L-Teanina

Pokazano 1-7 z 7 pozycji

Czy aminokwasy występują tylko i wyłącznie w białku pokarmowym? Niejedna osoba odpowiedziałaby, że tak. L-Teanina jest jednak wyjątkowym aminokwasem, bo występuje naturalnie w liściach zielonej herbaty jako wolny aminokwas. Oznacza to, że nie jest częścią struktury białkowej. A jednak nadal jej podstawową funkcją jest budowanie białek ustrojowych. Herbata to nie jedyne źródło L-Teaniny. Śladowe ilości można również znaleźć w grzybach, np. podgrzybku brunatnym. Jednak czasem nie wystarczy samo picie zielonej herbaty. Warto sięgnąć po cos więcej, bo L-Teanina ma wiele cennych właściwości. Z jej pozytywnego działania może skorzystać wiele osób.

Preparat nootropowy, czyli na co pomaga L-Teanina

L-Teanina jest aminokwasem, o którym słyszało wiele osób, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, przyjmowanie L-Teaniny w samej herbacie jest niewystarczające. Chociaż sam w sobie aminokwas znany jest głównie z obecności w ziołowych naparach, to jego ilość w codziennej diecie jest zbyt mała w stosunku do potrzeb organizmu człowieka. L-Teanina z uwagi na swoje właściwości jest zaliczana do preparatów nootropowych. Oznacza to, że L-Teanina przede wszystkim wpływa na zdolności umysłowe. Wspiera lepszą pracę mózgu, a tym samym jest w stanie zwiększać wydajność nauki. Dzięki L-Teanine wiedza zostaje zapamiętywana szybciej, a koncentracja utrzymuje się dłużej.

Aminokwas ten wpływa również na nastrój. Wyraźnie go poprawia, a także zmniejsza stres. Tym samym ogranicza negatywne skutki nawet długotrwałego oddziaływania stresu na organizm człowieka. Skupienie podczas treningu i wpływ na samopoczucie psychiczne wykazuje również kofeina, jednak między nią a L-Teaniną występuje jedna znacząca różnica: ta druga nie wykazuje skutków ubocznych charakterystycznych dla kofeiny. Nie zwiększa ciśnienia krwi, nie powoduje problemów z zaśnięciem. Co więcej, zmniejsza wydzielanie hormonu stresu, czyli kortyzolu. On z kolei generuje problemy z odchudzanie i odpowiada za napięcie nerwowe. Tym samym L-Teanina wykazuje właściwości rozluźniające, uspokajające. Chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami wynikającymi ze stresu oksydacyjnego.

Na stres i nie tylko

Rozluźniające właściwości herbaty znane są od dawna. Nie trzeba przy tym brać udziału w rytuale zaparzania herbaty, by odczuwać korzystne działanie tego napoju. Wszystko to natomiast jest zasługą L-Teaniny. To ona zwalcza depresję i stany obniżonego nastroju. Likwiduje lęk i niepokój. Radzi sobie z ogólnymi problemami ze snem, w tym i z bezsennością. Dzięki L-Teaninie można odzyskać równowagę emocjonalną oraz poprawić koncentrację. Do tego L-Teanina, o czym niewielu wie, łagodzi objawy PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Produkt dodany do ulubionych