Mydło marsylskie - właściwości i zastosowanie

Mydło marsylskie jest znane i produkowane od tysiąca lat na wybrzeżu południowej Francji. Krążą opinie, że to właśnie dzięki niemu Francuzki  mogą się pochwalić wspaniałą, gładką skórą. Największą popularność mydło marsylskie osiągnęło w wieku XVII, gdzie król Ludwik XIV nakazał nazwać je miastem, z którego pochodzi. Ludwik XIV używał mydeł marsylskich zawierających olej palmowy i oliwę z oliwek. Te tradycyjne mydła posiadały w swoim składzie właśnie te oleje.

Dzisiejsze mydła marsylskie dostępne w sklepach zachęcają klientów różnymi zapachami i właściwościami. Ich różne kolory są efektem dodania do składu olejków eterycznych, taki jak: lawendowego, pomarańczowego czy różanego. Niektóre z mydeł są uzupełnione o sok z aloesu, olej arganowy lub masło shea. Najczęściej jest sprzedawane w kostkach 300 gramowych, dzięki czemu starczy na dłużej.

Kiedy można nazywać mydło marsylskim?

Mydło marsylskie jest całkowicie naturalne. Natomiast by można było je tak nazywać musi posiadać 72 % olejów roślinnych (głównie olej palmowy, oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej arganowy, olej rzepakowy). Mydła marsylskie są doceniane na całym świecie, z uwagi na swój skład. Tak, jak już wspomniano 72 % to czyste mydło, 0,4 % to sól (NaCl) oraz 0,5 % stanowi gliceryna. Mydło ma bardzo prosty, ale jakże skuteczny skład. Nie zawiera w swoim składzie tłuszczów zwierzęcych oraz nie jego testy nie są przeprowadzane na zwierzętach. Mydło jest pozbawione parabenów, glikoli, antyoksydantów, PEG i petrolatów. Należy do produktów w 100 % biodegradowalnych. Jest naturalne dla naszego pH skóry oraz bardzo łagodne. Charakteryzuje się także dużą wydajnością.

Zastosowanie mydła

Mydło marsylskie posiada szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Jest bezpieczne i może być stosowane od pierwszych dni dziecka. Nie wysusza i nie podrażnia delikatnej skóry dziecka. Cechuje się tym, że pozostawia na skórze filtr ochronny, który odpowiada za nawilżenie i odżywianie skóry. Dzięki stosowaniu mydła marsylskiego do mycia włosów stają się one zdrowsze i wzmocnione od nasady. Mydło łatwo się pieni. Świetnie sobie także radzi z walką z łupieżem. Produkty na bazie oliwy z oliwek pomagają wybielić i wzmocnić płytkę paznokci oraz doprowadzić do ładu rozdwojone końcówki. Dzięki swym właściwościom antybakteryjnym i regenerującym zalecane jest przez dermatologów do mycia okolic intymnych.

Warto wspomnieć o trądziku, z którym zmaga się wiele osób. Walka z nim będzie o wiele łatwiejsza poprzez zastosowanie mydła marsylskiego. Jest także przeznaczone dla osób z przesuszoną, wrażliwą i skłonną do alergii skóry. Te cechy sprawiają, że znajduje ono swoje zastosowanie także w praniu, zarówno ręcznym, jak i mechanicznym. Jest delikatne i nie uczula. Rewelacyjnie radzi sobie z trudnymi plamami na tkaninach. Jest dobrym rozwiązaniem przy skaleczeniach i otarciach jako środek dezynfekujący. Pełni funkcję ochroną przy gojących się ranach, po urazach bądź zabiegach chirurgicznych.

Właściwości mydła marsylskiego

Na rynku są dostępne różnego rodzaju mydła marsylskie. Począwszy od lawendowego, oliwkowego, palmowego kończąc na arganowym. Mydło lawendowe jest przeznaczone do skóry mieszanej i tłustej, ze skłonnością do zaskórników i wyprysków. Również doskonale sprawdzi się na skórze ze zmianami grzybicznymi. Włosom cienkim nada objętość, a przetłuszczającym z łupieżem zdrowy wygląd. Mydło oliwkowe skierowane jest osób ze skórą skłonną do alergii, łojotokową, borykających się z trądzikiem młodzieńczym i różowatym. Dermatolodzy zalecają je osobom, którym doskwiera łuszczyca. Świetnie sobie radzi ze zniszczonymi i suchymi końcówkami włosów. Mydło palmowe sprawdza się na skórze odwodnionej, naczyniowej i zniszczonej. Znajduje swoje zastosowanie przy przemywaniu ran, owrzodzeń oraz odleżyn. Dobrze sobie radzi przy pielęgnacji skóry dojrzałej, ze zmarszczkami. Z kolei mydło arganowe nadaje jędrność skóry twarzy i ciała. Dobrze sobie radzi z miejscami posiadającymi przebarwienia i plamy. Warto je stosować do mycia głowy, gdy skóra jest wrażliwa, a włosy suche i zniszczone przez na przykład suszenie bądź zabiegi fryzjerskie.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...