Balsamy, kremy do opalania  Brak produktów w tej kategorii.

Kąpiele słoneczne to coś, o czym marzy wiele kobiet. Niestety to również chwile, podczas których nasza skóra narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Możesz tego w prosty sposób uniknąć. Wystarczą dobre balsamy lub kremy do opalania, a Twoja skóra będzie chroniona przed negatywnym wpływem słońca. Musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach przed wyborem kosmetyku do opalania.

Filtr słoneczny - jaki wybrać?

Filtry słoneczne to najważniejsza cecha każdego skutecznego kosmetyku do opalania się. To one gwarantują ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Można podzielić je na dwa typy, mianowicie filtry chemiczne i fizyczne. Te pierwsze absorbują promieniowanie UV. Filtry te mogą być związkami syntetycznymi lub pochodzenia naturalnego. Filtry fizyczne natomiast są nazywane inaczej ekranami słonecznymi lub filtrami mineralnymi. Ich zadaniem jest odbicie i rozproszenie światła. To zmikronizowane nieorganiczne substancje, np. tlenek żelaza. Nie pozwalają promieniom słonecznym na dostanie się w głąb skóry.

Naprawdę dobre kosmetyki do opalania często zawierają oba typy filtrów. Jeśli natomiast masz alergię na chemiczne związki, śmiało możesz sięgnąć po kosmetyk z filtrem fizycznym. Są hipoalergiczne.

SPF, czyli ochrona przede wszystkim

Czym jest SPF? Rozwinięcie tego skrótu oznacza Sun Protection Factor. Innymi słowy, jest to określenie ile razy i jak długo można przebywać na słońcu bez ryzyka wystąpienia poparzeń słonecznych. Jest to właściwie różnica w stosunku do przebywania na słońcu bez jakiejkolwiek ochrony przeciwsłonecznej.

Obecnie w zależności od SPF można podzielić kosmetyki do opalania na słabe oraz silne. Ogólnie uznaje się, że istnieją cztery poziomu ochrony. Niska obejmuje faktory 6 i 10. Średnie ochrona to faktory 15, 20 i 25. Wysoka ochrona to z kolei faktory 30 i 50, a bardzo wysoka ochrona - faktor 50+. Po jaki faktor sięgnąć? Z pewnością zależy to od temperatury i poziomu nasłonecznienia. SPF dostosuj także do swojej skóry. Im jaśniejsza karnacja, tym wyższy SPF powinnaś stosować, bo skóra jest słabiej chroniona przed promieniowaniem UV. Wyjątkowo jasna karnacja to wręcz obligatoryjny faktor 50+.

Balsam, krem lub oliwka, czyli różne rodzaje kosmetyków do opalania

Kosmetyki do opalania dzielą się nie tylko z uwagi na filtr. Możesz wybierać spośród trzech rodzajów, mianowicie oliwek, kremów i balsamów. Czy ma to większe znaczenie? Z pewnością nie na ich skuteczność. Wybór odpowiedniego rodzaju możesz śmiało uzależnić od własnych preferencji. Pamiętaj jednak, że olejki zazwyczaj mają niskie filtry. Balsami i mleczka to często pośrednie faktory. Najwyższe SPF to zazwyczaj kremy.