Palma sabałowa

Pokazano 1-16 z 16 pozycji

Właściwości palmy sabałowej są doceniane przede wszystkim przez mężczyzn zmagających się z przerostem prostaty. Suplementacja rośliną pozwala zmniejszyć uciążliwe objawy, takie jak parcie na mocz i trudności z jego oddawaniem. Produkt okaże się skuteczny również u pań, które cierpią z powodu zbyt wysokiej dużej hormonów androgennych. Substancje zawarte w palmie sabałowej opóźniają proces starzenia i stają się cennym sojusznikiem przy łysieniu. 

Czym jest palma sabałowa?

Roślina ta jest nazywana również bocznią piłkowaną lub Serenoa repens. Początkowo występowała głównie w Ameryce Północnej, Południowej i w Zachodnich Indiach. Dziś można ją spotkać przede wszystkim na podmokłych, bagnistych terenach Florydy, Teksasu i Alabamy. W medycynie naturalnej największe znaczenie miały owoce palmy sabałowej. To właśnie w nich znajduje się najwięcej cennych składników. W jej składzie obecne są m.in.:

  • fitosterole,
  • kwasy tłuszczowe,
  • kwas taninowy,
  • lektyny,
  • olej tłusty,
  • polisacharydy

Na co pomaga palma sabałowa?

Bocznia piłkowana jest cennym preparatem dla mężczyzn. Choć problemy z prostatą rozpoczynają się zwykle w wieku średnim, to dolegliwość może spotkać także młodszych panów. Działanie palmy sabałowej opiera się na zmniejszeniu aktywności 5-α-reduktazy czyli enzymu, który przekształca się w 5-alfadihydrotestosteron (DHT). To on przyczynia się do rozrostu gruczołu krokowego, a w konsekwencji do dolegliwości bólowych. Zaczyna on napierać na pęcherz, powodując trudności z oddawaniem moczu oraz ciągłe uczucie nacisku. Nieleczony przerost może doprowadzić do całkowitego zacisku cewki moczowej i poważnych chorób, dlatego tak ważna jest szybka reakcja. 

Kobiety również wyrażają pozytywne opinie o palmie sabałowej. Hamuje ona łysienie androgenne, które nierzadko dotyka także panie. Może być wówczas stosowana jako doustny suplement diety lub wcierka do włosów. Regularne użytkowanie rośliny poprawia też stan cery i pomaga w pozbyciu się trądziku oraz łojotoku, dodatkowo nawilżając i regenerując skórę. 

Palma sabałowa - dawkowanie

Przyjmowanie palmy sabałowej musi odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Bezpieczne dawki produktu oscylują w granicy 800-1200 mg na dobę, choć w niektórych przypadkach sugeruje się stosowanie do 2 g dziennie. Nie należy jednak przekraczać ilości podanych na ulotce, gdyż może to wywołać niepożądane skutki uboczne. 

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania palmy sabałowej

Ze stosowania palmy sabałowej powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Preparat może zaburzać krzepliwość krwi, dlatego należy wstrzymać suplementację rośliny dwa tygodnie przed planowaną operacją. Warto zachować szczególną ostrożność także podczas stosowania boczni piłkowanej wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi.

Doustne przyjmowanie produktu może wiązać się z takimi skutkami ubocznymi, jak: nudności, ból głowy, biegunka, obfite miesiączki, większa skłonność do tworzenia się siniaków. Aby ograniczyć niepożądane efekty, należy dostosować się do zaleceń producenta.  

Produkt dodany do ulubionych