Szampony

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Włosy oraz skóra głowy to te części ciała, o które powinno się dbać równie mocno, jak o całą resztę. Tam także gromadzą się zarazki, brud, zanieczyszczenia. Przez to oczywiście może dochodzić do infekcji. O ile w przypadku dorosłych ta kwestia jest prostsza, ponieważ każdy dostosowuje kosmetyki do pielęgnacji włosów według własnych potrzeb i upodobań, o tyle jeśli chodzi o dzieci - wyboru muszą dokonać dorośli. Jakie więc preparaty wybrać, by włoski i skóra głowy najmłodszych były zdrowe?

Najważniejsze kryteria.

Przede wszystkim należy wybrać kosmetyk dopasowany do wieku dziecka. Inny szampon przyda się przy niemowlęciu, a inny przy kilkuletnim dziecku. Najczęściej na opakowaniu danego produktu zawarta jest informacja na temat przedziału wiekowego użytkowników. 

Gdy ma się do czynienia z noworodkiem, najlepiej jest zdecydować się na bardzo delikatny szampon. Dobrze byłoby, gdyby do tego był jeszcze hipoalergiczny. Skóra głowy takich maluchów nie jest jeszcze przystosowana do tego, że używa się na niej różnych kosmetyków. Dlatego preparat powinien być możliwie jak najłagodniejszy, by nie spowodować wysypki lub innych nieprzyjemności. Skóra głowy niemowlęcia jest niestety bardzo podatna na podrażnienia, więc powinno się zwrócić na to uwagę.

Kolejnym wyznacznikiem musi być skład. Pożądane są wszelkiego rodzaju olejki, wyciągi z roślin - ogółem, składniki pochodzenia organicznego, przetworzone w jak najmniejszym stopniu. Elementy naturalne w szamponie z pewnością zadziałają pozytywnie na skórę głowy i włosy dziecka. Składniki pozytywnie działające na skórę głowy dziecka to np.: dzięgiel, kwiat lipy, czy pszenica. Dobrze jest więc w związku z tym unikać dodatków chemicznych, takich jak siarczany, czy sole. To zdecydowanie za mocne składniki, jak dla najmłodszych.

Koniecznie bez SLS!

Czym jest SLS? To skrót od Sodium Laurym Sulfate. Związek ten występuje przeważnie właśnie w szamponach oraz mydłach. Jego działanie opiera się na wytwarzaniu piany, która teoretycznie ma ułatwić dokładniejsze doczyszczenie skóry i włosów. Jednak SLS-y mocno wysuszają naskórek i wyraźnie go podrażniają. Dzieje się tak zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Niestety u nich negatywny efekt będzie wzmocniony, ponieważ skóra jest dużo wrażliwsza na wszelkie bodźce. Stosowanie produktów zawierających SLS-y zwiększa ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry, łupieżu, podrażnień, zaczerwienień, wysypki oraz alergii skórnych. Szampony z SLS w składzie kuszą ceną i łatwą dostępnością, ale dla dobra zdrowia dziecka powinno się z nich zrezygnować. 

Produkt dodany do ulubionych