Czym jest dziegieć? Zastosowanie i właściwości

Naturalne preparaty cieszą się popularnością już od setek lat, kiedy to zostały docenione w dziedzinie medycyny. Podobnie jest z dziegciem, który gościł w domach naszych babć i dziadków. Jego prozdrowotne właściwości sprawiły, że okazał się niezbędnym elementem każdej apteczki. Kiedy warto go stosować i jakich efektów można się spodziewać?

Dziegieć - co to właściwie jest?

Jest on produktem otrzymywanym w procesie suchej destylacji drewna, węgla, kory lub torfu. Wybrany materiał podgrzewa się do temperatur sięgających nawet 1000° Celsjusza bez dopływu powietrza. W efekcie powstaje szereg gazów, które następnie ulegają skraplaniu. Wśród nich znajduje się dziegieć.

Jego ostateczna forma przybiera postać czarnej, gęstej i lepkiej mazi, która bywa określana smołą drzewną. W zależności od rodzaju materiału, z którego powstał, dziegieć wykazuje odmienne działanie. Każdy z nich posiada jednak charakterystyczną, nieprzyjemną woń, mogącą kojarzyć się z zapachem spalonego ogniska. Mimo to nie warto się zniechęcać, gdyż końcowy produkt może przynieść ulgę w wielu kategoriach życia. 

Dziegieć - właściwości i działanie

By określić, jakie właściwości wykazuje dziegieć, konieczne jest dokonanie podstawowego podziału. Wyróżniamy:

  • dziegieć brzozowy - okazuje się szczególnie pomocny w przypadku stanów zapalnych skóry, dlatego bywa wykorzystywany m.in. przy AZS. Wyróżnia się działaniem bakteriobójczym, grzybobójczym, antyseptycznym oraz dezynfekującym, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju ranach. 
  • dziegieć jałowcowy - pozytywnie wpływa na układ trawienny oraz moczowy, niwelując powstałe w nich zapalenia. Przeciwzapalne oraz odkażające właściwości czynią go preparatem pożądanym przy trądziku czy łuszczycy.
  • dziegieć sosnowy - to propozycja dla osób, które z powodów chorobowych zmagają się ze znacznym świądem. Dziegieć ogranicza dyskomfort, przynosząc ulgę także przy trudno gojących się ranach.
  • dziegieć węglowy - często spotykany w kosmetykach przeznaczonych do włosów, co zawdzięcza swoim właściwościom ograniczającym produkcję łoju. Działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. 

Dziegieć - zastosowanie. Kiedy warto po niego sięgnąć?

Dziegieć na włosy

Poprawa kondycji włosów to coś, o czym marzy większość z nas. Problemy skórne, wypadające lub kruszące się kosmyki oraz nieznośny łupież pogarszają komfort życia i obniżają samoocenę. Szampon z dziegciem może nie tylko pozbyć się dolegliwości, ale także poprawić stan włosów i przywrócić im piękny wygląd. 

Wśród najbardziej popularnych preparatów dla kosmyków znajduje się dziegieć brzozowy. Rezultaty przyniesie również odmiana jałowcowa oraz sosnowa. 

Dziegieć na łuszczycę

Osoby zmagające się z problemami skórnymi doskonale wiedzą, jak dokuczliwie mogą one obniżyć jakość życia. Zastosowanie produktów z dziegciem pozwala na delikatne złuszczenie naskórka, a następnie odkażenie powierzchni. Wykazuje on działanie łagodzące świąd, dzięki czemu chory może poczuć wyczekaną ulgę. Najlepsze efekty przyniesie popularna odmiana brzozowa. 

Dziegieć na trądzik

Właściwości odkażające i przeciwzapalne doskonale sprawdzają się podczas leczenia trądziku. Regularne stosowanie pozwala na zredukowanie zmian skórnych i zminimalizowanie problemu. Najczęstszym wyborem dla skóry problematycznej okazują się dziegieć brzozowy, jałowcowy oraz węglowy. 

Dziegieć - jak stosować, by uzyskać najlepsze efekty?

Gotowe ekstrakty z dziegciu czasem mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Powinien to być jednak niewielki obszar, który jest dotknięty uciążliwym problemem. By mieć pewność, że produkt będzie w pełni bezpieczny, warto pokusić się o jego rozcieńczenie. W tym celu możemy sięgnąć po olej kosmetyczny lub miód. 

Alternatywą dla samodzielnego przygotowywania preparatu jest zakup gotowych kosmetyków z dodatkiem dziegciu. Bez względu na rodzaj stosowanego specyfiku należy zachować umiar. Jego zbyt długie użytkowanie (przekraczające 6 tygodni) powinno zostać skonsultowane z lekarzem. 

Należy pamiętać, iż dziegieć wykazuje właściwości fotouczulające. Z tego względu obszar, na którym jest on zastosowany, powinien być odizolowany od działania promieni słonecznych. Zabronione jest zatem długotrwałe przebywanie na słońcu oraz opalanie się. 

Dziegieć w ciąży - czy kobiety ciężarne mogą go stosować?

Choć dziegieć przynosi wiele korzyści i pozytywnie oddziałuje na zdrowie, nie każdy powinien po niego sięgać. Niektóre substancje wchodzące w jego skład wykazują toksyczne działanie, szczególnie w dużych dawkach. Są to przede wszystkim preparaty, które pochodzą z niepewnego źródła, a proces uzyskiwania dziegciu był niedokładny. Z tego względu przed zakupem należy dokładnie sprawdzić skład i zamówić produkt z bezpiecznego sklepu. 

Sięgania po specyfik nie zaleca się kobietom w ciąży. Substancje mogą wpływać negatywnie na płód, zagrażając jego zdrowiu. Osoby zmagające się z chorobami szpiku także nie powinny stosować dziegciu. Jednocześnie należy pamiętać, by kuracja preparatem trwała nie dłużej niż 6 tygodni, gdyż po tym czasie jego działanie może okazać się toksyczne. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...