Kudzu (korzeń) jego właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania

Kudzu to fascynująca roślina, której właściwości powinny zostać docenione przez wiele osób. Dotyczy to szczególnie tych, którzy zmagają się z nałogami, bowiem kudzu jest zdecydowanym sojusznikiem w walce z nimi. A to zaledwie jedna z jego zdrowotnych właściwości potwierdzonych przez naukowców.

Kudzu - co to jest?

Kudzu, inaczej opornik lub ołownik łatkowaty, to roślina, w której wartościowe z punktu widzenia ziołolecznictwa są korzeń i liście. Należy do strąkowców, co oznacza, że jest rośliną pnącą, osiągającą nawet 12 metrów wysokości. Wywodzi się z Japonii, natomiast już 200 lat p.n.e. kudzu był używany w chińskiej medycynie ludowej. W XIX wieku trafił do USA, gdzie początkowo był wykorzystywany jako pokarm dla zwierząt hodowlanych z uwagi na swój szybki wzrost. Znacznie później odkryto substancje aktywne, czyniące z niego składnik wielu leków i suplementów diety. Należą do nich genisteina, daidzeina i izoflawonoidy.

Kudzu - właściwości i zastosowanie

W Japonii i w Chinach wykorzystywany jest przede wszystkim w leczeniu cukrzycy, grypy, gorączki, nudności, migren, alergii, a także schorzeń górnych dróg oddechowych. Korzeń ten może również obniżyć podwyższone ciśnienie krwi i złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Mniej znaną i właściwie niedawno odkrytą właściwością kudzu jest jego wsparcie w leczeniu uzależnień. Ta właściwość kudzu wynika ze zdolności rośliny do ograniczania ilości wypijanego alkoholu etylowego. Dzięki związkom flawonoidowym nie tylko hamowane jest przyswajanie alkoholu, ale również ograniczane jest zatrucie alkoholowe, będące wynikiem przemian chemicznych zachodzących w organizmie. Co więcej, związki te odpowiadają również za wywoływanie odczuć podobnych do tych osiąganych drogą alkoholowego upojenia. Oznacza to, że kudzu zastępuje alkohol pod kątem doznawanych wrażeń, a przy tym nie jest szkodliwy dla organizmu w tym stopniu, co alkohol etylowy. Badania natomiast jednoznacznie wskazały, że kudzu był w stanie ograniczyć aż o 40% ilość wypijanego alkoholu w grupie osób chorych na alkoholizm. Oczekuje się podobnego wpływu rośliny również na nałóg nikotynowy i na uzależnienie od narkotyków.

Korzeń kudzu może także stanowić cenną bron w walce z rakiem prostaty oraz innymi typami. W przypadku tego pierwszego hamuje aktywność testosteronu, co obniża wpływ androgenów na rozwój raka prostaty. W innych odmianach natomiast powstrzymuje rozwój naczyń krwionośnych dostarczających komórce nowotworowej składników niezbędnych do jej rozwoju. Co więcej, izoflawonoidy oczyszczają organizm z wolnych rodników.

Kudzu może być również cenny dla kobiet, ponieważ łagodzi objawy menopauzy. Działa podobnie jak estrogen, czyli hormon, jakiego brakuje w tym okresie. Dzięki temu roślina ta pomaga uporać się z uderzeniami gorąca, ubytkami masy kostnej, zawrotami głowy. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób serca.

Kudzu po jakim czasie efekty w walce z nałogiem?

Ze względu na zawartość związków flawonoidowych, takich jak pueraryna, daidzeina czy daidzyna, wyciąg z korzenia kudzu ma zdolność ograniczania ilości wypijanego przez człowieka alkoholu. To w jaki sposób, roślina działa na organizm może zostać wytłumaczone na dwa sposoby. Pierwsza hipoteza głosi, że kudzu zatrzymuje przemiany alkoholu etanolowego na etapie aldehydu octowego, czyli związku toksycznego, który odpowiada za objawy zatrucia alkoholowego. Druga z kolei wyjaśnia działanie tego produktu w oparciu o zawarte w nim izoflawonoidy. Działają one bowiem w sposób zbliżony do alkoholu, stymulując wydzielanie serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu człowiek nie odczuwa już potrzeby sięgania po prawdziwą używkę, ponieważ zostaje ona niejako zastąpiona przez suplement diety. Osoby, które leczą się z alkoholizmu przy pomocy kudzu mogą liczyć na bardzo szybkie rezultaty, bowiem roślina działa na organizm wielokierunkowo. Dostarcza węglowodanów i składników mineralnych, przyspiesza wydalanie trujących substancji, wspomaga pracę systemu nerwowego, stabilizuje ciśnienie krwi i pracy serca oraz reguluje proces trawienia. Już w pierwszym tygodniu zmniejsza potrzebę picia alkoholu, jednocześnie poprawiając stan emocjonalny poprzez regulowanie poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu. Poza tym kudzu działa długofalowo, a pozytywne efekty stosowania substancji są odczuwane bardzo szybko. Podczas eksperymentu naukowego udowodniono, że ilość alkoholu wypijanego podczas przyjmowania kudzu przez siedem dni zmniejszyła się u osób badanych aż o 40%.  

Kudzu - jak stosować?

W Chinach i Japonii roślina ta podawana jest w postaci naparów ze sproszkowanego korzenia i suchych wyciągów alkoholowych. W sklepach ze zdrową żywnością natomiast jest dostępny pod postacią tabletek oraz mączki (skrobi), która z powodzeniem może zastąpić inne rodzaje mąki. W formie pastylek dawkuje się go 2-4 tabletek do posiłku. Osoby decydujące się na wsparcie leczenia nałogu korzeniem kudzu zastanawiają się jak długo stosować tą roślinę, by efekty były zadowalające. Jako przyprawę można stosować go cały czas, natomiast w formie tabletek od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Kudzu - przeciwskazania i skutki uboczne

Rośliny tej nie powinny przyjmować kobiety ciężarne bądź też karmiące piersią, a także osoby cierpiące na choroby wynikające z zaburzeń hormonalnych (endometrioza, hashimoto). Nie jest również wskazane przyjmowanie go z lekami przeciwzakrzepowymi.

Kudzu uważa się za super food, jednak po jego zażyciu mogą wystąpić skutki uboczne takie jak nudności, świąd, a także uszkodzenie wątroby. Dlatego też bardzo ważne jest spożywanie preparatu wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, które korzystają z roślin niezanieczyszczonych. Tylko to pozwoli w pełni czerpać z dobroczynnego działania kudzu i uniknąć zagrożenia wynikającego z roślin złej jakości.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...