Co to jest tauryna? Gdzie znajdziemy jej najwięcej?

O taurynie bez wątpienia słyszeli wszyscy ci, którzy kiedykolwiek zainteresowali się składem napojów energetycznych. To właśnie ona w połączeniu z guaraną pojawia się w reklamach jako gwarancja pobudzenia. Działać ma lepiej niż kofeina, zapewniając nie tylko odegnanie snu, ale też sprawność fizyczną i psychiczną. Jak jednak wygląda prawda? Czym jest tauryna i jaki jest naprawdę jej wpływ na organizm?

Tauryna - co to za substancja?

Tauryna to substancja występująca naturalnie w ciele człowieka. Jest to bowiem aminokwas niebiałkowy, co oznacza, że nie bierze udziału w budowie białej mięśniowych. Równocześnie jest to związek chemiczny zaliczany do grupy aminokwasów biogennych, który występuje w stanie wolnym w tkankach w krwiobiegu. Chociaż nie buduje białek, to ma wpływ na wiele funkcji organizmu, dzięki czemu nie tylko producenci energetyków zainteresowali się tym związkiem. Jest ona równie często stosowana przez sportowców ze względu na swoje właściwości wspierające regenerację organizmu. Jednakże również dla zdrowia ma niemałe znaczenie.

Z czego jest tauryna i gdzie występuje?

Tauryna jest pozyskiwania odzwierzęco lub syntetycznie. Ta stosowana przez producentów m.in. napojów energetycznych produkowana jest na ich specjalne zamówienie, jednak swego czasu panowało przekonanie, że w popularnych energetykach stosuje się taurynę z nasienia byka, gdzie znajdują się jej duże ilości. Trudno jednoznacznie potwierdzić czy zdementować podobne pogłoski, jednak bez wątpienia możliwe jest wyprodukowanie jej syntetycznego odpowiednika, co podobno jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż pozyskiwanie jej z innych źródeł.

Tauryna to aminokwas, który występuje przede wszystkim w tkankach zwierzęcych. U ludzi jednak największe jej stężenie występuje w sercu oraz mózgu. W mięśniach również występuje tauryna, gdzie zresztą jest magazynowana. Mniejsze jej ilości natomiast można zaobserwować w wątrobie, siatkówce oka, krwi, mleku, nadnerczach, jelicie cienkim i w płucach.

Powyższa lista obejmuje naturalne występowanie tego aminokwasu, jednak nie odpowiada na pytanie w czym jest tauryna. W postaci naturalnej obecna jest głównie w rybach i mięsie, ale też w serwatce, grochu i soczewicy. W formie syntetycznej z kolei najczęściej występuje w napojach energetycznych oraz suplementach diety dla sportowców. Wynika to z jej działania, które obejmuje nie tylko aspekty zdrowotne.

Tauryna na oczy

Tauryna obecna w organizmie człowieka w dużym stopniu skupiona jest w obrębie siatkówki. Jej zadaniem jest zwalczanie stresu oksydacyjnego oraz wpływanie na ilość czynnika wzrostu nerwów, odpowiedzialnego za zachowanie zdrowia siatkówki. Tauryna zapobiega zatem chorobom oczu, które wynikają z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Jej niedobory mogą jednak przyczynić się do powstawania problemów ze wzrokiem w każdym wieku. Niedobór tauryny może powodować zaburzenia widzenia, zwyrodnienie komórek zwojowych oraz przyspieszoną retinopatię cukrzycową. Suplementację tauryny zaleca się szczególnie osobom, które zażywają leki przeciwpadaczkowe lub są w trakcie stosowania chemii. Tauryna chroni bowiem siatkówkę i zapobiega jej uszkodzeniu podczas radioterapii. Może również przyczynić się do odwrócenia zaistniałych uszkodzeń. 

Tauryna na noc

W składzie napojów energetycznych bardzo często znajdujemy zestawienie tauryny i kofeiny. Nie oznacza to jednak, że obie te substancje działają tak samo - raczej idealnie dopełniają się w działaniu pobudzającym na nasze ciało oraz umysł. Tauryna działa na system nerwowy uspokajająco. Przyczynia się także do obniżenia poziomu hormonów stresowych. Napoje energetyczne działają w oparciu o zastosowanie większej ilości kofeiny niż tauryny. Ta zaś spożyta samodzielnie poprawi jakość snu, ukoi nerwy i pozwoli pozbyć się kołatających w głowie myśli, które nie pozwalają nam zasnąć. W przypadku problemów z bezsennością zaleca się zatem przyjmowanie tej substancji w ilości 2000-3000 mg tuż przed położeniem się do łóżka. 

Tauryna - jak działa?

Tauryna znana jest przede wszystkim przez sportowców i osoby, które chcą w krótkim czasie podnieść swoją sprawność psychofizyczną. Nie wszyscy jednak są świadomi schorzeń, na które lekarstwem lub przynajmniej pomocą w leczeniu jest tauryna. Na co pomaga? Działa korzystnie na osoby z chorobą alkoholową, ADHD, autyzmem, chorobą serca, wysokim ciśnieniem krwi lub poziomem cholesterolu, z cukrzycą i zapaleniem wątroby. Tauryna wykazuje również działanie w obrębie siatkówki, a dokładniej w sytuacjach jej uszkodzenia, a także ma pozytywny wpływ na chorych na padaczkę.

Sportowcy stosują suplementy, które są w stanie zwiększyć ich sprawność fizyczną.  Aminokwasy niebiałkowe wykazują jako grupa podobne właściwości jak tauryna, co daje działanie antykataboliczne i anaboliczne. Oznacza to większą regenerację komórek po treningu, przyspieszenie wzrostu masy mięśniowej, a także zmniejszenie stresu oksydacyjnego. Nie są jeszcze znane mechanizmy stojące za budowaniem masy mięśniowej, jednak znaczenie tauryny w tym zakresie nie podlega najmniejszym wątpliwościom. Tauryna stosowana jest też na włosy, których wzrost stymuluje, zapewniając nie tylko szybsze tempo rośnięcia, ale mocniejsze i bardziej zdrowe włosy z mniejszą skłonnością do wypadania.

Tauryna - jak stosować?

Nie istnieje jedna zalecana dawka tauryny. W rzeczywistości jej dawkowanie zależy od rodzaju przyjmowanego suplementu. Ogólnie można uznać, że średnia dobowa dawka powinna mieścić się w przedziale 500 do 2000 mg, jednak można ją zwiększyć, bo tauryna skutki uboczne ma znikome. Jej przedawkowanie nie wiąże się z żadnymi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Może być co najwyżej przyczyną nieco gorszego samopoczucia z powodu nadmiernego pobudzenia. Tauryna w tabletkach czy w proszku ma z góry określoną dawkę dobową ustaloną przez producenta. W takiej sytuacji ważne jest, by nie przekraczać zaleceń.

Tauryna w energetykach z kolei nie ma dziennej rekomendowanej dawki, jednak należy pamiętać, że przyjmowana w tej postaci nie wykazuje swych właściwości anabolicznych i antykatabolicznych. Z tego powodu osobom chcącym zwiększyć swoją sprawność, zadbać o piękną sylwetkę lub włosy, a także ochronić wzrok poleca się przede wszystkim stosowanie jej w innej postaci. Tauryna w proszku znana jest przede wszystkim sportowcom, jednak na rynku dostępne są również inne jej postaci.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...