Kompleks witamin

Pokazano 1-35 z 202 pozycji

Istnieje 13 witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chociaż każda z nich ma swoje unikalne funkcje i jest równie potrzebna, by zachować optymalny stan zdrowia, niejednokrotnie się uzupełniają, co dodatkowo zwiększa ich skuteczność. Kompleks witamin zawiera niezbędne składniki odżywcze w różnych ilościach i kombinacjach. Potrzeby żywieniowe są przecież bardzo odmienne i zależą od wielu czynników, w tym najważniejszych - wieku, płci i stanu zdrowia. Jak wybrać najlepszy kompleks witamin?

Kompleks witamin dla dzieci - kiedy stosować?

Pierwsze lata życia dziecka to okres intensywnego rozwoju fizycznego, umysłowego i motorycznego. Witaminy i inne składniki odżywcze zapewniają prawidłowy wzrost, są wsparciem dla układu odpornościowego i dodają energii, której dziecko potrzebuje każdego dnia. Odpowiedni kompleks witamin poprawia ogólny stan odżywienia i pracę organizmu, co może znacząco wpłynąć na zdrowie w późniejszym okresie życia. 

Czy warto stosować kompleks witamin dla dzieci?

Dzieci są szczególnie wrażliwe na błędy żywieniowe, które bardzo szybko prowadzą do poważnych deficytów. Niestety, zgodnie ze statystykami niedobory witamin zdarzają się bardzo często. W wielu przypadkach trudno zapewnić dziecku dietę pokrywającą wszystkie potrzeby. Przyczyn może być wiele - od alergii pokarmowych i chorób, po niechęć do jedzenia. Suplementacja należy więc do działań prozdrowotnych i może być stosowana w celu zmniejszenia ryzyka niedoboru, który prowadzi zahamowania wzrostu i opóźnienia rozwojowego. 

Jak wybrać odpowiedni produkt? Warto sięgnąć po kompleks witamin przeznaczony specjalnie dla dzieci - dawka jest dopasowana do ich potrzeb, nie przekracza przy tym dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Produkty wysokiej jakości mają czysty skład pozbawiony zbędnych konserwantów. Warto też zwrócić uwagę na formę i wybrać tę, która będzie preferowana przez dziecko. 

Kompleks witamin dla dorosłych a różnice między płciami

Kompleks witamin dla dorosłych to doskonały sposób na zaspokojenie podstawowych potrzeb żywieniowych, szczególnie w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia istnienia niedoboru. Każdy stan, który zakłóca normalne trawienie może zwiększać ryzyko słabego wchłaniania witamin. Choroby, nieodpowiedni sposób odżywiania, przewlekły stres - czy nie dotyczy to większości osób? 

Kompleks witamin to specyficzna kombinacja składników aktywnych o szerokim spektrum działania, występuje w wielu wariantach dopasowanych do potrzeb konkretnej grupy odbiorców. Między płciami istnieją duże różnice - w wyborach żywieniowych, spożyciu energii i składników odżywczych.

Kompleks witamin stanowi wsparcie dla procesów zachodzących w organizmach kobiet oraz mężczyzn i uzupełnia najczęściej występujące deficyty. Dodatkową zaletą jest bez wątpienia fakt, że jeden, odpowiedni produkt pomoże uniknąć przyjmowania kilku różnych rodzajów suplementów każdego dnia. 

Kompleks witamin dla kobiet

Kompleks witamin dla kobiet ukierunkowany jest często nie tylko na uzupełnienie składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia, ale zapewnia też skuteczną dawkę witamin o działaniu przeciwutleniającym oraz poprawiającym kondycję skóry, włosów i paznokci.

Eksperci przekonują, że przy wyborze witamin dla kobiet należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe etapy życia:

  • okres rozrodczy
  • ciąża i karmienie piersią

Na każdym etapie zapotrzebowanie na witaminy i minerały drastycznie się zmienia. Istnieje jednak wiele dedykowanych kompleksów, które odpowiadają na potrzeby kobiet w każdym momencie życia. 

Kompleks witamin dla mężczyzn

Kompleks witamin przeznaczony dla mężczyzn jest odpowiedzią na ich specyficzne potrzeby. Wiele produktów to mieszanki tworzone przez specjalistów, na bazie wieloletnich badań dotyczących problemów zdrowotnych mężczyzn w różnym wieku. 

Do podstawowych zadań dedykowanych kompleksów witamin, poza uzupełnieniem składników odżywczych należy też wsparcie zdrowia serca i prostaty oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu energii i sił witalnych. Dobry preparat reguluje przemiany metaboliczne i ciśnienie krwi oraz wspomaga regenerację mięśni. 

Kompleks witamin dla seniorów - najważniejsze wsparcie

Potrzeby żywieniowe zmieniają się na każdym etapie życia. Wraz z upływem czasu zmniejsza się wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, co jest naturalną konsekwencją wieku i przyjmowanych leków. Istnieje wiele innych czynników, które utrudniają pozyskanie potrzebnych witamin i minerałów - utrata apetytu, zmiany w uzębieniu czy brak różnorodności spożywanych produktów. 

Kompleks witamin dedykowany seniorom to połączenie składników, których najczęściej zaczyna brakować w organizmie wraz z wiekiem. Działanie obejmuje konkretne cele związane ze wsparciem dla serca, układu pokarmowego, kości, oczu oraz funkcji poznawczych - odpowiedni preparat pomoże zachować zdrowie i aktywność na każdym etapie życia. 

 

Źródła:

  • "Ocena sposobu żywienia dzieci w wieku przedszkolnym" - E. Sochacka - Tatara, R. Jacek, A. Musiał, Katedra Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum 

  • "Charakterystyka stosowania suplementów i produktów wzbogaconych w witaminy i składniki mineralne u dzieci w wieku 7-12 lat" - J. Kozyrska, O. Januszko, A. Urbańska, B. Pietruszka, Katedra Żywienia Człowieka, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 

  • "Vitamin intake, recommended intake, and gender differences" - J .B. Schwartz, Long-Term Care Research Center, Goldman Institute on Aging, USA

  • "Gender differences in food and nutrient intakes and status indices from the National Diet and Nutrition Survey of People Aged 65 Years and Over" - C.J. Bates, A. Prentice, S. Finch, czasopismo naukowe "European Journal of Clinical Nutrition" 

  • "Older adults who use vitamin/mineral supplements differ from nonusers in nutrient intake adequacy and dietary attitudes" - R. S. Sebastian, L. E. Cleveland, J. D. Goldman, A. J. Moshfegh, US Department of Agriculture, Agricultural Research Service, Food Surveys Research Group, USA 

  • "Witaminy i składniki mineralne jako suplementy diety" - A. Brzozowska, W. Roszkowski, B. Pietruszka, J. Kałuża, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Produkt dodany do ulubionych