Niepokalanek


Niepokalanek jest znany ze swoich właściwości uspokajających. Reguluje poziom hormonów i pomaga uporać się z takimi dolegliwościami jak PMS czy menopauza. Oprócz tego roślina działa rozkurczowo i łagodzi bóle brzucha. Okazuje się przydatna również w trakcie infekcji, przyspiesza proces leczenia i redukuje gorączkę. Z chęcią sięgają po niego kobiety, gdyż poprawia stan paznokci, włosów i skóry, przywracając im młodzieńczy wygląd.

Niepokalanek - czym jest?

Wygląd niepokalanka może przywodzić na myśl piękną lawendę. Fioletowe zioło wyróżnia się swoimi owocami, które przypominają z kolei ziarenka pieprzu. To właśnie w nich znajduje się najwięcej prozdrowotnych właściwości. Po preparaty z rośliną sięgano już w starożytnym Egipcie, gdzie były środkiem na kobiece dolegliwości.

Najczęściej występuje on w Afryce, Azji i Europie Południowej. Trudno o jego obecność w Polsce, gdyż tutejsze temperatury nie są dla niego sprzyjające. Zioło to najlepiej odnajduje się w ciepłym, wilgotnym klimacie.

Niepokalanek - działanie i właściwości

Owoce niepokalanka regulują cykl miesiączkowy i łagodzą objawy PMS. Kobiety systematycznie przyjmujące suplementy z rośliną odczuwają zmniejszenie drażliwości, nerwowości oraz redukcję problemów trawiennych. Za to działanie odpowiada przede wszystkim prolaktyna. Substancje zawarte w ziele wspierają również gospodarkę wodną, dzięki czemu zmniejszają zatrzymywanie płynów w organizmie. 

Z właściwości niepokalanka chętnie korzystają kobiety, które chcą starają się o dziecko. Pozwala on na zachowanie równowagi hormonalnej i zwiększa szanse na potomstwo. 

Na co pomaga niepokalanek?

Jest to roślina, która przede wszystkim pomaga na szereg kobiecych dolegliwości. Dobrze wpływa również na kondycję włosów, hamuje ich wypadanie i wzmacnia kosmyki. Często stosuje się ją jako wsparcie przy walce z trądzikiem i przebarwieniami skóry. Redukuje ilość wolnych rodników, tym samym spowalniając starzenie się naskórka.

Opinie niektórych konsumentów potwierdzają, że niepokalanek może przynieść ulgę także w męskich przypadłościach. Zaobserwowano jego pozytywny wpływ na andropauzę — łagodzi nerwowość i drażliwość, a ponadto poprawia sprawność seksualną.

Niepokalanek - przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania

Prawidłowo stosowany niepokalanek nie powinien wywoływać groźnych skutków ubocznych. Najczęściej są to:

  • drobne zaburzenia pracy układu trawiennego,
  • bóle i zawroty głowy,
  • trądzik,
  • alergie skórne,
  • krwawienia międzymiesiączkowe

Preparatów z rośliną nie zaleca się kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Opinii lekarza powinny zasięgnąć także panie przyjmujące antykoncepcję hormonalną. Pacjenci z chorobami przewlekłymi również muszą zachować szczególną ostrożność.

Niepokalanek i jego dawkowanie

Przyjmowanie suplementów z niepokalankiem zawsze powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Najczęściej sugerowane ilości oscylują w granicach 200-300 mg dziennie, jednak dawka maksymalna to aż 1800 mg. Produkty zwykle zażywa się 1-2 razy w ciągu doby. 

Produkt dodany do ulubionych