Olejek do brody – niezbędny towarzysz każdego brodacza

Brodata brać rośnie w siłę. Coraz więcej mężczyzn marzy o bujnej, epickiej grzywie. Wyhodowanie jej i utrzymanie w dobrej kondycji wymaga jednak zaangażowania. Kluczową rolę pełni odpowiednia pielęgnacja, z olejkiem do brody na czele. Jak działa ten kosmetyk i czy faktycznie jest niezbędnym towarzyszem każdego brodacza?

Moja przygoda z brodą rozpoczęła się kilka lat temu. Potrzebowałem zmiany i padło właśnie na hodowanie zarostu. Wydawało mi się, że to prosty sposób na zmianę wizerunku. Dość szybko przekonałem się jednak, że zapanowanie nad wyrastającymi na twarzy włoskami wcale takie proste nie jest. Każdy włosek żył swoim własnym życiem, broda rozrastała się w niekontrolowany sposób i, bynajmniej, nie przypominała tych zadbanych grzyw, które widziałem w katalogach czy reklamach. Już miałem sięgnąć po maszynkę do golenia, ale znajomy podsunął mi sprawdzony olejek do brody. To od niego właściwie wszystko się zaczęło.

Pielęgnacja męskiego zarostu – w roli głównej olejek do brody

Pielęgnacja zarostu wymaga zaangażowania. Brodę trzeba regularnie przycinać, by nadać jej odpowiedni kształt. Należy również sytematycznie pielęgnować skórę i włosy, by wyglądały zdrowo. To wszystko, na samym początku, może wydawać się nieco skomplikowane, ale szybko można nabrać wprawy. Mnie się udało. Znajomi, którzy decydują się na hodowanie zarostu, pytają mnie często, w czym tkwi sekret mojej zadbanej grzywy. Składa się na to, oczywiście, wiele czynników, ale zdradzę Wam, że podstawą jest dobry olejek do brody.

Właściwości tego produktu uzależnione są, rzecz jasna, od jego składu. W ofercie znajdziemy obecnie całą masę olejków do brody, wypełnionych po brzegi naturalnymi substancjami. Takie w szczególności mogę polecić. Zapewnią nam one bowiem kompleksową pielęgnację, bez żadnych nieprzyjemnych efektów ubocznych. Warto dodać, że dobry olejek do brody możemy nałożyć nie tylko na zarost, ale również na twarz czy na włosy na głowie. Jeden produkt może nam zatem zastąpić kilka kosmetyków.

Czego możemy oczekiwać od dobrego olejku do brody? Przede wszystkim, skutecznego nawilżenia i odżywienia naszej grzywy. Regularnie stosowany sprawi, że broda będzie miękka i przyjemna w dotyku. Olejek wyraźnie wzmocni włosy, poprawi ich strukturę i będzie wspomagał ich regenerację. Kosmetyk ten może również hamować wypadanie włosów, a nawet stymulować je do szybszego wzrostu. Dzięki temu broda stanie się pełna i gęsta.

Oczywiście, dobry olejek do brody nie skupia się wyłącznie na pielęgnacji włosów, ale również skóry. To wyjątkowo ważne. Trzeba pamiętać, że hodowanie zarostu to dla skóry wielki cios. Odcinamy ją bowiem od dostępu powietrza i światła, a to odczuwalnie się na niej odbija. Co więcej, wyrastające włoski mogą powodować nieprzyjemne uczucie swędzenia. Z pomocą przychodzi nikt inny tylko olejek do brody, który dogłębnie nawilża, odżywia i łagodzi wszelkie podrażnienia. Kosmetyk ten redukuje uczucie swędzenia. Wykazuje również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Może regulować produkcję sebum, wspomagać walkę z trądzikiem czy zmniejszać widoczność blizn. Nie możemy również zapomnieć o ochronnej funkcji olejku. Odpowiednio dobrane składniki tworzą skuteczną barierę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych – mrozu, wiatru czy słońca.

Olejki, które obecnie znajdziemy w ofercie, mają jeszcze jedną ważną zaletę – zapach. Nie brakuje klasycznych męskich kompozycji, ale spotkamy się również z nieszablonowymi, wyszukanymi aromatami. Znajdziemy nawet olejki do brody, które w swoim składzie zawierają prawdziwą szkocką whisky!

Jak wybrać dobry olejek do brody?

Wybór odpowiedniego olejku do brody to wcale nie taka prosta sprawa. Musimy bowiem zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Na co konkretnie?

Zapach

To, o czym już wspominałem. W ofercie znajdziemy obecnie całą gamę olejków o różnorodnych aromatach. Pewnie niejeden brodacz będzie wybierał kosmetyk kierując się właśnie zapachem. Niewątpliwie, to bardzo ważny czynnik. Nie zapominajmy jednak rzucić też okiem na skład produktu.

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych kompozycji zapachowych. W efekcie do dyspozycji mamy mnóstwo rozmaitych olejków o unikalnych aromatach. Nie sposób ich nawet podzielić na poszczególne grupy. Na pewno spotkamy olejki o orzeźwiających, owocowych, a nawet tropikalnych zapachach, na przykład drzewa Ylang-Ylang, mandarynki, mango, arbuza czy grejpfruta. Nie brakuje klasycznych propozycji – męskich, intensywnych woni, ale też nietypowych, takich jak na przykład olejek do brody o zapachu rumu czy legendarnego bourbona (a nawet o wyglądzie bourbona!). Niektóre olejki do brody są połączeniem kilku, a nawet kilkunastu różnorodnych aromatów. Wybór odpowiedniego zapachu to wyłącznie kwestia gustu.

Skład

To w zasadzie podstawa. Zanim zwrócimy uwagę na zapach, przeanalizujmy skład wybranego olejku. Generalnie, im więcej naturalnych substancji, tym lepiej. Warto wybierać kosmetyki, które zawierają oleje zimnotłoczone. Te zachowują bowiem najwięcej cennych właściwości. Sprawdźmy, czy kosmetyk nie zawiera składników, na które jesteśmy uczuleni.

Skład produktu należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Inne substancje sprawdzą się na przykład w pielęgnacji suchej, podrażnionej skóry i szorstkiej brody, a inne w przypadku przetłuszczających się włosów i tłustej skóry z niedoskonałościami. Więcej o poszczególnych składnikach olejków w dalszej części tekstu.

Konsystencja

Wybór odpowiedniej konsystencji to również indywidualna kwestia. Jedni lubią lekkie formuły kosmetyków, inni wolą zdecydowanie bogatsze. Niewątpliwie, w okresie wiosenno-letnim warto postawić na lżejszy produkt, zimą sprawdzą się bogatsze kosmetyki. Wybór olejków do brody jest na tyle duży, że każdy na pewno znajdzie odpowiedni produkt. Ja wybieram, przede wszystkim, olejki, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy, ale z moich obserwacji wynika, że nie wszyscy takiej dyskretnej pielęgnacji oczekują.

Pojemność

Do wyboru mamy kilka wariantów: 10ml, 30 ml lub 50 ml. Są też, oczywiście, większe pojemności, głównie do użytku profesjonalnego. Wersja 10 ml to dobry sposób, żeby zapoznać się z kosmetykiem i sprawdzić, czy będzie nam odpowiadał (zapach, konsystencja, działanie). Taka pojemność świetnie sprawdzi się również w podróży. Większe pojemności posłużą nam za to znacznie dłużej. Jeśli zatem jesteśmy pewni wybranego produktu, warto postawić na pełnowymiarowy produkt.

Cena

Za dobry olejek do brody musimy zapłacić minimum 30-40 złotych. Droższe kosmetyki kosztują około 100-200 złotych, a nawet więcej (w zależności od pojemności). Droższy nie zawsze jednak oznacza lepszy. Bez trudu kupimy dobrej jakości kosmetyk złożony z wysokiej jakości olejków w przystępnej cenie. Warto wziąć pod uwagę, że olejek do brody jest bardzo wydajny. Jedna buteleczka o standardowej pojemności (30 ml) wystarczy na kilka miesięcy regularnego stosowania.

Jeszcze raz podkreślę, że olejek do brody należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. To, co sprawdza się u kolegi brodacza, niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie. Jeśli na przykład Twoja grzywa jest przesuszona, a skóra pod nią podrażniona, wybierz olejek, który będzie intensywnie nawilżał i łagodził podrażnienia. Jeżeli natomiast Twoja broda ma skłonności do przetłuszczania, a skóra ma tendencje do powstawania różnych niedoskonałości, postaw na lekki kosmetyk, który będzie działał antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Oczywiście, podczas stosowania kosmetyków niezwykle ważna jest systematyczność. Nawet jeśli kupimy najlepszy olejek do brody, a tylko od czasu do czasu muśniemy nim naszą grzywę, to nie mamy co liczyć na satysfakcjonujące efekty. Jeżeli jednak będziemy regularnie nakładać kosmetyk na brodę, możemy liczyć na to, że nasz zarost będzie prezentował się naprawdę dumnie.

Olejek do brody

Co znajdziemy w składzie dobrego olejku do brody?

W związku z tym, że skład olejku do brody ma bardzo istotne znaczenie, przygotowałem zestaw najpopularniejszych substancji zawartych w tego rodzaju kosmetykach. Dzięki temu będziesz mógł wybrać produkt zgodny z Twoimi potrzebami. Co możemy znaleźć w dobrym olejku do brody?

Olej ze słodkich migdałów – długotrwale nawilża oraz odżywia skórę i włosy, a przy tym jest wyjątkowo delikatny. Polecany do wrażliwej, alergicznej skóry. Zawiera szereg drogocennych substancji, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, D oraz E, proteiny i minerały. Olejek ten zmiękcza zarost, dzięki czemu włoski nie podrażniają skóry. Tym samym niweluje nieprzyjemne uczucie swędzenia. Substancja ta wspomaga również regenerację i skutecznie chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. To naturalny filtr przeciwsłoneczny.

Olej arganowy – ta cenna substancja nie ma sobie równych w nawilżaniu skóry i włosów. Wzmacnia zarost oraz cebulki włosów, dzięki czemu grzywa staje się bardziej gęsta i pełna. Olejek ten działa antyoksydacyjnie i ochronnie. Świetnie radzi sobie z podrażnieniami skóry pod zarostem, a nawet trądzikiem czy bliznami.

Olej z pestek moreli – jego niewątpliwą zaletą jest to, że błyskawicznie się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Nawilża, nawadnia i odżywia włosy oraz skórę. Opóźnia również procesy starzenia, wygładza grzywę i wyraźnie ją zmiękcza. Sprawia, że broda staje się przyjemna w dotyku. Co więcej, stymuluje wzrost włosów i poprawia ich strukturę.

Olej z pestek winogron – polecany szczególnie do przesuszonej i wrażliwej skóry pod zarostem. Skutecznie nawilża i delikatnie natłuszcza. Tworzy barierę ochronną, domyka łuski włosa, wygładza i regeneruje. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzi wszelkie podrażnienia i redukuje uczucie swędzenia.

Olej Jojoba – to bardziej rodzaj wosku niż olejku. Polecany do każdego rodzaju skóry i włosów. Szybko się wchłania, reguluje pracę gruczołów łojowych, długotrwale nawilża, odżywia i działa antyoksydacyjnie. Zapobiega również wypadaniu włosów. Sprawia, że broda staje się bardziej elastyczna i sprężysta. Warto dodać, że olej Jojoba jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

Olej z nasion dzikiej róży – sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry i włosów. Jest bardzo delikatny, ale skuteczny. Odczuwalnie poprawia nawilżenie zarostu oraz skóry pod nim, a także stymuluje komórki do odnowy. Wygładza włosy, odżywia je i chroni przed słońcem. Łagodzi również podrażnienia skóry i działa bakteriobójczo.

Olej z pestek malin – to niezastąpiony naturalny filtr przeciwsłoneczny. Skutecznie chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Szybko się wchłania, dogłębnie nawilża i dodaje grzywie sprężystości. Olejek ten również łagodzi podrażnienia i działa antybakteryjnie. Sprawdzi się w pielęgnacji skóry problematycznej.

Olej z pestek brzoskwini – bardzo dobrze nawilża, odżywia i zmiękcza zarost. Wyraźnie wygładza brodę i wspomaga jej regenerację. Jest lekki, ale niezwykle skuteczny.

Olej kokosowy – uważany za najzdrowszy olej na ziemi. Działa nawilżająco, ale i antybakteryjnie. Polecany dla wszystkich brodaczy, bez względu na rodzaj włosów oraz skóry. Olej kokosowy odżywia i zwiększa objętość brody. Chroni również przed niekorzystnym działaniem słońca.

Olej z czarnuszkibłyskawicznie łagodzi podrażnienia oraz uczucie swędzenia. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Polecany do skóry z problemami. Olejek ten nawilża włosy i skórę, odżywia je i tworzy barierę ochronną. Dzięki niemu grzywa staje się też bardziej elastyczna.

Olej z nasion słonecznika – trochę niedoceniany, a szkoda, bo ma wiele cennych właściwości. Dogłębnie, długotrwale nawilża i regeneruje. Działa również przeciwzapalnie i reguluje pracę gruczołów łojowych. Nie zatyka porów, więc mogą go stosować również panowie z tłustą skórą. Olej ten wygładza i nadaje włosom sprężystości.

Olej z awokado – nieoceniony nawilżacz, który dodatkowo wygładza skórę oraz włosy, łagodzi podrażnienia, uczucie swędzenia i niweluje stany zapalne. Naturalnie chroni również przed działaniem promieni UV.

Olej rycynowy – dzięki niemu grzywa staje się lśniąca, miękka i przyjemna w dotyku. Olejek  ten wzmacnia kolor włosów i poprawia ich strukturę. Przy regularnym stosowaniu broda staje się wyraźnie mocniejsza i bardziej gęsta. Substancja ta pobudza wzrost włosów i zapobiega rozdwajaniu końcówek.

Olej abisyński – wyjątkowo lekki olejek, który szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Wnika w głąb skóry, doskonale ją nawilża i zabezpiecza przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Sprawia, że broda staje się elastyczna, miękka i wygładzona. Olej abisyński ma unikalną konsystencję, dzięki czemu bardzo łatwo się rozprowadza.

Olej konopny – prawdziwy kosmetyczny hit. Zawiera całe bogactwo witamin i minerałów oraz innych cennych składników o działaniu przeciwzapalnym, regenerującym, antyseptycznym i ochronnym. Olejek konopny odbudowuje płaszcz hydrolipidowy naskórka, łagodzi wszelkie stany zapalne, niweluje uczucie swędzenia, reguluje wydzielanie sebum, zmiękcza i wygładza skórę oraz włosy. Olej ten jest również naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Poza tym, stymuluje wzrost włosów, bardzo szybko się wchłania i gwarantuje widoczną poprawę kondycji włosów i skóry.

Olejki eteryczne – naturalne kosmetyki do brody nie zawierają sztucznych substancji zapachowych. Swój aromat zawdzięczają naturalnym olejkom eterycznym. Co ciekawe, olejki te nierzadko wykazują szereg leczniczych właściwości.

Witamina E – czyli witamina młodości. Często dodawana do olejków do brody. Nawilża, odżywia i wzmacnia barierę ochronną. Wykazuje również działanie przeciwzapalne.

Jak stosować olejek do brody?

To nic trudnego. Kilka kropel olejku należy dobrze rozgrzać w dłoniach, a następnie nanieść na brodę i delikatnie wmasować we włosy oraz skórę. W równomiernym rozprowadzeniu kosmetyku pomoże szczotka do brody lub odpowiedni grzebień. Dzięki temu dokładnie pokryjesz zarost, a przy okazji zapewnisz sobie dodatkową dawkę pielęgnacji. Regularne czesanie brody pobudza bowiem krążenie i sprawia, że skóra oraz włosy są lepiej odżywione i dotlenione. Szczotkowanie to również doskonały sposób na szybszy wzrost włosów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...