Płyny do płukania jamy ustnej


Mycie zębów to absolutna podstawa higieny jamy ustnej, ale dobrze jest je uzupełniać stosowaniem płynów do płukania. Ich używanie jest bardzo proste, ponieważ mają formę płynną, najczęściej gotową do natychmiastowego użycia (niektóre płyny mogą potrzebować rozcieńczenia). Są świetnym dopełnieniem szczotkowania zębów. Dzięki swojej konsystencji są w stanie dotrzeć do miejsc, do których trudno byłoby dostać się szczoteczce do zębów. Jak dzielimy płyny do płukania jamy ustnej i jaki wybrać dla siebie?

Ranking płynów do płukania jamy ustnej

Trudno tak naprawdę stworzyć obiektywny ranking tego rodzaju płynów; istnieją jednak marki, które gwarantują dobrze dobrany skład i wysoką jakość. W ścisłej czołówce znajdują się płyny o składzie naturalnym, a jednocześnie doskonale radzącym sobie z problemami, które mogą wystąpić w jamie ustnej. Takimi właściwościami może poszczycić się na przykład płyn Ben&Anna, który zawiera rokitnik, szałwię, aloes i olejek miętowy. Innym płynem najwyższej jakości jest ten od Biomed - 99% składników pochodzenia naturalnego zapewnia białe zęby i zdrowe dziąsła.

Jaki skład wybrać?

Tylko starannie wyselekcjonowane składniki potrafią zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej. Najpopularniejszymi składnikami dobrych i naturalnych płynów do płukania są mentol, szałwia, olejki miętowe oraz olejki z goździków i kopru włoskiego. Są to składniki pochodzące prosto z natury, a jednocześnie świetnie wpływające na zdrowie dziąseł. Pomagają także pozbyć się płytki nazębnej i nieprzyjemnego zapachu.

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Istnieje wiele rodzajów płynów do płukania, które są w stanie poradzić sobie z najróżniejszymi problemami. Bardzo popularne są te antybakteryjne, które chronią jamę ustną przed chorobami wywoływanymi przez złe bakterie i odświeżają oddech - są przeznaczone do codziennego stosowania. Można również wybierać w płynach przeciwpróchniczych, wybielających, odświeżających czy remineralizacyjnych. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy w płynie znajdują się składniki, odpowiadające za walkę z problemami, które nas dotyczą. Na przykład enzym papaina świetnie radzi sobie z wybielaniem zębów, a olejek miętowy zapewnia świeży oddech. Jeśli zależy Ci na tym, żeby płukanka była odpowiednio delikatna i niepodrażniająca, warto przejrzeć płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu - są dedykowane dzieciom, osobom z nadwrażliwością dziąseł, a także tym, którzy po prostu wolą kupować naturalne produkty.

Czy warto używać płynów do płukania jamy ustnej?

Jak pewnie wiele osób zdążyło się już zorientować, szczotkowanie zębów najczęściej jest niewystarczające do zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Płyny są w stanie dotrzeć do miejsc, w których zalegają resztki jedzenia, a te są przecież idealnym miejscem do rozwoju bakterii. W dodatku istnieją problemy, z którymi tradycyjne użycie szczotki i pasty nie daje sobie rady - takie jak wspomniany nieprzyjemny zapach z ust czy gromadzenie się płytki nazębnej. Dzięki stosowaniu płynów do płukania jest się w stanie zapobiec licznym dolegliwościom.

Produkt dodany do ulubionych