Wątroba

Pokazano 1-35 z 72 pozycji

Wątroba to niezwykle istotny dla naszego organizmu organ, odpowiedzialny między innymi za usuwanie lub neutralizowanie szkodliwych substancji, a także gromadzenie i uwalnianie witamin, żelaza oraz substancji energetycznych. Niestety, nasza wątroba często bywa nadmiernie obciążana zarówno ciężkostrawnymi posiłkami, jak i używkami, które wymagają od niej pracy na najwyższych obrotach. Narząd ten warto zatem odpowiednio wspomagać, jeszcze zanim przestanie on prawidłowo funkcjonować. 

Wątroba - co jej szkodzi?

Czynnikami, które najczęściej doprowadzają do uszkodzenia komórek wątroby są: wirusy, alkohol, niektóre leki oraz toksyny zawarte w pożywieniu. Nieprawidłowa dieta, cukrzyca czy otyłość prowadzą w większości przypadków do tak zwanej niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, na którą w Polsce cierpi już około 6 milionów osób. Głównym wrogiem tego narządu są przede wszystkim leki, gdyż to właśnie on odpowiada za metabolizowanie większości z nich. Bardzo duży wpływ na kondycję wątroby ma także spożywanie alkoholu, jednak wbrew pozorom niezwykle niszczące są dla niej nawet zwykłe słodycze oraz tłuszcze. Ponieważ organ ten przetwarza cukier, spożywanie go w nadmiarze jest dla wątroby bardzo obciążające, podobnie jak dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe. 

Wątroba - jak o nią zadbać?

Wątrobę warto zarówno wspomagać, jak i oczyszczać, a także dbać o umożliwienie jej stosunkowo jednostajnej pracy, bez konieczności nadmiernego wysiłku. W tym celu codzienną dietę należy komponować przede wszystkim w oparciu o lekkostrawne produkty, a zwłaszcza gotowane warzywa. Jadłospis dobrze jest także podzielić na 5 małych porcji w ciągu dnia i spożywać je w sposób spokojny, aby wątroba miała szansę nadążyć z produkowaniem niezbędnej do trawienia żółci. Korzystne dla jej kondycji będzie także oczyszczanie całego organizmu, podczas którego usuniemy z niej wszelkie zalegające w komórkach toksyny.

W trosce o zdrową wątrobę warto sięgać również po przyprawy, dzięki którym dania stają się bardziej lekkostrawne oraz po wyciągi z ziół o działaniu hepatoprotekcyjnym. Należy do nich chociażby olej z ostropestu czy ekstrakt z karczochów, który działa zarówno żółciopędnie, jak i regenerująco oraz odtruwająco na komórki wątroby. W gotowych preparatach na wątrobę szukajmy natomiast takich składników, jak fosfolipidy, które odbudowują błonę uszkodzonych komórek czy też asparaginian ornityny, który regeneruje hepatocyty i przyspiesza odtruwanie. Odpowiednia suplementacja w połączeniu z lekkostrawną dietą i aktywnością fizyczną to najlepszy przepis na zdrową i w pełni sprawną wątrobę w każdym wieku.

Produkt dodany do ulubionych