Dziki pochrzyn


Dziki pochrzyn, znany również jako Wild Yam, to pnącze z charakterystycznymi, bulwiastymi kłączami. Jest szczególnie rozpoznawalny na terenach tropikalnych, gdzie występuje naturalnie. Roślina zawiera wiele cennych witamin i minerałów, które przyczyniły się do jej skuteczności. W medycynie naturalnej stosowano ją m.in. do łagodzenia bólów miesiączkowych. Przynosi ulgę również przy dolegliwościach stawów i mięśni.

Dziki pochrzyn - czym jest?

Pierwotnym miejscem występowania dzikiego pochrzynu jest Afryka. Dziś jego uprawy można spotkać także w Ameryce Południowej, Azji, Indiach, na Karaibach oraz Madagaskarze. Roślina może być rozpoznana poprzez jej widoczne, bulwiaste kłącza. Te zaś mogą ważyć aż do 50 kg. W wielu krajach Wild Yam jest uprawiany ze względu na jadalne owoce. Miejscowi medycy doceniają również jego właściwości prozdrowotne. 

Dziki pochrzyn - działanie i właściwości

Unikalne działanie dzikiego pochrzynu wynika z jego bogatego składu. W roślinie znajdują się takie składniki, jak:

  • witaminy A, B6, B12, C,
  • potas,
  • żelazo,
  • wapń,
  • fitoestrogeny

Po Wild Yam sięgają głównie kobiety, które zmagają się z bólami menstruacyjnymi. Działa on rozkurczowo i pozwala na złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Wpływa na nastrój i redukuje drażliwość oraz nerwowość, zmniejszając napięcie przedmiesiączkowe. Dla wielu pań przynosi ulgę także przy menopauzie.  

Osoby z problemami stawowo-kostnymi są kolejną grupą, która często wybiera suplementy z dzikim pochrzynem. W przeszłości roślina była nawet nazywana korzeniem antyreumatycznym. Regularne stosowanie preparatów minimalizuje dolegliwości i pozwala zyskać nową energię. 

Na co pomaga dziki pochrzyn?

Opinie o dzikim pochrzynie potwierdzają, że osoby przyjmujące go często zauważają zwiększoną odporność organizmu. Wielu wykorzystuje go również jako środek pobudzający libido i zwiększający sprawność seksualną. Odnalazł on swoje zastosowanie także w kosmetyce. Znajduje się w niektórych produktach do twarzy i wpływa na uelastycznienie oraz nawilżenie skóry. Wykazuje działanie antyseptyczne, dlatego część osób używa go jako wsparcie do walki z trądzikiem. 

Dziki pochrzyn i jego dawkowanie

Stosowanie suplementów z rośliną powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle sugeruje się przyjmowanie 1 kapsułki trzy razy dziennie. W przypadku naparu często proponuje się wykorzystanie 1 łyżeczki suszonego korzenia i zalanie go wrzątkiem. Tak sporządzony napój również spożywa się trzykrotnie w trakcie doby. Przekroczenie dopuszczalnych dawek może skutkować niepożądanymi skutkami ubocznymi.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania dzikiego pochrzynu

Długotrwałe przyjmowanie dzikiego pochrzynu może skutkować zaburzeniem pracy układu trawiennego. Najczęściej spotykane efekty uboczne nie są jednak groźne i zwykle ograniczają się do nudności, wzdęć oraz zaparć. Preparatów nie zaleca się kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Z działania Wild Yam powinny zrezygnować także osoby przyjmujące tabletki antykoncepcyjne. 

Produkt dodany do ulubionych