżanie cukrów w przewodzie pokarmowym, co zmusza organizm do czerpania ze swoich zapasów. Dodatkowo zielona herbata może się poszczycić właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwwirusowymi i przeciwgrzybicznym. Zwiększa tym samym odporność na różne choroby, o ile nie wymagają one natychmiastowej pomocy lekarskiej lub hospitalizacji.

Zielona kawa na odchudzanie jest dobrym rozwiązaniem, o ile stanowi uzupełnienie zbilansowanej diety. Nie odchudza sama w sobie, ale wspiera procesy zmierzające ku spaleniu nadwyżki kalorycznej organizmu. Zawdzięcza to zdolności kwasu chlorogenowego do ograniczenia wchłaniania cukru pozyskiwanego z pożywienia. Zmusza to organizm do zaczerpnięcia ze zmagazynowanej rezerwy.

Zielona kawa ma również właściwości żółciopędne i przeciwmiażdżycowe. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, pozytywnie wpływa na pracę nerek chroni przed powstaniem kamienia żółciowego i ogólnie zwiększa tempo przemiany materii.

Co więcej, zielona kara wpływa również na poprawę pracy umysłu, polepszenie pamięci i zwiększenie koncentracji.

Suplementacja - napar i tabletki

Zielona kawa znana jest głównie jako napar do zalewania gorącą wodą, ale nie wrzątkiem. Zaleca się wsypywanie nie więcej jak trzech łyżeczek na filiżankę oraz spożywanie optymalnej ilości, jaką są trzy kawy dziennie. Ponieważ w smaku jest raczej słaba, można dosłodzić ją np. cukrem brzozowym lub miodem. Mleko nie będzie się z nią dobrze komponowało, jednak nie oznacza to, że kawa nie będzie smaczna - z pewnością natomiast bardziej odżywcza.

Zielona kawa to także tabletki polecane głównie osobom odchudzającym się. Dla osób, którym specyficzny smak naparu nie przypadnie do gustu, będzie to bez wątpienia ciekawa alternatywa.

Poprawa wyglądu i umysłu

Zielona kawa efekty potwierdziła już badaniami. Udowodniły one znaczący spadek wagi badanych, jednak naukowcy co do jednego nie mogli być zgodni: czy powoduje to kwas chlorogenowy czy też kofeina. od dawna bowiem wiadomo, że silne działanie pobudzające może powodować chudnięcie.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych