L-Tauryna


L-Tauryna uważana jest za bardzo męski aminokwas. Dlaczego? Być może z powodu jej nazwy. W końcu pochodzi ona od słowa taurus, które oznacza byka. Sam aminokwas jest biogenny. Występuje w tkankach zwierzęcych. W XIX wieku został wyizolowany z żółci bydlęcej, czemu związek zawdzięcza swoją nazwę. Długo jednak nie zdawano sobie sprawy z ogromnej roli L-Tauryny na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Dopiero w latach 70. XX wieku rozpoczęto aktywne badania nad L-Tauryną, która coraz częściej jest ceniona nie tylko przez mężczyzn i nie tylko przez sportowców.

L-Tauryna - antykatabolizm i anabolizm dla sportowców

Dla sportowców L-Tauryna ma ogromne znaczenie z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest zdolność aminokwasu do działania antykatabolicznego. L-Tauryna magazynu i transportuje azot, który ma ogromne znaczenie w procesie odbudowy uszkodzonych tkanek po intensywnym treningu. To z kolei umożliwia tkankom samodzielne wytwarzanie białka, które wypełnia uszkodzone struktury. Dzięki temu nie ma konieczności korzystania z aminokwasów, które byłyby pozyskiwane z rozbitych białek mięśniowych. To z kolei oznacza, że tkanka mięśniowa nie zostaje uszkodzona ani też pomniejszona. Katabolizm zostaje w ten sposób zahamowany, a regeneracja organizmu zachodzi bez strat w masie mięśniowej.

L-Tauryna pomaga także w transporcie innego aminokwasu, mianowicie kreatyny. Ona z kolei chroni tkankę mięśniową przed stresem oksydacyjnym, a także przyspiesza regenerację mięśni.

Działanie anaboliczne L-Tauryny jest raczej pośrednie. Aminokwas ten stymuluje bowiem trzustkę, zwiększając produkcję insuliny. Jej większe stężenie natomiast przedkłada się na szybsze budowanie tkanki mięśniowej.

L-Tauryna - inne właściwości dla zdrowia

Nie tylko sportowcy i osoby aktywne fizycznie mogą skorzystać na suplementowaniu L-Tauryny. Oprócz działania antykatabolicznego i anabolicznego aminokwas ten ma także wpływ na poprawę metabolizmu tłuszczów. Dzięki temu może stanowić cenne wsparcie w procesie odchudzania. Dodatkowo chroni przed cukrzycą i wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Dzięki temu obniża ciśnienie oraz usprawnia pracę serca. L-Tauryna pomaga także chroniąc wątrobę oraz zapewniając lepszy wzrok. Wszystko to natomiast L-Tauryna daje pomimo tego, że sama w sobie nie buduje białek mięśniowych człowieka. A jednak jej obecność w organizmie jest na tyle powszechna i rozległa, że przynosi wiele korzyści dla zdrowia i usprawnia funkcjonowanie organizmu człowieka. Dlatego warto wdrożyć jej zewnętrzną suplementację.

Produkt dodany do ulubionych