Prostata
Prostata jest gruczołem krokowym, z którego chorobami mierzą się przede wszystkim panowie w wieku dojrzałym. Najczęściej dochodzi w nim to tak zwanego przerostu, który polega na rozroście komórek gruczołowych, powodujących ucisk na przewód moczowy oraz problemy z oddawaniem moczu. Ignorowanie tej dolegliwości jest niezwykle ryzykowne, gdyż jej objawy szybko się nasilają. Z kolei leczenie farmakologiczne ma negatywny wpływ na sprawność seksualną, co dla wielu mężczyzn jest minusem, przemawiającym na korzyść akceptacji nieprzyjemnych objawów przerostu prostaty.
Prostata - jakie objawy daje przerost gruczołu krokowego?
Jednym z podstawowych objawów przerostu prostaty jest częste oddawanie moczu, zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Inne nieprzyjemne konsekwencje tej dolegliwości to także uciążliwe, nagłe poczucie konieczności oddania moczu, mimo iż wydala się go jedynie w ilości kilku kropli oraz wyciekanie moczu z cewki moczowej, wymagające częstych zmian bielizny. Mężczyźni cierpiący na rozrost prostaty muszą nie tylko wziąć pod uwagę konieczność częstszego korzystania z toalety, ale także utratę pełnej kontroli nad swoim ciałem. Chociaż prostata nie ma bezpośredniego, negatywnego wpływu na aktywność seksualną, może stać się przyczyną dyskomfortu, gdyż to właśnie w niej produkowany jest płyn nasienny, odpowiedzialny za nawilżenie dróg rodnych podczas stosunku.
Prostata - profilaktyka przerostu gruczołu krokowego
Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia przerostu prostaty jest zdrowa dieta, oparta na zredukowaniu ilości spożywanych tłuszczów zwierzęcych oraz czerwonego mięsa. W codziennym jadłospisie każdego mężczyzny powinny dominować natomiast ryby, owoce i warzywa, zawierające błonnik, likopen oraz antyoksydanty, takie jak witamina C czy beta-karoten. O zdrową prostatę pozwolą zadbać także nasiona roślin oleistych, a zatem olej słonecznikowy czy olej z pestek dyni. Niezwykle istotne jest również oczyszczanie organizmu z metali ciężkich i toksyn, w czym pomocne będą produkty o właściwościach detoksykacyjnych, takie jak grejpfrut czy karczochy.
Dietę, która dba o zdrowie prostaty warto uzupełnić także suplementami, zawierającymi minerały, witaminy i kwasy tłuszczowe. Należy szukać w nich przede wszystkim magnezu, cynku oraz selenu, a także wyciągu z jagód palmy sabałowej, która reguluje poziom testosteronu, odpowiedzialnego pośrednio za przerost prostaty. Poza długotrwałą dietą, mającą na celu profilaktykę prostaty, bardzo ważne są także regularne wizyty u urologa, a w razie potrzeby wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego.