Kurkuma

Pokazano 1-35 z 40 pozycji

Kurkuma (znana także jako ostryż) to roślina, która wszystkim kojarzy się przede wszystkim z kuchnią. Doskonale sprawdza się jako przyprawa do wielu potraw, która nadaje im charakterystyczny, żółto-pomarańczowy kolor. Jej bogaty skład sprawił, że odnalazła się także w medycynie. Wykazuje m.in. działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Po suplementy uzupełniające poziom kurkumy w organizmie mogą sięgnąć wszyscy ci, którzy zmagają się z problemami jelitowo-żołądkowymi. Substancje w niej zawarte kompleksowo wspierają cały organizm i pomagają zlikwidować uciążliwe dolegliwości zdrowotne. 

Kurkuma - co to jest?

Najpopularniejszymi częściami kurkumy są kłącze oraz jej łodyga. To właśnie w nich znajduje się najwięcej kurkuminy, czyli głównego składnika rośliny. Odpowiada on za wiele prozdrowotnych właściwości i jest nieodłącznym elementem suplementów diety z ostryżem. Zioło było wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej, gdzie odgrywało rolę środka przeciwzapalnego. 

Jak działa kurkuma?

Działanie kurkumy jest widoczne przede wszystkim przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Stanowi ona nieocenione wsparcie przy zaparciach, nudnościach oraz biegunkach. Usprawnia układ trawienny i likwiduje bóle brzucha po spożyciu posiłku. Jest znana także ze swojego wpływu na psychikę. Poprawia nastrój, redukując stany depresyjne

Przeciwzapalne działanie kurkuminy bywa wykorzystywane podczas terapii schorzeń układu ruchu. Ostryż jest stosowany również jako środek opóźniający starzenie, gdyż wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. 

Na co pomaga ostryż?

Opinie o kurkumie są w dużej mierze pozytywne i zgodne ze sobą. Osoby regularnie stosujące to zioło przyznają, że zauważają pozytywny wpływ ostryżu na ich organizm. Może on pomóc przy takich dolegliwościach, jak:

  • depresja,
  • pogorszony nastrój,
  • jesienna chandra,
  • problemy z układem trawiennym, np. biegunka, nudności,
  • stany zapalne wątroby,
  • kamica dróg żółciowych,
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • stany zapalne mięśni i stawów,
  • alergia,
  • ból związany z menstruacją

Systematyczne stosowanie suplementów z kurkumą może nie tylko złagodzić występujące już infekcje i stany zapalne, ale także uchronić przed ich powstaniem. 

Skutki uboczne przyjmowania kurkumy

Przyjmowanie prawidłowych dawek kurkumy nie powinno wywołać niepożądanych skutków ubocznych. Suplement nie jest polecany kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Nie należy go stosować także w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Pacjenci przewlekle chorzy i stosujący leki na stałe powinni skonsultować się z lekarzem przed zażyciem ostryża. 

Dawkowanie kurkumy

Bezpieczna dawka kurkuminy dla przeciętnego człowieka wynosi 8 g na dobę. Mimo to większość producentów suplementów diety zaleca, by nie przekraczać ilości 5 g na dzień. Aby mieć pewność, że stosowanie kurkumy nie zaszkodzi organizmowi, konieczne jest przestrzeganie dawkowania umieszczonego na produkcie. Najczęściej przyjmowane porcje oscylują w granicach 1-2 kapsułek dziennie. 

Produkt dodany do ulubionych