Wkładki, podpaski, tampony

Pokazano 1-28 z 28 pozycji

Menstruacja to szczególny czas w miesiącu, kiedy ciało kobiety wymaga szczególnej uwagi. Kilkudniowe krwawienie wiąże się z dużym dyskomfortem i obniżeniem samopoczucia, jednocześnie wymuszając zwiększoną higienę osobistą. Koniecznością jest stosowanie tamponów lub podpasek, dzięki którym możliwe jest normalne funkcjonowanie i utrzymanie bielizny w czystości. Zarówno pomiędzy kolejnymi miesiączkami, jak i podczas nich czy w okresie po menopauzie warto mieć pod ręką wkładki higieniczne, które pochłaniają wilgoć i poprawiają komfort osobisty. 

Wkładki, podpaski czy tampony?

Każdy z tych produktów posiada nieco inne przeznaczenie. Wkładki higieniczne stosowane są na co dzień celem poprawy komfortu osobistego. To rozwiązanie dla kobiet, które chcą zawsze czuć się świeżo i pewnie. Zazwyczaj wkładka jest cienka i elastyczna, przez co dobrze dopasowuje się do okolic intymnych. Po krótkiej chwili znika uczucie obcego przedmiotu w bieliźnie, a kobieta całkowicie zapomina o jej obecności. Produkt można szybko wyjąć, zakładając nową sztukę, przez co bielizna pozostaje czysta przez cały dzień — także w podróżach czy przy aktywności fizycznej. Wkładki można stosować również w połączeniu z tamponem, jako dodatkowa ochrona podczas miesiączki lub przy niewielkich epizodach nietrzymania moczu.

Po podpaski sięga się na ogół wyłącznie podczas okresu. Są grubsze od wkładek, wysoce chłonne i nieprzepuszczalne, dzięki czemu chronią bieliznę osobistą przed zabrudzeniem. Można spotkać różne wersje produktu — ze skrzydełkami lub bez o różnej grubości oraz długości. Dzięki temu podpaski można dobrać do intensywności krwawienia, codziennej aktywności fizycznej czy własnych preferencji. Nocą lepiej sprawdzą się podpaski grube i chłonne, ponieważ nie mamy możliwości częstych zmian. Natomiast przy aktywności fizycznej warto założyć wersję ze skrzydełkami, która zapobiegnie przemieszczaniu się.

Tampony sprawdzą się podczas wyjścia na plażę lub przy chęci założenia obcisłych ubrań. Wówczas użycie tradycyjnej podpaski wiązałoby się z ryzykiem zauważenia jej przez osoby trzecie. Komfort używania jest tutaj najwyższy — kobieta często zapomina, że ma okres. Tampony można założyć na basen i swobodnie cieszyć się pływaniem. 

Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Kupując tego typu środki higieny osobistej należy zwrócić uwagę na materiał, z którego je wykonano. Ma to duże znaczenie, ponieważ wkładki, podpaski i tampony mają długi kontakt ze skórą i błonami śluzowymi narządów płciowych. Jednocześnie w tych dniach szyjka macicy jest otwarta, co zwiększa ryzyko wszelkich infekcji. Warto sięgać po produkty z organicznej bawełny, która jest delikatna i przyjazna dla skóry, nie powoduje podrażnień i jest hipoalergiczna. Ekologiczne podpaski sprawią, że krew menstruacyjna zostanie w pełni pochłonięta, a skóra będzie mieć możliwość oddychania. Komfort użytkowania w efekcie będzie największy. 

Poza wysokiej jakości tworzywem ważne jest rozmiar produktu. Tampony to uniwersalne rozwiązanie, jednak nie każda kobieta czuje się z nimi komfortowo. Dzieje się tak, ponieważ zwykle używany jest nieodpowiedni rozmiar. Jeśli tampon jest zbyt duży, może powodować otarcia i dyskomfort - warto wypróbować kilka rozmiarów i na tej podstawie dobrać ten optymalny dla siebie. Tampony na noc powinny być nieco większe i bardziej chłonne. Podobnie w przypadku podpasek — im intensywniejsze krwawienie, tym powinny być grubsza. 

Na koniec należy zwrócić uwagę na dokładne przeznaczenie produktu. Podpaski wielorazowe sprawdzą się dobrze u kobiet, które czują dyskomfort podczas stosowania wersji jednorazowej. Są one bowiem cieńsze, choć równie chłonne. Wymagają jednak regularnego prania, a zmieniając je w miejscu publicznym musimy zabrać wykorzystaną sztukę do domu. Wiele kobiet uważa, że podpaski z materiału nie są tak higieniczne jak podpaski jednorazowe, dlatego te drugie wciąż cieszą się większą popularnością. 

Produkt dodany do ulubionych