L-Arginina

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

L-Arginina jest aminokwasem endogennym, co oznacza, że organizm jest w stanie sam produkować tą substancją. Jednak zalicza się ją także do aminokwasów egzogennych, a przypadku niedoborów zewnętrzna suplementacja jest wymagana. Co jednak daje L-Arginina i jakich procesach bierze udział?

L-arginina szerokie działanie i ogromne znaczenie dla sportowców

L-Arginina charakteryzuje się bardzo szerokim oddziaływaniem na ludzki organizm. Przede wszystkim jednak aminokwas ten stał się obiektem zainteresowania sportowców, w tym i kulturystów. Powszechnie uważa się, że jest on niezbędny do budowania tkanki mięśniowej. To natomiast jest możliwe z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim L-Arginina oddziałuje na tlenek azotu, który ma za zadanie ułatwienie transportu składników odżywczych do tkanki mięśniowej. To natomiast jest możliwe, ponieważ NO (tlenek azotu) rozszerza światło naczyń krwionośnych. Tym samym L-Arginina jest w stanie zapobiegać niektórym chorobom układu krążenia, w tym zawałowi mięśnia sercowego.

L-Arginina to suplement często polecany przy problemach z układem krążenia, czyli wszelkich chorobach serca i naczyń krwionośnych. Aminokwas ten pomaga w niewydolności serca, bólach w klatce piersiowej, wysokim ciśnieniu krwi, chorobie wieńcowej, zaburzeniach erekcji, zatkanych tętnicach i naczyniowych bólach głowy. L-Arginina pomaga także w przypadku przewlekłego nadciśnienia i cukrzycy typu II. Choroby te ograniczają ilość tego aminokwasu w organizmie w organizmie, dlatego tak ważne jest uzupełnianie jej niedoborów. Zbyt niski poziom tego aminokwasu prowadzi do zwiększenia ciśnienia krwi.

Szczególne właściwości l-argininy

Nie tylko sportowców powinien zainteresować ten niezwykły aminokwas. Wprawdzie sam aminokwas słynie głównie ze zwiększenia efektywności i regeneracji potreningowej, ale równie cenny jej jest wpływ na syntezę hormonu wzrostu oraz insuliny. Dodatkowo aminokwas stymuluje czynność nerek, a także przyspiesza gojenie się ran.

Oprócz korzyści dla zdrowia, to także zdolność do detoksykacji organizmu. To natomiast wpływa na opóźnienie samego procesu starzenia się. Dzięki usuwaniu z organizmu wolnych rodników, nie uszkadzają one komórek i nie powodują np. wiotczenia skóry.

Dla mężczyzn aminokwas ten ma jeszcze jedną właściwość, szczególnie cenną z punktu widzenia płci. Aminokwas ten jest często lekiem stosowanym podczas zaburzeń erekcji u mężczyzny. Wprawdzie jej działanie jest skutecznie głównie przy lekkich dolegliwościach, jednak dzięki tej właściwości, L-Arginina sprawdza się jako naturalne remedium na męską potencję.

Produkt dodany do ulubionych