Witaminy

Pokazano 1-35 z 683 pozycji

Witaminy to niezbędne związki organiczne, które są konieczne do prawidłowej pracy organizmu. Ich niedobory szybko dają o sobie znać i powodują dolegliwości zdrowotne. To właśnie ich brak przyczynia się do ogólnego osłabienia, pogorszenia nastroju, a także zmniejszenia odporności i większej podatności na choroby.

Ich podstawowym źródłem są owoce oraz warzywa. Niektóre witaminy są jednak bardziej narażone na występowanie niedoborów. Witamina D jest wytwarzana przez organizm przez wpływ promieni słonecznych, których braki są odczuwalne szczególnie w trakcie jesiennych i zimowych miesięcy. W takim przypadku zaleca się suplementy diety, które uregulują jej poziom. 

Jak dzielą się witaminy?

Związki organiczne zwane witaminami odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu i są podstawową kwestią, o którą należy zadbać, by zachować zdrowie. Wyróżnia się dwie podstawowe grupy:

  • rozpuszczalne w wodzie - należą do nich: biotyna, kwas pantotenowy, a witaminy B, m.in. witamina B12 oraz witamina B1.
  • rozpuszczalne w tłuszczu - wśród których znajdują się: witamina A, witamina K i witamina E

Pierwsza grupa jest powiązana z przemianami metabolicznymi zachodzącymi w tkankach, działając jako koenzymy. Z kolei witaminy rozpuszczalne w tłuszczu pełnią funkcje regulacyjne i - w przeciwieństwie do substancji rozpuszczalnych w wodzie - mają tendencję do kumulowania się w organizmie. 

Witaminy dla kobiet w ciąży

Ciąża to niesamowicie ważny moment w życiu wielu kobiet. Powstanie nowego organizmu wymaga stabilnej i zbilansowanej diety, która zapewni dziecku wszystkie niezbędne witaminy potrzebne do jego prawidłowego rozwoju. Choć najbardziej pożądanymi substancjami są te pochodzące z pożywienia, upilnowanie idealnego jadłospisu wraz z wykonywaniem codziennych obowiązków okazuje się nie lada wyzwaniem. Z tego względu często korzysta się z dodatkowych preparatów. 

Witaminy dla kobiet w ciąży w formie suplementów to mieszanka najważniejszych elementów, których nie może zabraknąć żadnej przyszłej mamie. W jakie środki warto się zaopatrzyć? 

  • witamina D3 — niedobory witaminy D3 w okresie ciąży wiążą się z wysokim ryzykiem. Jej braki zwiększają szansę na wystąpienie przedwczesnego porodu, małej masy urodzeniowej dziecka, a także na stan przedrzucawkowy. 
  • kwas foliowy — zbyt niski poziom kwasu foliowego przyczynia się do anemii, która może zagrozić zdrowiu dziecka. Ponadto dodatkowa suplementacja może zmniejszyć ryzyko występowania wad cewy nerwowej nawet o 70%. 

Kto powinien sięgnąć po witaminy w suplementach?

Każdy zestaw witamin posiada swoje własne przeznaczenie. Należy pamiętać, by uzupełniać wyłącznie te substancje, których występują niedobory. Wybór odpowiedniego preparatu będzie zatem uzależniony od objawów, które wykazuje organizm. Jakie osoby powinny pomyśleć o suplementacji?

  • zmagające się z chorobą obniżającą przyswajalność witamin
  • posiadające jadłospis, który nie pokrywa dziennego zapotrzebowania
  • aktywne sportowo, których mięśnie potrzebują dodatkowego wsparcia
  • kobiety w ciąży

Kompleks witamin umożliwia szybkie wyrównanie powstałych niedoborów i pomaga pozbyć się uciążliwych objawów. Suplementy w tabletkach oraz kapsułkach charakteryzują się wysoką przyswajalnością, dzięki czemu można mieć pewność, że spożywany preparat ułatwi stabilizację poziomu witamin w organizmie. 

Produkt dodany do ulubionych