Kolagen

Pokazano 1-35 z 38 pozycji

Kolagen jest białkiem zbudowanym z długich łańcuchów aminokwasów. Jego działanie można porównać do kleju, który spaja ze sobą wszystkie komórki. Kolagenu znajdziemy w naszym ciele wyjątkowo dużo, bo stanowi on aż 30% całego ludzkiego białka. Substancja ta jest głównym budulcem skóry oraz chrząstek stawowych. Kiedy i dlaczego warto zadbać o odpowiednią podaż kolagenu w diecie i jaki kolagen wybrać?

Kolagen w służbie skórze i włosów

Kolagen w rozmaity sposób troszczy się o zdrowy stan naszej skóry. Odpowiada za proces zabliźniania się ran, wygładzanie blizn, a także jędrność i elastyczność skóry twarzy i całego ciała. Początkowo nasz organizm produkuje kolagen samodzielnie w sposób bardzo szybki oraz w dużej ilości, jednak z wiekiem produkcja tej substancji znacząco spada. Co więcej, w tym samym czasie kolagen jest niszczony, dlatego w pewnym momencie dochodzi nawet do sytuacji, kiedy więcej włókien kolagenowych rozpada się niż powstaje. Dochodzi do tego najczęściej po 25 roku życia, wobec czego zwłaszcza kobietom, które dbają o swój wygląd poleca się rozpocząć w tym czasie pielęgnację z użyciem kosmetyków ujędrniających o działaniu przeciwstarzeniowym. Ponieważ utrata kolagenu wpływa także na kondycję włosów, doskonałym rozwiązaniem może okazać się równoczesna suplementacja kolagenu w postaci gotowych preparatów zawierających to wyjątkowe białko. 

Jaki kolagen wybrać?

Kolagen buduje nasze kości, chrząstki stawowe, skórę i inne tkanki. Warto zatem zadbać, aby nie zabrakło go w codziennej diecie. Białko tego typu można pozyskiwać z ryb, świń, drobiu oraz bydła, jednak za najlepszy uznawany jest kolagen rybi. Dlaczego? Otóż kolagen pochodzący od ryb jest najlepiej przyswajalny, ponieważ jego budowa najmocniej przypomina budowę kolagenu ludzkiego. Co więcej, jego cząsteczki są bardzo małe, dzięki czemu lepiej przedostają się do krwiobiegu, a wraz z nim do wszystkich komórek ciała. Poza tym kolagen tego typu zawiera także dużą ilość aminokwasów, między innymi proliny i glicyny. Związki te pełnią bardzo istotną rolę w naszym organizmie, gdyż są antyoksydantami, co oznacza że przyczyniają się do spowolnienia procesu starzenia się. Prolina stymuluje również syntezę kolagenu, dzięki czemu preparaty pochodzenia morskiego są najlepsze przede wszystkim dla osób, którym zależy na zachowaniu pięknej, jędrnej i gładkiej skóry. Przy wyborze idealnego kolagenu rybiego warto zwracać uwagę także na jego pochodzenie - odradza się stosowanie produktów pochodzących zwłaszcza z masowych hodowli. 

 

Produkt dodany do ulubionych