Krzem

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Krzem to pierwiastek mineralny skumulowany w takich narządach, jak nadnercza, płuca, grasica czy przysadka mózgowa. Organizm ludzki zawiera około 7 g krzemu, czyli więcej niż żelaza oraz miedzi, jednak ilość tego pierwiastka maleje wraz z wiekiem. Tymczasem krzem jest niezbędny dla zachowania pięknych włosów i paznokci, a także dla ochrony przed rozwojem schorzeń kostno-stawowych czy miażdżycy. Do czego jeszcze potrzebny nam krzem i po czym rozpoznamy, że mamy do czynienia z jego niedoborem?

Krzem - za co odpowiada?

Najbardziej znane funkcje krzemu to wspomaganie leczenia trądziku, leczenie stanów zapalnych skóry oraz przyspieszanie procesu regeneracji naskórka. Pierwiastek odpowiada także za ogólną kondycję skóry, włosów i paznokci, ponieważ bierze udział w syntezie ich podstawowych składników budulcowych, czyli elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Podobnie jak kolagen, krzem pełni istotną rolę w budowaniu struktur chrząstek, kości i tkanki łącznej. Ze względu na fakt, iż odpowiada za elastyczność naczyń krwionośnych oraz zapobiega odkładaniu blaszki miażdżycowej, poleca się jego suplementację także w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Poza tym krzem bierze udział również w detoksykacji organizmu. 

Krzem - jak rozpoznać niedobory?

Dzienne zapotrzebowanie na krzem wynosi około 20-30 mg. Naturalnymi źródłami tego pierwiastka są warzywa, owoce, płatki owsiane, mięso, chleb razowy, otręby i inne produkty roślinne bogate w celulozę. Najlepszym źródłem krzemu jest skrzyp polny, dlatego to właśnie ta roślina trafia najczęściej do składu preparatów na skórę i włosy. Krzem nie należy do szczególnie rzadko występujących pierwiastków, jednak warto wiedzieć, że jego wchłanianie ogranicza błonnik, magnez i fluorki, stąd bardzo często trudno nam pokryć dzienne zapotrzebowanie na tą substancję jedynie poprzez zbilansowaną dietę. Jak rozpoznać, że brakuje nam krzemu? 

Pierwsze oznaki niedoboru tego pierwiastka to pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci. Brak odpowiedniej ilości krzemu objawia się problemami skórnymi, spowolnieniem procesu gojenia się ran, łamliwością włosów i paznokci oraz ich nadmierną kruchością, a także szybko widocznymi objawami starzenia się skóry. Z czasem długotrwałe niedobory prowadzą również do pogorszenia stanu stawów oraz kości. Nieodpowiednia podaż krzemu zwiększa też naszą podatność na infekcje dróg oddechowych, dlatego suplementację dobrze przyswajalnego krzemu zaleca się zwłaszcza w okresach nasilenia zachorowań, czyli jesienią i zimą. 

Produkt dodany do ulubionych