Olejki eteryczne

Pokazano 1-35 z 223 pozycji

Olejki eteryczne czym są?

Pewnie wielu z nas zastanawia się czym są olejki eteryczne i dlaczego są teraz tak modne? Olejki eteryczne, to naturalny produkt pozyskany z jednego gatunku roślinny. Warto wiedzieć, że nie wszystkie roślinny są w stanie wytworzyć olejek eteryczny.

Jak powstają olejki eteryczne?

Rozpoznaje się dwa główne i najpopularniejsze sposoby uzyskiwania olejków eterycznych z roślinny. Pierwszym z nich jest destylacja, a drugą metodą jego uzyskiwania jest wytłaczanie, w szczególności stosowane z olejkami cytrusowymi. Jednakże zdobywającą popularnością metodą jest ekstrakcja CO2.

Jeden olejek eteryczny - wiele możliwości

Olejki eteryczne to produkt, który może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Ze względu na swoje unikalne składniki od lat są stosowane w kosmetologii, dermatologii oraz medycynie naturalnej. Najczęściej olejki eteryczne służą do aromaterapii i są rozpylane w powietrzu. W jaki sposób? Czasem wystarczy podgrzewacz do olejków, czasem bardziej profesjonalny rozpylacz. Czasem wystarczy zwykły kominek, który służy do podgrzewania i ulatniania się olejku eterycznego. Narzędzie nie jest ważne, istotny jest efekt. Z powietrza bowiem olejek ma trafić do ciała, gdzie ujawni się jego działanie.

Jednak olejki eteryczne to równie często wyjątkowy środek wykorzystywany podczas masażu. Nie ma nic lepszego niż kojący masaż dla mięśni wzbogacony oszałamiającym zapachem, od którego ciało się rozluźnia, a myśli odpływają daleko od problemów. Sam olejek nie tylko ułatwia masowanie, ale też dodatkowo wzmacnia efekt, jaki osiąga się uciskaniem odpowiednich partii ciała.

Olejek eteryczny to także kompresy. Jego składniki błyskawicznie wnikają przez pory skóry, likwidując dolegliwości. Sama zapach, który utrzymuje się na skórze, również działa terapeutycznie, odprężając czy łagodząc bóle głowy. Z tego powodu równie często stosowany jest jako dodatek do aromatycznej kąpieli. Nie istnieje lepszy sposób na relaks niż wanna wypełniona gorącą wodą, kilka kropel olejku, który nawilży skórę i napełni łazienkę wyjątkowym zapachem. To remedium na jesienną chandrę lub na zły dzień w pracy. To również wyjątkowa wersja domowego spa i zabiegu pielgnująco-terapeutycznego. Wystarczy kilkanaście minut w takiej kąpieli, by odzyskać energię i siły do działania.

Co raz częściej podczas przeziębienia czy kataru sięgamy po preparaty medycyny naturalnej. Mogą nim być właśnie olejki eteryczne, które podczas inhalacji w postaci drobinek pary są w stanie z łatwością docierają do błony śluzowej nosa, gardła i ostatecznie krwiobiegu, dzięki czemu ich działanie jest szybkie, skuteczne i przynosi natychmiastową ulgę.

Warto pamiętać, że olejki eteryczne to mogą być także stosowane doustnie, ale - uwaga! - tylko, jeśli na ich opakowaniu zawarto taką informację. Tylko jeśli zezwala na to producent olejkiem można np. płukać jamę ustną. Zazwyczaj jednak lepiej ograniczyć się do innych sposób używania olejków.

Olejek zapachowy może zdziałać wiele dobrego... o ile sam jest dobry. Im mniej składników na etykiecie, tym lepiej. Dlatego warto zacząć od etykiety, a skończyć na wyborze olejku, którego zapach najbardziej przypadnie do gustu. W końcu aromaterapia ma być czystą przyjemnością.

Olejki eteryczne, a ich zdrowotne właściwości

Naturalne olejki eteryczne mogą znaleźć zastosowanie zarówno w fizycznych, jak i psychicznych dolegliwościach. Na poziomie molekularnym olejki te zawierają korzystnie związki, między innymi przeciwutleniacze, terpeny i estry, które mogą pomóc w poprawie dobrego samopoczucia.

Wykazano, że olejki eteryczne mogą być stosowane:

  • zmniejszać nudności
  • łagodzić bóle mięśni
  • pomagać w walce z migreną
  • uporać się z z bezennością

Olejek z bazylii

Olejek z bazylii, który jest destylowany z bardzo popularnego zioła używanego w kuchni, może łagodzić kaszel i przekrawania, poprawia nastrój, czy zwiększa czujność i łagodzi bóle mięśni.

Olejek bergamotowy

Ten olejek cytrusowy nadaje herbacie Earl Grey wyrazisty smak i jest często stosowany w celu złagodzenia niepokoju. Bergamotka jest także badana pod kątem jej potencjału związanego z obniżaniem poziomu cholesterolu.

Olejek cynamonowym

Badania wykazują że ten olejek z jakże popularnej przywary jaką jest cynamon, może poprawiać krążenie, łagodzić stres, ból oraz zwalczać infekcje.

Olejek cytrynowy

Dobrze znany i często polecany olejek cytrynowy jest polecany do poprawy nastroju. Dodatkowo olejek cytrynowy ma także działanie bakteriobójcze i tonizujące.

Olejek eukaliptusowy

Znany od wieków olejek eukaliptusowy jest w szczególności pomocy w zabiegach inhalacyjnych w leczeniu przeziębienia czy kataru.

Olejek lawendowy

Jest to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych olejków eterycznych i nic dziwnego, ponieważ jego spektrum działania jest obszerne. Olejek lawendowy powszechnie stosowany na stany niepokoju, stresu czy bezsenności. Używany jest nie tylko w celach medycznych, ale także wykorzystywany jako składnik kosmetyków.

Olejek z drzewa herbacianego

Uzyskiwany z ekstraktu z liści drzewa herbacianego, występującego na terenie Australii. Wykazuje działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne, w szczególności ten naturalny olejek eteryczny jest bardzo pomocny w pielęgnacji skóry trądzikowej.

Olejek sosnowy

Wyciąg z sosny charakteryzuje się swoimi właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. A to wszystko zasługa terpenów znajdującym się w olejku, które drzewu służą do ochrony przed szkodnikami i patogenami, a nam mogą pomóc w walce z trądzikiem czy innymi problemami ze skórą.

Produkt dodany do ulubionych