Gotu kola

Pokazano 1-9 z 9 pozycji

Działanie gotu kola doceniono już setki lat temu, kiedy to wykorzystywano je w medycynie naturalnej. Roślina ta wykazuje właściwości wspierające pamięć i koncentrację. Pomaga w redukcji stresu, dlatego jest chętnie wybierana przez osoby żyjące pod ciągłą presją. Jej bogaty skład sprawił, że stosuje się ją również przy wielu chorobach skóry, takich jak trądzik, łuszczyca czy egzema. Szerokie zastosowanie zadecydowało o jej popularności, a dziś po suplementy z gotu kola może sięgnąć niemalże każdy. 

Gotu kola - czym jest?

Wolnorosnąca gotu kola, znana także pod nazwą wąkrota azjatycka lub centella asiatica, jest spotykana przede wszystkim na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Pokaźne plantacje znajdują się w Indiach, Malezji, Chinach, Tajlandii oraz na Madagaskarze. W jej składzie są obecne m.in. takie substancje, jak:

  • witaminy: A, C, E, K,
  • witaminy z grupy B,
  • mangan,
  • selen,
  • magnez,
  • wapń,
  • cynk,
  • saponiny,
  • flawonoidy,
  • glikozydy

Duża ilość pożytecznych związków zadecydowała o popularności, jaką cieszy się centella asiatica. Roślina może być wykorzystywana jako element kosmetyków lub przyjmowana pod postacią suplementów diety. 

Działanie i zastosowanie wąkroty azjatyckiej

Substancje obecne w gotu kola regulują pracę układu nerwowego. Pozwalają na wyciszenie i uspokojenie organizmu, dlatego preparaty z tą rośliną są polecane osobom żyjącym pod presją. Poprawiają również wyniki w pracy, gdyż ułatwiają koncentrację i polepszają pamięć. Suplementy dbają o układ krwionośny i chronią go przed poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi jak np. miażdżyca.

Wąkrota azjatycka działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Z tego względu jest wykorzystywana jako wsparcie podczas leczenia chorób skóry. Przyspiesza proces gojenia się ran i pozwala zredukować takie schorzenia jak trądzik czy egzema. To również rozwiązanie dla osób, które chcą zminimalizować widoczność blizn.

Na co pomaga gotu kola?

Opinie o gotu kola potwierdzają, że regularne przyjmowanie rośliny usprawnia pracę całego organizmu. Suplementy z jej wykorzystaniem sprawdzają się przy pogorszeniu nastroju czy jesiennej chandrze. Mogą być spożywane także jako wsparcie przy terapii depresji oraz wielu chorób skórnych. Z wyciszające i kojącego działania wąkroty azjatyckiej mogą zaś skorzystać wszyscy ci, którzy regularnie znajdują się w stresujących sytuacjach. 

Centella asiatica - dawkowanie

Przyjmowanie gotu kola zawsze powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Sugerowane ilości różnią się między sobą w zależności od sposobu podania suplementu. W przypadku tabletek najczęściej jest to jedna kapsułka dziennie. Z kolei stosując sproszkowaną centellę asiaticę, zwykle spożywa się 1 łyżeczkę na dobę. 

Skutki uboczne przyjmowania gotu kola

Prawidłowo przyjmowana wąkrota azjatycka rzadko wywołuje skutki uboczne. Jeśli występują, to najczęściej są one w łagodnej postaci. Wśród najpopularniejszych objawów znajdują się nudności, zawroty i bóle głowy oraz senność. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny przyjmować suplementów z gotu kola w formie doustnej. Jeżeli pacjent choruje przewlekle, powinien skonsultować użytkowanie preparatu z lekarzem prowadzącym. 

Produkt dodany do ulubionych