Ashwagandha

Pokazano 1-30 z 30 pozycji

Żeń-szeń indyjski, znany również pod nazwą ashwagandha lub witania ospała, to roślina chętnie wykorzystywana w terapii licznych schorzeń. Jej uspokajające właściwości zostały docenione przez osoby żyjące w ciągłym stresie. Z chęcią sięgają po nią także ci, którzy poszukują środka pobudzającego libido czy też łagodzącego objawy menopauzy. Pozytywne działanie korzenia zostało odkryte już w Indiach, gdzie stosuje się go od tysięcy lat. Substancje obecne w witanii ospałej kompleksowo oddziałują na cały organizm, usprawniając jego funkcjonowanie i poprawiając komfort życia.

Ashwagandha - co to jest?

Ashwagandha należy do roślin adaptogennych. Jest to zatem środek, który wywiera pozytywny wpływ na układ nerwowy i pomaga w walce ze stresem. Z tego względu jest zalecany osobom pełniącym odpowiedzialne funkcje zawodowe, które odczuwają napięcie wynikające z ich pracy.

Witania ospała wywodzi się z Indii, gdzie była stosowana przez miejscowych medyków jako remedium na liczne schorzenia. Za jej najcenniejsze elementy uznawane są korzeń oraz liście, gdyż to właśnie w nich znajduje się najwięcej pożądanych substancji. 

Działanie witanii ospałej

Jak działa ashwagandha? Wykazuje ona przede wszystkim właściwości uspokajające, które niwelują stany lękowe i pomagają wyciszyć organizm. Ceni się ją również za zwalczanie bakterii i stanów zapalnych. Zawarte w żeń-szeniu indyjskim witanolidy wspierają układ odpornościowy, a w niektórych terapiach bywają nawet stosowane jako środek przeciwnowotworowy.

Suplementację ashwagandhy zaleca się osobom skarżącym się na niską jakość życia seksualnego. Roślina poprawia libido, a dodatkowo usprawnia ruchliwość plemników. Korzeń witanii ospałej normalizuje poziom cukru we krwi i w moczu oraz obniża poziom "złego" cholesterolu. 

Na co pomaga ashwagandha?

Liczne właściwości żeń-szenia indyjskiego sprawiły, że suplementy diety z ashwagandhą mogą przynieść ulgę przy różnych dolegliwościach zdrowotnych. Kto może sięgnąć po witanię ospałą?

  • pary starające się o potomstwo,
  • osoby zmagające się z obniżonym libido,
  • cukrzycy,
  • kobiety z menopauzą,
  • osoby żyjące w nieustannym stresie,
  • sportowcy

Z działania rośliny mogą skorzystać również wszyscy ci, którzy poszukują środka wywierającego kompleksowy wpływ na organizm. Opinie o ashwagandzie potwierdzają, że poprawia ona wytrzymałość, redukuje nerwowość, a także wspiera układ krwionośny, nerwowy i immunologiczny. 

Ashwagandha - dawkowanie

Tabletki i kapsułki z żeń-szeniem indyjskim powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle dawkuje się je 1 lub 2 razy dziennie, popijając je dużą ilością wody. Suplementy zawierające ekstrakt z witanii ospałej dostarczają do organizmu optymalną ilość witanolidów, które usprawniają jego funkcjonowanie.

Witania ospała - efekty uboczne stosowania

Stosowanie korzenia jest bezpieczne dla większości osób i nie wywołuje istotnych działań niepożądanych. Nie powinny jednak sięgać po niego kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Pacjenci zmagający się ze stanami lękowymi oraz depresją muszą skonsultować zażywanie żeń-szeniu indyjskiego ze swoim lekarzem prowadzącym. Działanie ashwagandhy może wzmacniać właściwości leków, które przyjmują chorzy. 

Produkt dodany do ulubionych