Ranking witamin K2. TOP 12 najlepszych suplementów z witaminą K2

Czy istnieje cudowna witamina? Z pewnością do tego miana od dłuższego czasu aspiruje witamina K2, która w suplementacji jest dość często pomijana. Nic bardziej mylnego! To właśnie ona zapobiega zwapnieniu kości, powstrzymuje choroby sercowo-naczyniowe, skutecznie walczy z rakiem i spowalnia postępy choroby Alzheimera. Na tym nie kończą się korzyści wynikające z witaminy K, która zapewnia również zdrowe zęby, wzmacnia odporność i pomaga w odchudzaniu. Pełni tym samym funkcje charakterystyczne przynajmniej dla kilku innych witamin i dba o organizm kompleksowo. Dlatego wybór odpowiedniego suplementu w przypadku witaminy K2 ma ogromne znaczenie.

Jaki jest najlepszy suplement z witaminą K2?

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów z witaminą K2, jednak w jej przypadku jakość ma ogromne znaczenie. Zdecydowana większość suplementów zawiera K2 z mk4, czyli związek o niskiej biodostępności, który utrzymuje się w organizmie maksymalnie do kilku godzin. Inną formą jest mk9, jednak nie został dostatecznie przebadany i nie jest znany okres jego działania w organizmie. Dotychczas niekwestionowanym liderem jest mk7, jednak nawet w jego przypadku należy mieć na uwadze kilka kwestii. Pierwszą z nich jest szczep bakterii, z których pozyskano witaminę K2. W rzeczywistości niewiele jest laboratoriów produkujących prawdziwą K2, którą pozyskuje się z bakterii Bacillus subtilis natto oraz Bacillus licheniformis. Pierwsza z nich to zdecydowanie najlepsze źródło witaminy K2, jaki istnieje na rynku.

Równie istotny w przypadku witaminy K2 jest sposób pozyskiwania witaminy. Często wykorzystuje się do tego ekstradycję heksanem, który jest szkodliwą substancją chemiczną. Warto zatem sięgnąć po taką witaminę, która nie obciąży organizmu. Z tego samego powodu istotne jest, by witamina K2 miała jak najkrótszy skład. W rzeczywistości powinien on obejmować K2 z mk7, otoczkę i wyłącznie śladowe ilości substancji przeciwzbrylających oraz wypełniających. Sama otoczka również ma znaczenie, ponieważ roślinna jest wprawdzie trudniejsza w produkcji i droższa, ale również lepsza jakościowo oraz zdrowsza niż jej odpowiednim z żelatyny wołowej.

W przepadku tego suplementu nie warto sięgać po bogaty skład. Połączenie witaminy K2 i D3 jest wskazane, jednak należy już unikać np. śladowych ilości olei, w tym bardzo popularnego oleju lnianego, który ostatecznie jełczeje, osłabiając działanie suplementu.

Witamina K2 którą wybrać?

Witamina K2 w suplementach diety może występować w formie K2 z mk4, K2 z mk9 oraz K2 z mk7. Pierwszy rodzaj suplementów charakteryzuje się niską biodostępnością i utrzymuje w organizmie jedynie do kilku godzin, z kolei drugi nie został odpowiednio zbadany, dlatego nie wiemy, jaki jest jego okres półtrwania. Najlepszą formą witaminy K2 jest zatem K2 z mk7, jednak również ona musi spełniać kilka określonych kryteriów. Jednym z nich jest proces produkcji, który powinien być całkowicie naturalny, pozbawiony chemikaliów i rozpuszczalników. Istotna przy wyborze witaminy K2 jest także jej forma, która przyjmuje najczęściej postać krystaliczną oraz syntetyczną. Za najważniejszy uznaje się jednak skład preparatu. Dobrze, jeśli jest jak najkrótszy, czyli złożony z witaminy K2 z mk7, otoczki oraz niewielkich ilości substancji wypełniających i przeciwzbrylających, odpowiadających za działanie i utrzymanie formy suplementu. Za najlepsze uznaje się z kolei otoczki roślinne - zdrowsze i lepsze jakościowo. Do witaminy K2 bardzo często dodaje się również witaminę D, magnez lub wapń. Dzięki tym substancjom możliwe jest bowiem jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału witaminy K2. Odradza się natomiast wybór suplementów zawierających dodatek w postaci oleju, gdyż jest on nie tylko zbędny, ale i sprzyjający jełczeniu produktu. Jeśli natomiast zadbamy o samodzielne połączenie przyjmowanej w formie preparatu witaminy K2 z odpowiednią ilością tłuszczu, możemy zwiększyć jej wchłanialność ponad dwukrotnie. 

Jaki producent witaminy K2 oferuje najlepszy suplement?

Czy w przypadku witaminy K2 warto sięgać po renomowane marki? Z całą pewnością tak! Przede wszystkim zawierają one K z mk7, co znacznie zwiększa jej przyswajalność, a przy tym są pozbawione substancji zbędnych, mają ograniczoną ilość substancji pomocniczych oraz zazwyczaj stosuje się w nich otoczkę roślinną, zwiększającą przyswajalność witaminy. Dzięki temu ilość witaminy K2, jaka jest w pojedynczej dawce suplementu, zostaje przyswojona, a nie wydalona z organizmu. Suplementy z K2 mało znanego producenta może być przykładem zastosowania najgorszej postaci i formy witaminy K2.

Komentarze (1)

    • mun
    • 2020-02-21 14:08:28
    Olejów, a nie "olei"

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...