Ranking witamin A. TOP 12 najlepszych suplementów z witaminą A

Witamina A to jedna z najwcześniej odkrytych witamin w świecie medycyny. Jej inne nazwy to retinol, akseroftol lub beta-karoten. Wielorakość nazewnictwa wiąże się między innymi z tym, że witamina na ma wpływ na bardzo wiele procesów odbywających się w organizmie. Określeń na nią jest tak wiele, by móc dopasować każde z nich do danej funkcji, którą pełni witamina A. Jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, ma także ogromny wpływ na skórę. Prawidłowy poziom witaminy A to jeden z elementów na drodze do dobrego zdrowia. Warto jest więc wiedzieć, dlaczego należy ją suplementować i które preparaty sprawdzą się do tego zadania najlepiej.

Na co wpływa witamina A i jak wybrać tę najskuteczniejszą?

Witamina ta, jak już wcześniej zostało wspomniane, bierze czynny udział w licznych procesach przebiegających w ludzkim ciele. Jest bardzo ważna dla wzroku. Reguluje prawidłowy wzrost, przyrost różnych tkanek (np. nabłonkowej) oraz komórek. Co istotne, działa antynowotworowo, przeciwzakaźne i przeciwzapalnie, ochrania układ oddechowy przed wirusami i bakteriami, wspomaga odporność. Odpowiada za zdrowie włosów, skóry oraz paznokci. Buduje i wzmacnia błony komórkowe w całym organizmie. 

Witamina A najczęściej pozyskiwana jest przez człowieka z produktów spożywczych. Grupę tę stanowią w przeważającej większości elementy pochodzenia zwierzęcego. Są to np. produkty mleczarskie, wątroba oraz podroby, mięso z niektórych tłustych ryb, czy też jaja. Dlatego przy poszukiwaniach dobrej witaminy A warto zwrócić uwagę, czy dany suplement został stworzony na bazie właśnie powyższych produktów. Dla osób niejedzących produktów odzwierzęcych (z przyczyn zarówno medycznych, jak i ideologicznych) dostępne są oczywiście wersje pozbawione tego typu elementów. Witaminę A można pozyskać również przykładowo z jarmużu lub szpinaku, wtedy więc warto szukać takich składników. 

Kolejną ważną kwestią jest to, co napisane na opakowaniu. Mianowicie chodzi o skład. Należy przeczytać go bardzo dokładnie, by być pewnym, czy konkretny suplement z witaminą A będzie skuteczny oraz bezpieczny dla zdrowia. Procentowa zawartość wszystkich elementów nie powinna przekraczać 100%. W innym wypadku codzienne zażywanie tego konkretnego suplementu może stanowić zagrożenie. 

Czego powinno się unikać? Jeśli suplement z witaminą A ma działać tylko prozdrowotnie, należy odrzucić wszystkie te propozycje, które zawierają w sobie barwniki, substancje konserwujące, talk lub dwutlenek tytanu. 

Kwestie dziennej dawki zazwyczaj zależne są od tego, w jakiej formie przyjmuje się witaminę A. Przykładowo mogą to być kapsułki, tabletki (powlekane lub nie), syrop lub maść (ona oczywiście przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego). Ilość, jaką powinno się przyjąć w ciągu jednego dnia zawsze powinna być zawarta w informacjach na opakowaniu. 

Cena suplementów z witaminą A waha się od około 15 zł do nawet 50-60 zł. Wszystko zależy od tego, jakie substancje pomocnicze zawarte są w preparacie i na co dokładnie ma działać. 

Na którego producenta się zdecydować?

Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę wiele preparatów przeznaczonych do suplementacji witaminy A. Dzieje się tak, ponieważ ten składnik jest bardzo istotny dla ogólnego zdrowia organizmu. Ze względu na mnogość preparatów, czasami nie ma się ochoty zrobić dokładnego researchu i decyduje się na pierwszy lepszy suplement. Jednak wystarczy spojrzeć na skład. Jeśli lista składników jest długa, preparat nie będzie najwyższej jakości. Duża ilość elementów niestety oznacza dużo niepotrzebnych substancji, które mogą źle wpłynąć na organizm. Dlatego należy się zdecydować na suplementy z witaminą A tylko od renomowanych producentów, którzy jakość swoich produktów potwierdzają certyfikatami i zadowoleniem dotychczasowych konsumentów. 

Ranking witamina A

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych