Zioła

Pokazano 1-35 z 550 pozycji

Zioła w medycynie naturalnej znane były od tysiącleci. To dzięki nim można mówić o rozwoju medycyny i chociaż obecnie zostały w pewnym stopniu zdegradowane do roli placebo, ich pozytywny wpływ na organizm nie ulga najmniejszym wątpliwościom. Nie bez powodu w końcu są składnikami suplementów diety i wielu leków sprzedawanych w aptekach.

Zioła - przewaga nad syntetycznymi lekami

Przeciwnicy ziołolecznictwa otwarcie mówią o nieskuteczności kuracji przeprowadzanej wyłącznie ziołami. Prawda przedstawia się nieco inaczej. Istnieją schorzenia, na które zioła nie pomogą, jednak na większość dolegliwości - tych mniej poważnych, ale bardzo uciążliwych w codziennym życiu - zioła z pewnością okażą się skutecznym lekarstwem. Co bardzo ważne, nie obciążają wątroby i innych organów, które nie są przyzwyczajone i przede wszystkim stworzone do radzenia sobie z nadmiernym obciążeniem, z jakim wiąże się przyjmowanie syntetycznych leków. Z tego powodu w przypadku ziół za wyjątkiem reakcji alergicznych trudno mówić o innych skutkach ubocznych.

Inną korzyścią ze stosowania ziół jest możliwość ich długotrwałego przyjmowania. Na organizm mają wpływ na tyle neutralny, by nie trzeba było się obawiać ewentualnych konsekwencji stosowania ich przez długi okres czasu. Co więcej, organizm nie uodparnia się na nie dlatego nie trzeba zwiększać dawki przyjmowanego "leku" czy szukać jego silniejszych odpowiedników.

Na co zwracać uwagę, wybierając zioła?

W rzeczywistości istnieją dwa główne kryteria wyboru odpowiednich ziół: zakres ich działania oraz pochodzenie upraw. Decydując się na ziołolecznictwo, warto dokładnie zapoznać się z informacją, na jakie dolegliwości pomoże dane zioło oraz czy nie istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Drugim zagadnieniem natomiast są uprawy. Tanie zioła zazwyczaj pochodzą z nieatrakcyjnych terenów, na którym rośliny mogły być poddane działaniu metali ciężkich. Te z kolei następnie przenikają do organizmu. Z tego powodu warto bliżej zapoznać się z ofertą danego producenta i sprawdzić ją pod kątem upraw, z których pochodzą dane rośliny. 

Najlepsza forma podania ziół

Zioła dostępne są na rynku albo jako składniki suplementów diety, albo też, po niewielkim przetworzeniu, w formie suszu. Warto przy tym sięgać po susz sypany, bowiem zioła w torebkach zazwyczaj mają mniejszą wartość odżywczą niż ich odpowiednik pakowany w zbiorcze opakowanie. Wynika to m.in. z większej troski o proces suszenia, dzięki czemu nie pozbawia się roślin ich właściwości. Z tego samego powodu ważne jest przestrzeganie instrukcji parzenia, czyli temperatury, długości parzenia oraz ewentualnego przykrycia przygotowywanego naparu. Jedynie to gwarantuje skuteczność ziół.

Produkt dodany do ulubionych