Serce i układ krążenia

Pokazano 1-35 z 506 pozycji

Serce i układ krążenia pełnią niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Ich zadaniem jest między innymi transport tlenu, wody, składników odżywczych i hormonów do wszystkich komórek ciała, a także odprowadzanie z nich dwutlenku węgla i szkodliwych produktów ubocznych przemiany materii. Układ krwionośny odpowiada także za utrzymywanie stałej temperatury ciała i ochronę organizmu przed drobnoustrojami, które mogą wywoływać choroby. 

Serce i układ krążenia - co im szkodzi?

Najbardziej znanym wrogiem serca i całego układu krążenia jest cholesterol. Jego nadmiar odkłada się bowiem w naczyniach tętniczych, blokując prawidłowy przepływ krwi i doprowadzając do rozwoju miażdżycy. Zwiększona ilość cholesterolu we krwi sprawia również, że staje się ona gęstsza, a to z kolei sprzyja wytwarzaniu niezwykle groźnych dla zdrowia i życia zakrzepów. Serce i układ krążenia mogą funkcjonować nieprawidłowo również wskutek spożywania zbyt dużej ilości soli, która prowadzi do nadciśnienia tętniczego, a także w rezultacie niedoboru takich składników odżywczych, jak minerały - potas i magnez - oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. 

Jak zadbać o serce i układ krążenia?

Troska o zdrowe serce i układ krążenia to przede wszystkim aktywność fizyczna oraz dobrze skomponowana dieta. Należy ograniczyć zwłaszcza spożywanie soli, zastępując ją w potrawach na przykład aromatycznymi ziołami i przyprawami. Niekorzystny dla układu krwionośnego jest także nadmiar cukru, który przyczynia się do nadwagi i otyłości, a także podnosi ciśnienie i zwiększa poziom trójglicerydów, dlatego warto skrupulatnie ograniczać w swojej diecie jego ilość. Niezdrowe tłuszcze, będące źródłem tak zwanego złego cholesterolu, powinniśmy zamienić na oleje roślinne zimnotłoczone, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Zdrowe serce i układ krążenia potrzebują także wapnia, żelaza i magnezu, który można dostarczyć swojemu organizmowi wraz z pożywieniem lub w formie dobrze przyswajalnych gotowych preparatów. 

W trosce o zdrowe serce i układ krążenia niezwykle ważną rolę odgrywają także witaminy antyoksydacyjne, czyli witamina A, witamina C i witamina E. Ich rolą jest neutralizowanie wolnych rodników, które powstają w naszym organizmie pod wpływem zanieczyszczeń środowiska, palenia tytoniu czy spożywania alkoholu. Znajdziemy je przede wszystkim w owocach i warzywach, jednak kiedy dostęp do nich jest ograniczony, z powodzeniem zastąpią je nierafinowane, zimnotłoczone oleje roślinne oraz gotowe suplementy diety zawierające odpowiednio skomponowane kompleksy witaminowe. 

Produkt dodany do ulubionych