Szczoteczki manualne

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Szczoteczki manualne to podstawowy sposób na zadbanie o higienę jamy ustnej. bez nich trudno sobie wyobrazić czyste, a tym samym zdrowe zęby. To właśnie szczoteczki manualne rozpoczynają także naukę dzieci jak dbać o mleczne zęby, a później także o stale. Jak ją jednak wybrać? Czym się kierować w gąszczu setek, jeśli nie tysięcy różnych modeli oferowanych na rynku?

Dla dziecka czy dla dorosłego?

Pierwszym i jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru jest to, dla kogo szczoteczka ma być przeznaczona. Jeśli dla dorosłego to problem rozwiązuje się niejako sam. Osoby dorosłe mogą korzystać ze wszystkich szczoteczek dostępnych na rynku. Różne ich kolory lub nieco odmienne kształty to najmniejszy problem.

Co jednak z dziećmi? Tutaj również zadanie nie musi być trudne. Większość szczoteczek ma opakowaniu podpowiada dla jakiego wieku jest dedykowany dany model. Najczęściej znajdziesz przedziały, np. 0-2 lub inne. Wystarczy zatem dobrać szczoteczkę na podstawie tej informacji i wieku dziecka. Te szczoteczki charakteryzują się mniejszymi rozmiarami rączki i główki. Ta druga ma zazwyczaj 2,5 centymetra, a rączka - 7 do 9 centymetrów.

Twarde i miękkie włosie

Rodzaj włosie to kolejne bardzo ważne kryterium wyboru. Dzieci bezwzględnie powinny korzystać ze szczoteczki z miękkim włosiem. Tylko ono nie uszkodzi ich delikatnych dziąseł. I tylko dzięki niemu szczotkowanie nie będzie bolesne. Dorośli natomiast najczęściej sięgają po wersję pół-miękką. To włosie dobrze usuwa kamień nazębny i zanieczyszczenia, a przy tym nie uszkadza dziąseł. Jeśli jednak masz  z nimi problem, możesz wybrać model z miękkim włosiem.

Dla kogo zatem jest szczoteczka o włosiu twardym? Dla tych, którzy mają sztuczną szczękę. To głównie dla nich dedykowane są te modele szczoteczek. Nie uczynią krzywdy dziąsłom, ale zadbają o czystość sztucznych zębów. Pamiętaj również o regularnej wymianie szczoteczki niezależnie od rodzaju włosia. Jeśli rozkłada się na boki, Twoja szczoteczka zdecydowanie wymaga wymiany.

Dodatkowe cechy dobrej szczoteczki

Szczoteczki manualne są coraz częściej wyposażane w dodatkowe funkcje i elementy, które mają ułatwiać utrzymanie czystości zębów. Profilowane włosie dociera do szczelin między zębami. Gumowe wstawki polerują szkliwo i usuwają kamień nazębny. Barwione włosie traci swój kolor i informuje w ten sposób o konieczności wymiany szczoteczki. Te pozornie nieistotne właściwości szczoteczki znacznie ułatwiają korzystanie z niej. Warto zatem zadbać o to, by Twój model miał przynajmniej jeden ze wspomnianych "bajerów".

Produkt dodany do ulubionych