Witamina A

Pokazano 1-29 z 29 pozycji

Wsparcie dla urody, skóry i wzroku - to tylko jedne z nielicznych właściwości witaminy A, pod którą ukrywają się w rzeczywistości dwie substancje: retinol i beta-karoten. Niestety witamina A bardzo często w codziennej diecie występuje w zbyt małych ilościach. Obecna jest głównie w produktach odzwierzęcych, dlatego fani wątróbki, jajek czy nabiału nie będą mieli większego problemu z jej niedoborom, ale dieta składająca się z tych produktów nie może być uznana za zdrową. To one jednak są najlepszym źródłem retinolu. Pomocą mogą się okazać się warzywa, zawierające beta-karoten, w tym oczywiście osławiona marchewka. Oprócz niej szpinak, boćwina, dynia, sałata i pomidory, czyli te składniki, które w codziennej diecie występują w raczej małych ilościach.

Kosmetyka i leczenie - właściwości witaminy A

Problemy z przesuszoną skórą, na którą nie pomagają żadne balsamy? Niedowidzenie o zmierzchu i w nocy (tzw. kurza ślepota)? A może suchość gałki ocznej? Każdy w tych problemów to pochodna niedoboru witaminy A. Początkowo są jedynie uciążliwe, ale szybko mogą stać się bardzo groźne dla zdrowia i zachowania pełnej sprawności. W takiej sytuacji, gdy wystąpił przynajmniej jeden z objawów, należy jak najszybciej sięgnąć po zewnętrzną suplementację. Tylko ona zapewni błyskawiczne uzupełnienie niedoboru.

Witamina A słynie przede wszystkim z pozytywnego wpływu na oczy. Bierze bezpośredni udział w procesie widzenia, a tym samym poprawia wzrok i chroni przed kurzą ślepotą. Najnowsze badania mówią również o potencjalnym działaniu antyrakowym. Ma działać prewencyjnie i spowalniająco na nowotwory jelita grubego, piersi i płuc. Co więcej, wpływa na proces wzrostu, bierze udział w przemianach tłuszczów i sprzyja zdolności regeneracyjnej komórek.

Witamina A to również prawdziwy eliksir piękna i zdrowia dla skóry. Przede wszystkim zmniejsza utratę wody ze skóry, dzięki czemu jest ona odpowiednio nawilżona i miękka, a także ma bezpośredni wpływ na wytwarzanie kolagenu i elastyny, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Witamina A jest zatem składnikiem wielu preparatów przeciwstarzeniowych. Przyspiesza również odnowę naskórka i wzmacnia jego funkcję ochronną. Mniej znaną właściwością tej witaminy, a dokładniej beta-karotenu, jest jej wpływ na leczenie trądziku oraz działanie jako naturalny filtr przeciwsłoneczny, zmniejszający wrażliwość na promieniowanie UV i chroniący przed poparzeniem słonecznym.

Zalecana dzienna dawka witaminy A dla kobiet wynosi 600 µg, a dla mężczyzn 700 µg. Z codziennej diety rzadko kiedy udaje się uzyskać aż tyle, dlatego każdy, kto pragnie efektów godnych najlepszego spa, powinien sięgnąć po zewnętrzną suplementację.

Produkt dodany do ulubionych