Ugryzienia i ukąszenia

Pokazano 1-27 z 27 pozycji

Świąd skóry, uciążliwe bąble i podrażnienia mogą być objawami ugryzień owadów. Bolesne rany obniżają komfort życia i sprawiają, że codzienne funkcjonowanie jest utrudnione. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ukąszenia, warto zabezpieczyć się w środki przeznaczone do odstraszania insektów. W domowej apteczce nie powinno zabraknąć także preparatów łagodzących objawy, które przyspieszą powrót do zdrowia.

Kiedy ugryzienia i ukąszenia owadów są najczęstsze?

Owady bytują dookoła ludzi przez cały rok. Mimo to niektóre warunki pogodowe sprawiają, że szansa na ugryzienie wzrasta. Wzmożoną aktywność insektów można zaobserwować latem i wiosną, kiedy znacznemu rozrostowi populacji podlegają m.in. komary. Ich duże skupiska są możliwe do spotkania przede wszystkim nad zbiornikami wodnymi, gdzie ryzyko ukąszenia staje się najwyższe.

W trakcie cieplejszych miesięcy należy zachować szczególną ostrożność także podczas spacerów w lesie i w parku. Kleszcze ukryte w roślinach są wówczas najliczniejsze, co podnosi szansę na dotkliwe ugryzienie. Są to stworzenia, które należy odstraszać za wszelką cenę, gdyż obrażenia spowodowane ich wbiciem w ciało mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Ukąszenia i ugryzienia owadów — objawy

Zdarza się, że ukąszenia niektórych owadów nie zawsze dają jasne objawy. Oznaki takiej rany bywają mylone z alergią lub podrażnieniem wywołanymi innym czynnikiem. Symptomy, które powinny zaniepokoić, to:

  • swędzenie,
  • zaczerwienienie i opuchlizna,
  • miejscowy stan zapalny,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • trudności z oddychaniem.

Reakcja organizmu na ugryzienie może się różnić i zależy od wielu czynników, takich jak alergia na jad owada, miejsce ukąszenia czy ilość ukłuć. W przypadku uczulenia i silnych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, który oceni stan pacjenta i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.

Ukąszenia i ugryzienia owadów — jakie leczenie wprowadzić?

Kuracja wyznaczona przez specjalistę jest zawsze dopasowana do rodzaju ukąszenia oraz jego natężenia. Ostre reakcje alergiczne są zatrzymywane przez substancje przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne. Zdarza się również, że lekarz zaleci domowe metody leczenia ugryzień, takie jak ocet oraz doraźne przykładanie lodu w miejscu opuchlizny.

Jakie produkty stosować na ukąszenia i ugryzienia owadów?

Osoby poszukujące ochrony przed owadami i insektami mogą skorzystać także z dostępnych na rynku preparatów odstraszających stworzenia lub łagodzących skutki ich ugryzień. Produkty dopasowane na różne rodzaje ukąszeń przynoszą ulgę w trakcie dolegliwości spowodowanych przez wiele rodzajów owadów. Minimalizują ryzyko kontaktu z nimi i zmniejszają przykre skutki ich działalności.

Preparaty zapobiegające ugryzieniu

W walce z insektami najlepszą obroną jest profilaktyka. W zabezpieczeniu przed ukąszeniem dobrze sprawdzają się olejki eteryczne, których zapach skutecznie odstrasza niepożądanych gości. Dla najlepszych efektów warto skropić ubrania niewielką ilością preparatu, tak, by mogły one przesiąknąć aromatem. Można je wykorzystać także w formie dodatku do balsamu nakładanego na ciało — to rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie podczas upalnych dni na plaży.

Osoby decydujące się na produkty zapobiegające ugryzieniu owadów i insektów mogą wybrać olejek eukaliptusowy lub melisowy. Ich woń jest znana z silnych właściwości odstraszających, a znaczna wydajność pozwala cieszyć się barierą ochronną przez długi czas.

Produkty łagodzące ugryzienia

Gdy do ukąszenia już dojdzie, wówczas zastosowanie preparatów łagodzących jego objawy może okazać się nieuniknione. Osoby zmagające się z zaczerwienieniem, świądem czy pieczeniem mogą sięgnąć po specjalne żele, kremy czy balsamy. Obecne w nich substancje minimalizują stan zapalny i pomagają w przywróceniu skóry do normalnego wyglądu.

Po dedykowane produkty mogą sięgnąć również dzieci, których naskórek jest znacznie delikatniejszy. Preparaty wzbogacone o środki przyspieszające regenerację wyróżniają się także efektem chłodzenia, który przynosi natychmiastową ulgę i poprawia samopoczucie malucha.

Produkt dodany do ulubionych